Отворен повик за пријавување филмови за „Мобил Фестивал 2015“

5 копии

Меѓународниот фестивал за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил Фестивал“ 2015 објавува отворен повик за пријавување филмови за шестото издание, кое ќе се одржи од 25 до 29 ноември во Скопје. Право да се пријават имаат сите филмови кои се снимени со мобилен телефон а истите претходно не биле пријавени на „Мобил Фестивал“. Должината на снимениот материјал не смее да биде подолг од 10 минути. Во конкуренција влегуваат сите филмови кои ќе пристигнат до крајниот рок за пријавување. Краен рок за пријавување на филмовите е 20 ноември 2015 година. Филмовите кои ќе пристигнат по крајниот рок ќе влезат во конкуренција за следната година. Најдобрите филмови ќе бидат прикажани во натпреварувачка програма на Инернационалните фестивали кои се во мрежата фестивали за филмови снимени со мобилен телофон. „Мобил Фестивал“ е во организација на продуцентската куќа КТ Филм и Медиа, поддржан од Агенцијата за филм на Република Македонија. Оваа година , Мобил Фестивал 2015 преку својот партнер Мобил Филм Фестивал „1 Мобилен 1 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Филмови кои ќе бидат прикажани на македонскиот Меѓународен фестивал за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил Фестивал" ќе може да се пријават за награда од 30.000 евра! Оваа година , Мобил Фестивал 2015 преку својот партнер Мобил Филм Фестивал „1 Мобилен 1 Минута 1 Филм" од Франција ќе овозможи пријавување на филм на # climatechange, за кој ќе може да се освои награда од 30.000 евра, појаснуваат од „Мобил фестивал". Од таму најавуваат и дека филмови за шестото издание, кое ќе се одржи од 25 до 29 ноември во Скопје, веќе може да се пријавуваат, а право на пријава имаат сите филмови кои се снимени со мобилен телефон не подолги од 10 минути, а во конкуренција влегуваат сите филмови кои ќе пристигнат до крајниот рок за пријавување - 20 ноември 2015 година. Најдобрите филмови ќе бидат прикажани во натпреварувачка програма на Инернационалните фестивали кои се во мрежата фестивали за филмови снимени со мобилен телeфон. „Мобил Фестивал" е во организација на продуцентската куќа КТ Филм и Медиа, поддржан од ...
| | веќе видена | слични

Објавен е новиот конкурс за пријавување на Мобил фест 2015 каде може да учествуваат сите кои ќе снимат краток 10 минутен филм само со мобилен телефон. Со оглед на квалитетните камери на телефоните и можностите за монтажа оваа кратка форма им овозможува на многумина лесен начин за изразување на креативноста. Филмовите може да се поднесат до 20 ноември, а фестивалот ќе трае од 25 до 29 ноември во Скопје. Ќе се доделат повеќе награди за најдобар филм и музика, а има и Јуниор категорија. Најдобрите филмови ќе бидат прикажани во главната програма на интернационалните фестивали од овој вид, а најатрактивен е Mobil Film Festival каде на тема климатски промени победникот може да освои 30 илјади евра за снимање на филм со буџет и продуцент, а е подржан и од Обединетите нации.
| | веќе видена | слични

Останато

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 73 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 195 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 110 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворен повик за пријавување филмови за „Мобил Фестивал 2015“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: