Според експертите, НАТО треба да биде гаранција за стабилноста и за безбедноста на Балканот

Земјите од регионот бараат начини на НАТО да му ги покажат своите достигнувања, како и потребата за членство во Алијансата. Новиот генерален секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, за првпат заседава со состанок во седиштето на НАТО во Брисел. [АФП] Земјите од Балканот продолжуваат со нивниот порив да бидат членки на НАТО и ги унапредуваат реформите во одбранбениот сектор по состанокот на Алијансата во Кардиф, велат експертите. Македонија работи на нова стратегија за на Алијансата и на нејзините партнери од ЕУ и пошироко да им ја покаже потребата за членство во НАТО. Стратегијата ќе ги изложи достигнувањата на Македонија, како и нејзините напори за партнерство со НАТО. Македонија има аспирации за членство во НАТО уште од самитот на Алијансата во Букурешт во 2008 година, но не е член поради противењата на Грција. Македонија доби многу добри оценки за нејзините реформи во одбраната, но сега ѝ е потребна нова политичка стратегија, вели Стево Пендаровски, професор на „Американ колеџ“ во Скопје. „Сакаме да ги ...
| | веќе видена | слични

Пред пет години, кога го презедов портфолиото „проширување“, најголемиот предизвик пред нас беше да ја зајакнеме довербата во процесот, за повторно да ја добиеме поддршката на европските граѓани за проширувањето, пишува еврокомесарот за проширување Штефан Филе во колумна за бугарската агенција „Фокус“. „Требаше да се осигураме дека процесот ќе донесе конкретни резултати во однос на остварените реформи, наместо на него да се гледа само како на вообичаена потврда откако овој или оној закон во земјата кандидат бил доведен во согласност со стандардите на ЕУ“, вели еврокомесарот во заминување. „Целта не беше да се воведуваат нови услови, туку да ги користиме поуките извлечени во минатото. Моравме да се осигураме дека земјите кои се приклучуваат кон Унијата се целосно подготвени за членство. Исто толку важно беше да постигнеме вистинска промена на терен во земјите кандидати, искористувајќи го целосно потенцијал на транфсформирачката сила на проширувањето. Земјите од западен Балкан и Турција вршат структурни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Соопштение на СДСМ: Ширењето невистини за македонско грчкиот договор ВМРО-ДПМНЕ треба да го замени со силна, јасна и недвосмислена поддршка за членството на ...
сите 163 | | | веќе видена

23 годишниот Енвер Тоска е полицаецот осомничен дека на свиреп начин го лиши од живот 36 годишниот Алил Бекир. Тоска е млад полицаец во Битола вработен пред ...
сите 157 | | | веќе видена

Безбедноста во сообраќајот на патиштата претставува сериозен предизвик, односно сериозен проблем во сите современи општества. Секојдневно на улиците ширум ...
сите 103 | | | веќе видена

Претседателот Иванов ги демантираше шпекулациите на Дојче Веле, Либертас.мк и други провладини медиуми кои вчера “забележаа” промена во ставот на шефот на ...
сите 150 | | | веќе видена

Ако се прочита целиот говор на Христијан Мицкоски, па дури и ако се анализираат и неговите претходни говори и обраќања на оваа тема, јасно е дека на долго и на ...
сите 56 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Според експертите, НАТО треба да биде гаранција за стабилноста и за безбедноста на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: