Владата во дилема: Дали новиот Клинички центар да биде во Бардовци


2 копии

– Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека постои дилема дали новиот Клинички центар во Скопје да се гради на постојната локација или на нова која би била во областа на Бардовци. Зборувајќи на седницата за пратенички прашања, Заев рече дека во Владата била поканета Банката на Советот на Европа од каде што се обезбедени средства за финансирање на проектот што постои и за кој е склучен договор меѓу Министерството за здравство, преку поранешниот министер Никола Тодоров, и изведувачот, но не е избран надзор и затоа е запрен проектот. -Додека не ги провериме сите детали и не ја донесеме конечната одлука, ние намерно не бираме надзор. Штом се избере надзорот проектот веќе влегува во постапка на добивање конечни податоци и со рок некаде јуни-јули да почне да се изведува, рече премиерот. Во однос на ангажираната компанија, според Заев, анализите покажале дека се работи за законска постапка за изборот на изведувач, а ја води Банката на Совет на Европа, која ја има конечната контрола и дилемите околу бонитетот. Но, ...
| | веќе видена | слични

Тој на новинарско прашање го повтори ставот на Владата дека се чека одлуката од анализата на Банката на Советот на Европа која ќе ја финансира изградбата. Архитектите сметаат дека изградбата на нов клинички центар на веќе постоечката локација ќе биде само површна шминка на она што е веќе истрошено и старо. Потребен е нов клинички центар изграден по сите европски стандарди со кој ќе се задоволат потребите на граѓаните. Едно од понудените решенија е новиот Клинички центар да биде лоциран во Бардовци, во близина на индустриската зона Визбегово, а неговата изградба би изнесувала околу 500 милиони евра. Дополнително, државата ќе треба да плати и финансиски пенали на Банката на Советот на Европа во износ од 5,5 милиони евра поради менување на локацијата. Решавањето на имотно-правните односи и подготовката на нова документација би го пролонгирала поставувањето на камен-темелник на Клинички за пет години. Договорот за изградба на Клиничкиот центар на постоечката локација беше потпишан од претходното владејачко ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Каков клинички центар и е потребен на Македонија? Дали понуденото решение ќе го намали хаосот, колоните од возила и брзата помош која не може да се пробие? Каде да се гради, има ли спас за пациентите кои лутаат од врата до врата – одлуката треба да падне наскоро. Еминентни лекари дебатираат во 24 Анализа : проф. Др. Оливер Каранфилски од Клиниката за хематологија 2. проф. др. Никола Пановски, Институт за микробиологија и поранешен директор на ФЗОМ 3. проф.др. Александар Грчев, Клиника за максилофацијална хирургија.
| | веќе видена | слични

Вчера во Собранието одговарајќи на пратеничко прашање за изградбата на нов клинички центар премиерот изјави дека „Владата сè уште нема донесено одлука, и чекаме надлежните институции наредниве денови да достават уште некои информации, па ќе решиме дали новиот Клинички центар во Скопје ќе се гради на сегашната локација или пак во Бардовци или во Индустриската зона Визбегово“. Премиерот Зоран Заев, вели дека, ако се спроведе проектот кој го промовираше и претходната Влада според кој се предвидува истата локација тоа би ја чинело Македонија 85 милиони евра во којшто пакет спаѓаат и други болници, како што е штипската, како и дел од опремата во нив. Во таков случај, ќе остане проблемот со сообраќајниот хаос, кој би можел да се реши со катни гаражи. Ако Владата реши да се откаже од овој проект и да започне нов, тогаш ќе треба да плати пенали од 5.5 милиони евра бидејќи договорот веќе е потпишан. Доколку Владата се одлучи за нова локација таа би била кај Бардовци, блиску до обиколницата за да биде пристапна и за ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократите пред да дојдат на власт постојано повторуваа дека тендерот за новиот Клинички центар е скандалозен, незаконски, дека постои само на хартија. Но, денеска одговарајќи на пратенички прашања премерот Зоран Заев рече „тендерот за избор на италијанската градежна фирма која ќе го гради новиот Клинички центар е законски“. Како што рече Заев одговарајќи на пратеничкото прашање на пратеникот Павле Богоевски, се работи за „законска постапка за избор на изведувач, надгледувана од Банката на Советот на Европа, која е кредитор на оваа инвестиција“. -На тендерот нема дилема за постапката за избор на изведувачот. Она што е проблематично е слабата организација на сообраќајот на оваа локација. Владата, ги разгледува опциите дали локацијата да се промени или Клиничкиот центар да се гради на веќе предвидената локација, во рамки на комплексот клиники. Доколку Владата реши да ја промени локацијата тоа неколкукратно би ја поскапило инвестицијата. Исправно е да се гради таму Клиничкиот центар, а проблемот со ...
| | веќе видена | слични

Владата сè уште не одлучила на која локација ќе се гради новиот Клинички центар. Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека одлуката ќе се донесе во наредните денови, врз основа на податоците добиени од тимот на Банката на Советот на Европа. За новиот Клинички центар како локации се спомнуваат постојното место, но и локација Бардовци, во близина на индустриската зона Визбегово. Ако Владата одлучи да не се гради Клиничкиот центар на постојното место ќе треба да плати пенали од околу 5,5 милиони евра, заради тоа што е потпишан договорот, посочи премиерот Зоран Заев одговарајќи на пратенички прашања во Собранието. За новата локација во Бардовци кажа дека е погодна поради близината на обиколницата и пристапот на западниот и источниот дел на Македонија, но и лесниот пристап на граѓаните на Скопје. Поранешниот министер за здравство Арбен Таравари, во септември минатата година соопшти дека група експерти ќе оценува дали клиниката ќе се гради на предвидената локација. Според Таравари, групата експерти од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, кој требаше да се реизгради во Скопје, сè уште нема локација. Премиерот Зоран Заев вели дека очекува камен-темелникот да се постави во рок од пет години. Тој исто така навести дека за изградба на новиот комплекс болници на нова локација, која не е предвидена со договорот, државата ќе треба да плати пенали во износ од 5,5 милиони евра. „Немаме направено средба со изведувачот, се работи за италијанска компанија која е меѓународно призната и градела и на други места. Не сме се сретнале зашто сè уште не сме одлучиле што ќе правиме“, вели Заев. Новата локација што ја спомена Заев е во делот на индустриската зона Визбегово, а предноста се обиколницата и лесната пристапност. На новата можна локација кај Визбегово изградбата би чинела меѓу 450 и 500 милиони евра. Предлогот за нов клинички центар во Бардовци детаљно бил презентиран пред Владата.
| | веќе видена | слични

Изградбата на новиот клинички центар никако да почне. Владата се уште е во дилема каде да го гради новиот објект. Доколку Клинички наместо на постојното место, се гради во населбата Бардовци, изградбата ќе се пролонгира за пет години, а дополнително државата ќе треба да плати и финансиски пенали на Банката на Советот на Европа во висина од 5ипол милиони евра, поради промена на локацијата. Премиерот Заев одговорајќи на пратенички прашања вели дека дилемата е дали во целата гужва што сега ја има на Клинички треба таму да се гради новиот објект. „Ако одлучиме да се откажеме од таа локација и да одиме на новата локација, ќе мора прво да ги решиме имотно правните односи, зошто има приватно земјиште на локацијата во Бардовци,којашто е под општината Карпош и градот Скопје. Насамата локација треба да бараме нов избор. Банката на Советот на Европа не се согласува со тоа да ги пренамени сретствата.“ - Изјави Заев. И покрај сомнежите кои постоеја во однос на тендерската постапка за изборот на фирма која ќе го гради ...
| | веќе видена | слични

Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ сѐ уште без конкретна локација, нема разговор со италијанската компанија- инвеститор на проектот. Премиерот Заев пред пратениците обелодени дека доколку се гради на нова локација во индустриската зона Визбегово, камен- темелникот ќе биде ставен за пет години. Деталниот план бил презентиран пред Владата. Изградбата ќе чини од 450 до 500 милиони евра, вели премиерот Заев. Во тој случај би се платиле и пенали од 5,5 милиони евра. Премиерот обелодени дека Банката на Советот на Европа не се согласува со втората локација. Според Заев, новиот Клинички ќе се гради во пакет со штипската клиничка болница и уште неколку други клиники и целиот проект ќе чини од 140 до 150 милиони евра. Дел од овие средства се за опрема и обука на кадри. Премиерот појасни дека конечната одлука каде ќе се гради новиот Клинички ќе биде донесена деновиве. Седницата за пратенички прашања помина без опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Народните избраници од парламентарното мнозинство со прашања до премиерот и до ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 218 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата во дилема: Дали новиот Клинички центар да биде во Бардовци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: