Отворен повик за пријавување филмови за „Мобил Фестивал 2015“

5 копии

Меѓународниот фестивал за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил Фестивал“ 2015 објавува отворен повик за пријавување филмови за шестото издание, кое ќе се одржи од 25 до 29 ноември во Скопје. Право да се пријават имаат сите филмови кои се снимени со мобилен телефон а истите претходно не биле пријавени на „Мобил Фестивал“. Должината на снимениот материјал не смее да биде подолг од 10 минути. Во конкуренција влегуваат сите филмови кои ќе пристигнат до крајниот рок за пријавување. Краен рок за пријавување на филмовите е 20 ноември 2015 година. Филмовите кои ќе пристигнат по крајниот рок ќе влезат во конкуренција за следната година. Најдобрите филмови ќе бидат прикажани во натпреварувачка програма на Инернационалните фестивали кои се во мрежата фестивали за филмови снимени со мобилен телофон. „Мобил Фестивал“ е во организација на продуцентската куќа КТ Филм и Медиа, поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија. Оваа година , Мобил Фестивал 2015 преку својот партнер Мобил Филм Фестивал „1 Мобилен 1 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Филмови кои ќе бидат прикажани на македонскиот Меѓународен фестивал за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил Фестивал" ќе може да се пријават за награда од 30.000 евра! Оваа година , Мобил Фестивал 2015 преку својот партнер Мобил Филм Фестивал „1 Мобилен 1 Минута 1 Филм" од Франција ќе овозможи пријавување на филм на # climatechange, за кој ќе може да се освои награда од 30.000 евра, појаснуваат од „Мобил фестивал". Од таму најавуваат и дека филмови за шестото издание, кое ќе се одржи од 25 до 29 ноември во Скопје, веќе може да се пријавуваат, а право на пријава имаат сите филмови кои се снимени со мобилен телефон не подолги од 10 минути, а во конкуренција влегуваат сите филмови кои ќе пристигнат до крајниот рок за пријавување - 20 ноември 2015 година. Најдобрите филмови ќе бидат прикажани во натпреварувачка програма на Инернационалните фестивали кои се во мрежата фестивали за филмови снимени со мобилен телeфон. „Мобил Фестивал" е во организација на продуцентската куќа КТ Филм и Медиа, поддржан од ...
| | веќе видена | слични

Објавен е новиот конкурс за пријавување на Мобил фест 2015 каде може да учествуваат сите кои ќе снимат краток 10 минутен филм само со мобилен телефон. Со оглед на квалитетните камери на телефоните и можностите за монтажа оваа кратка форма им овозможува на многумина лесен начин за изразување на креативноста. Филмовите може да се поднесат до 20 ноември, а фестивалот ќе трае од 25 до 29 ноември во Скопје. Ќе се доделат повеќе награди за најдобар филм и музика, а има и Јуниор категорија. Најдобрите филмови ќе бидат прикажани во главната програма на интернационалните фестивали од овој вид, а најатрактивен е Mobil Film Festival каде на тема климатски промени победникот може да освои 30 илјади евра за снимање на филм со буџет и продуцент, а е подржан и од Обединетите нации.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 173 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворен повик за пријавување филмови за „Мобил Фестивал 2015“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: