Свечено отворено „Охридско лето“

3 копии

Со проектот „Трилогија Романа“ синоќа во Античкиот театар беше отворено 51-то издание на „Охридско лето“. Фестивалот „Охридско лето“ секоја година се одржува под покровителство на Претседателот на Република Македонија. Во својство на покровител, но и на домаќин на претседателите на Република Албанија и Република Црна Гора, Бамир Топи и Филип Вујановиќ, кои беа присутни на отворањето, македонскиот претседател Ѓорге Иванов се обрати пред присутната публика. „Вистинска чест и задоволство е да се биде покровител на Фестивалот кој континуирано ја промовира врвната европска и светска уметност во древниот Охрид, истовремено, афирмирајќи ја македонската култура и македонските уметници во Европа и во светот. - Задоволството е дотолку поголемо, бидејќи годинава токму во Охрид сум домаќин на третиот Регионален претседателски самит кој ги потврдува нашите заложби за споделување, соработка и заедништво на патот кон нашата европска иднина. Верувам дека во таа решителност имаме и верен сојузник - културата, уметноста и ...
| | веќе видена | слични

Музичарите од оркестарот на филхармонијата како носители на проектот не добија ниту денар за фантастичната изведба на „Трилогија романа“, за разлика од нивните шпански колеги што направија просечна визуализација на моќното дело на Оторино Респиги Неадреналинско отворање на „охридско лето“ Оган, вода, земја, воздух... Од големата експлозија до создавањето на светот... Помеѓу - мотиви на скулптури, природа, грандиозните претстави на момчиња со овошје на Караваџо, сцени од филмовите на Фелини, фонтаните и боровите на Рим... Ова беа само дел од подвижните слики на двете огромни платна што ја визуализираа изведбата на комплексното музичко дело „Римска трилогија“ од Оторино Респиги, во изведба на Македонската филхармонија, под диригентската палка на извонредниот германски диригент Андреас С. Вајзер. Иновативност и извесна свежина донесе концептот на шпанската компанија „Ла фура делс баус“, која го осмисли отворањето на 51-то „Охридско лето“ во инспиративниот амбиент на Античкиот театар во Охрид. Сепак, многу ...
| | веќе видена | слични

Отворено 51. издание на наЈголемиот меЃународен фестивал во регионот Ова лето ќе биде во знакот на безвременото творештво на великаните како Бетовен, Моцарт и Бах, публиката ќе има можност одново да ги доживее Еврипидовите „Електра“ и „Медеја“, да се соживее со Шекспировите ликови, но и со врвните современи драмски остварувања - рече претседателот Иванов Со звуците на „Римската трилогија“ од Оторино Респиги стотина музичари на Македонската филхармонија, водени од германскиот диригент Андреас Вајзер, во превезот од филмски платна на кои се менуваа видеа со оган, вода, зеленило и љубовни сцени, прексиноќа во Античкиот театар почна новото 51. издание на Охридско лето. Публиката можеше да ги види музичарите кои излегуваа во преден план кога платното се креваше. Сценската реализација на овој мултимедијален проект со наслов „Трилогија Романа“ е дело на познатата шпанска компанија „Ла Фура дел Баус“ во копродукција со „Палау де лес Артес“ од Валенсија и „Опера ди Рома“ од Рим. Концертот во Охрид беше дел од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

После долго време, Македонија, Охрид и „Охридско лето“ доживеаја спектакуларен културен настан. Но, не спектакл во смисла на гравитациони, акробатски или огнометски атракции, туку спектакл во смисла на техничко-технолошка иновација, на прогресивно, современо видување на едно уметничко дело, нешто што и во светот е раритет и ексклузивитет и се исполнува претежно на големите, престижни сцени. Познатата шпанска компанија „Ла Фура делс Баус“, својот најнов концепт, својата најнова визуелизација на прекрасното дело „Трилогија Романа“ го претстави и на прексиноќешното отворање на 51. издание на „Охридско лето“. Така и Македонија стана дел од светската премиера што оваа компанија од Барселона ја прави врз најпознатата творба од италијанскиот современик Оторино Респиги, заедно со Валенсија и Рим. Под диригентство на маестро Андреас Вајзер од Германија, „Римска Трилогија“ доживеа свечена и извонредна изведба од страна на оркестарот на Македонската филхармонија, пред многубројната публика во Античкиот театар. ...
| | веќе видена | слични

Сите патишта на сценската, вокалната и музичката уметност водат во Охрид. Во овие 40 дена Охрид ќе биде духовно пристаниште кое низ уметноста ќе ги обединува луѓето и народите, нивното наследство, но и нивната иднина, истакна на отворањето Ѓорге Иванов, претседател на Македонија и покровител на настанот Охрид од завчеравечер е мека на културните случувања со учесници од целиот свет. По настапот во Рим и Валенсија, Трилогија Романа" на Оторино Респиги го отвори годинешното 51. фестивалско издание на најголемата музичко-сценска манифестација во државата, "Охридско лето". Овој мултимедијален проект во продукција на познатата шпанска компанија "Ла фура делс Баус" и во изведба на Македонската филхармонија под диригентската палка на германецот Андреас Вајзер, покрај моќната музика на присутната публика во Античкиот театар и понуди и несекојдневни визуелни ефекти. Сите патишта на сценската, вокалната и музичката уметност водат во Охрид. Во овие 40 дена Охрид ќе биде духовно пристаниште кое низ уметноста ќе ги ...
| | веќе видена | слични

Со звуците на "Римската трилогија" од Оторино Респиги стотина музичари на Македонската филхармонија, водени од германскиот диригент Андреас Вајзер, во превезот од филмски платна на кои се менуваа видеа со оган, вода, зеленило и љубовни сцени, прексиноќа во Античкиот театар почна новото 51. издание на Охридско лето. Публиката можеше да ги види музичарите кои излегуваа во преден план кога платното се креваше. Сценската реализација на овој мултимедијален проект со наслов "Трилогија Романа" е дело на познатата шпанска компанија "Ла Фура дел Баус" во копродукција со "Палау де лес Артес" од Валенсија и "Опера ди Рома" од Рим. Концертот во Охрид беше дел од светската премиера на проектот. Со зборовите "музиката започнува онаму каде што завршува говорот", македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов го прогласи фестивалот за отворен. Тој истакна дека Охридско лето континуирано ја промовира врвната европска и светска уметност во древниот Охрид, истовремено афирмирајќи ја македонската култура и нејзините уметници во Европа и ...
| | веќе видена | слични

Отворена сцена без актери, музика и пријатен шепот на вода,борови, пеење на птици...скулптури...започна 51-то “ Охридско лето“... Почетокот на 40-те фестивалски денови го означи диригенската палка на германскиот маестро Андреас Вајзер и 96-те музичари од македонската филхармонија кои за поклониците на “ Охридското лето “ изведоа дело на италијанскиот композитор Оторино Респиги. 3.000-та публика вечерва овде на Античкиот театар имаше можност да ужива во изведбата на “ Трилогија Романа“ која што е дел од светската премиера на овој мултимедијален проект. Свеченото 51-во, во малку поинакво издание на најзначајниот музичко-сценски фестивал кај нас. Седумдесет минутната програма,секој ја дожиеа различно,но никој не си замина –рамнодушен. Покровителот на фестивалот е претседателот Иванов,а генерален спонзор и оваа година е пријателот на Охридско лето-Македонски Телеком. Тука беа и бројни претставници на дипломатскиот кор, политичкиот живот во земјава, и македонската бизнис елита. Доминираа свечени тоалети, ...
| | веќе видена | слични

Со спектакуларен настап на “Трилогија Романа” од Оторино Респиги во изведба на македонската филхармонија под диригентската палка на Андреас Вејзер на шпанската компанија Ла фура дел Баус се крена завесата на 51. издание на фестивалот “Охридско лето”. Претседателот Иванов кој го прогласи за отворен фестивалот истакна дека оваа манифестација која континуирано ја промовира врвната Европска и светска уметност во древниот Охрид истовремено ја афирмира и македонската култура и уметност насекаде во светот. Присутните на Античкиот театар меѓу кои и видни имиња како и претседателите на Црна Гора и Албанија имаа можност да уживаат во звучните бранови произведени од симфонискиот оркестар . Како од музичкиот дел кој за ова издание нуди нови познати имиња така и од драмскиот дел со најави за интересна, примамлива понуда за посетителите. Овогодинешната поддршка на најголемата културна манифестација е продолжување на традицијата која компаниите Т- Мобиле и Македонски Телеком настојуваат да ја негуваат, па оттаму ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свечено отворено „Охридско лето“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: