25 загинати во невремето на Филипините

Најмалку 25 луѓе загинале во тропската бура Нок-Тен, што од вчера го пустоши филипинскиот остров Лузон, соопштија денеска локалните власти. Уште девет лица се водат како исчезнати, а од загрозените подрачја се евакуирани повеќе од 600.000 луѓе. Се очекува бурата денеска да го зафати северниот дел на островот, каде што се наоѓа и главниот град Манила со 12 милиони жители. Училиштата во овој град веќе превентивно се затворени. Бурата која најпрво го зафати југот на островот Лузон, а потоа продолжи да се движи низ централниот дел, предизвика големи поплави и лизгање на земјиштето. Директорот на Службата за цивилна заштита Бенито Рамос изјави дека покраините Албеј и Камаринес се целосно под вода, поради што во прекин е патниот сообраќај. Филипините секоја година се погодени од голем број тропски бури што секогаш се проследени со многу човечки жртви. Најсмртоносните бури во овој архипелаг беа пред две години, кога настрадаа 1.000 луѓе.
| | веќе видена | слични

Тропската бура Нок Тен удри ноќеска во централниот дел на Филипините убивајќи најмалку 25 лица. Со себе донесе силни ветришта и пороен дожд поради кој дојде до големи поплави и лизгања на земјиштето. Водниот транспорт е прекинат, а рибарските бродови се закотвени. „Опасно е да се плови. Дува силен ветер и бродовите може да потонат. И времето е доста студено и можно е да премрзнете ако излезете да пловите во океанот...“ Годишно островите Филипини ги погаѓаат по околу 20 вакви тајфуни, но последниве години се доста посилни од порано.
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 155 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 201 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

25 загинати во невремето на Филипините

Од:
До кого (е-маил):
Порака: