Новите вработувања во здравството ќе ги покријат само првичните потреби


Новите вработувања во Здравствениот дом во Скопје што ги најави Министерството за здравство од септември се чекори кои ќе ги покријат само првичните проблеми, но потребни се идни вложувања, вели директорот на Здравствениот дом во Скопје, доктор Злате Мехмедовиќ во интервју за РСЕ кое ќе го објавиме во недела. Подолго време Здравствениот дом се жали дека има голем недостиг од лекари , особено во итната помош, домашната посета и превентивните служби, но оти недостасуваат и медицински персонал како медицински сестри, лаборантски техничари, фармацевтски техничари и друг профил кој е неопходен за нормално функционирање. Доктор Мехмедовиќ вели дека новите вработувања од кои 40 се лекари, не се доволни и оти ова, како што му предочил на министерот Венко Филипче, треба да бидат вработувања од прва фаза кои ќе ги задоволат минимум потребите на Здравствениот дом за да даде квалитетна услуга. „Така и беше договорено. Вработувањата во прва фаза ќе ги покријат сите дупки создадени изминатите години со одлевање на кадарот ...
| | веќе видена | слични

Канабисот е една од најактуалните табу теми во нашата држава. Најчестото прашање „Дали канабисот е дрога или лек“, му го поставивме на најпознатиот активист за декриминализација на канабисот во нашата држава, Филип Достовски. Филип за Точка искрено и без влакна на јазикот одговори за тоа како стојат работите во нашата држава. Дали можеш да ни кажеш нешто повеќе за здружението „Зелена алтернатива“? Зелена алтернатива настана спонтано. Ние, луѓето го создадовме немавме никакви планови. Дури, можам да кажам дека неколку месеци пред всушност да се оформи ова здружение, немавме никаква идеја дека нешто ќе правиме во тој правец. Бевме на семинар за користење на медицински канабис, во Љубљана. Тој беше организиран од едно словенско здружение, активисти за легализација на канабис. На тој семинар беше поканет и најпознатиот светски активист за промоција на масло од канабис, заедно со некои стручни лица, односно професори од Канада, Израел, Америка. На тој семинар всушност се запознавме, и така настана идејата да ...
| | веќе видена | слични

Колку е загрижувачки проблемот со заминување на медицинскиот персонал во странство. Добива ли карактер на масовно иселување или таквата карактеризација е пренасилена? Иселувањето на докторите е појава со која се соочува целиот регион и Македонија не е исклучок. Секако дека станува работа за сериозен проблем, пред сè имајќи предвид дека бројот на оние кои заминуваат или размислуваат да заминат, не само медицински кадар не е мал, но особено се грижиме поради одливот на медицинскиот персонал. Дотолку повеќе што и старосната структура на активните доктори покажува дека многу скоро ќе се соочиме со дефицит на кадар, поради нивното пензионирање, што предизвикува наша загриженост и често потсетуваме на бројките. Но, мора да напоменам дека по ова прашање во јавноста се пласираат и дезинформации. Неодамна се слушнаа податоци дека за две недели сертификат за странство побарале 80 доктори од Тетовската болница, а податоците говорат дека во Комората од почетокот на годинава 16 колеги од Тетово и полошкиот регион поднеле ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Соопштение на ГДУ: Почитувани колеги, пријатели, пациенти и сограѓани дали знаете во последно време што претставува успешна реформа во здравството во нашата чудесна Македонија? На кратко да ве потсетам за некои случувања за овие 6 месеци од оваа година: – „Почитувани специјализанти и млади лекари издржете и почекајте уште малку, доаѓаат подобри времиња!“ Ова е повик од премиерот и министерот за здравство до лекарите. А како да се направи и колку да се издржи само нив им е познато. – Зголемување на дежурствата за лекарите и другиот медицински персонал- настана хаотична состојба околу исплатата на тоа од кога до кога и како се пресметува дежурството. – Неколку смртни случаи под сомнителни околности без конретни резлтати од истрагите на специјалните комисии. – Лошата состојба со снабдувањето на лекови на позитивната листа. Проблематичен тендер за централизираните лаборатории. Сè уште е неизвесен резултатот од изборот на фирмата по реакциите на јавноста. – Новата депонија „Дрисла“ во срцето на Клинички центар за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Мехмедовиќ: Потребни се намалку 200 вработувања во Здравствен дом Скопје Најмалку околу 200 вработувања се потребни во моментов за да имаме квалитетна здравствен услуга. Во септември ќе има оглас за вработување медицински персонал, истакна директор на Здравствен дом Скопје, Злате Мехмедовиќ, во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Тој посочува дека имаат недостиг од лекари, но и останат медицински персонал, како што се медицински сестри, лаборантски техничари, рендгден технолози, фармацевтски техничари, фармацевти, дипломирани биохемиски инжинери… Вработувањата во прва фаза, нагласува, ќе ги покријат сите дупки кои се создавани изминатите години со одлевање на медицинскиот кадар од Здравствен дом Скопје и на тој начин ќе ги покриеме само оние иницијални потреби на домот. – Понатаму ќе разговараме за потребните вработувања кои ќе го подигнат и квалитетот на здравствената грижа во Здравствениот дом Скопје. За нормално функционирање на одредени специјалистички служби во две смени, вработувањата во ...
| | веќе видена | слични

Во септември во здравствен дом Скопје ќе се вработат 40 луѓе, пред се лекари. Но потребни се најмалку 200 вработувања во моментот за да има квалитетна здравствена услуга, вели доктор Злате Мехмедовиќ, директор на здравствениот дом Скопје, во неделното интервју на Радио слободна Европа. Посочи дека планираат да се формира еден единствен центар на ИМП кој ќе прави сумирање на повиците од цела Македонија и после во зависност од тоа каде се наоѓаат диспечерските тимови ќе ја испраќа ИМП на терен. Тој рече дека и во патронажната служба имаат недостиг на кадар, но, укажа, поалармантна е ситуацијата во превентивните тимови кои се одговорни за имунизација, речиси се преполовени и наместо да има 28 школски и 27 предшколски тимови на територија на град Скопје, имаме 16 школски и 15 предшколски тимови.
| | веќе видена | слични

Повеќе од 10 месеци не работи мамографот во Општата болница Куманово. Апаратот кој е стар 34 години во 1996 година бил донесен како донација на Одделението за рентгенологија, а се расипал лани во октомври и оттогаш пациентките кои сакаат да извршат преглед или имаат заболување на дојка мора да бараат чаре во Скопје или да плаќаат приватно. Додека работел апаратот, поради староста, во просек се прегледувале по 6 пациентки дневно. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека веќе е распишан тендер за три мамографи, кои се предвидени за Кумановската болница, Здравствениот дом во Крива Паланка и Железничката амбуланта во Скопје и дека до октомври треба да ги добијат; – Со директорката на кумановската Општа болница д-р Снежана Захариева (десно) на отворањето на првиот Центар за заштита на жртви од сексуално насилство во Куманово (Фото: СДК.МК) Кумановската болница е регионален здравствен центар, кој покрива над 200 илјади пациенти. „Има голем револт кај пациентите бидејќи ние имавме голем број контролни ...
| | веќе видена | слични

Доктор Мехмедовиќ, министерот за здравство Венко Филипче најави дека од септември ќе има огласи за вработување на медицински персонал. За каков профил на кадар се работи во Здравствен дом Скопје и дали тоа ќе биде доволно со оглед дека има проблем со недостаток на повеќе медицински работници. Пред сè имаме недостаток на лекари коишто во најголем број ни се неопходни и за нив има најголем број ветувања за вработувања кои треба да се реализираат во септември, меѓутоа тука фали и останат медицински персонал , како што се медицински сестри, лаборантски техничари, рентген технолози, фармацевтски техничари, фармацевти, дипломирани био-хемиски инженери, така што кадарот што е неопходен за функционирање на здравството во Здравствен дом Скопје навистина брои голем број на профили. Не е доволно и повторно кога разговаравме со Министерството за здравство им предочивме дека ова треба да бидат вработувања од прва фаза, кои ќе ги задоволат минимум потребите за Здравствен дом Скопје да даде квалитетна здравствена услуга. ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство, Венко Филипче за време на посетата на општина Пробиштип беше и во Здравствениот дом. Со градоначалникот Драган Анастасов, го посетија Здравствениот дом „Нада Михајлова“, каде што разговарале за затекнатата состојба и проблемите со кои се соочува истиот, во однос на недостаток на опрема и кадар, како и за начинот и можностите за нивно надминување. Градоначалникот на општина Пробиштип во разговорите акцент дал на можностите и потребите за преадаптација на еден дел од Здравствениот дом во Дом за стари лица, а министерот за здравство истакна дека веќе е постигнат првичен договор, заедно со министерството за труд и социјална политика за реализација на овој проект кој е од големо значење не само за Пробиштип, туку и за целиот регион. Но, здравствените работници од Пробиштип реагираат. Во оваа здравствена установа велат има простор кој може да се искористи, има опрема, а идејата на лекарите е истиот да биде дневна болница зошто за кратко време ќе има целосна екипираност. -Има специјалисти ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Промените во СДСМ се нова енергија за забрзување на напредокот, во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ ништо не се менува Ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ. Белиот ...
сите 252 | | | веќе видена

Во посебен оддел, со уште една приведена, специјалната обвинителка Катица Јанева ги минува деновите во притвор. Јанева не е во женското одделение, таа е во ...
сите 555 | | | веќе видена

Јавноста очекува одговори на клучни прашња поврзани со случајот „Рекет“ по распитот на Јанева која ќе зборува во својство на сведок. Денеска беше сослушана и ...
сите 87 | | | веќе видена

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 369 | | | веќе видена

Нина Ангеловска, една од основачите на „Групер.мк“, која е предложена за нов министер за финансии, синоќа по објавувањето на одлуката, се огласи на својот ...
сите 116 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новите вработувања во здравството ќе ги покријат само првичните потреби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: