Филе го поздравува напредокот во односите со Бугарија

9 копии

Канцеларијата на комесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, излезе со соопштение по повод неговата средба со претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во кое посебно го пофали напредокот на нашата земја во односите со соседна Бугарија. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, во соопштението за оваа средба кабинетот на Филе потенцира дека комесарот за проширување и европска соседска политика се состанал во Брисел со Иванов за време на неговата прва посета во странство по неговиот реизбор. Тие разговараа за последните случувања во земјата и напорите за интеграција во ЕУ. Во однос на неодамнешните парламентарни избори, комесарот Филе посочи на повторените препораки на ОБСЕ/ОДИХР во врска со пристрасното медиумско покривање и недостатокот на поделба меѓу државата и партиските активности, кои се опфатени со Копенхашките политички критериуми. Комесарот укажа на важноста од конструктивен дијалог, ангажирање на сите партии во интерес на целата земја", се вели во соопштението на ...
| | веќе видена | слични

Брисел ја нема потврдено посетата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе на Скопје и затоа не може да се говори за никакво нејзино откажување, вели за Фактор Петар Стано, портпаролот на еврокомесарот за проширување. Гласноговорникот на Филе истакнува дека ЕУ очекува што поскоро да биде формирана новата Влада, власта и опозицијата да најдат начин да ги надминат несогласувањата преку политички дијалог кој треба да овозможи нормално функционирање на Парламентот и останатите институции. Дипломатски извори брифираат дека за време на одделните средби на македонскиот претседател Ѓорге Иванов со првиот човек на Европскиот совет Херман Ван Ропуј и со еврокомесарот за проширување Филе било потенцирано дека во период што следи од Македонија се очекува да одговори на многу прашања и предизвици кои се од суштинска важност за земјата. За време на бриселските средби, на претседателот Иванов му било посочено дека Македонија треба да посвети особено внимание на јакнењето на добрососедските односи. ...
| | веќе видена | слични

Посетата на еврокомесарот Штефан Филе во Македонија никогаш не беше потврдена, така што не може да се откаже нешто што не било првично закажано, велат од Европската комисија (ЕК) за Макфакс. Од таму упатуваат на соопштението објавено од кабинетот на еврокомесарот, по средбата со претседателот Ѓорге Иванов во четвртокот во Брисел, каде што се вели дека земјата мора да се посвети на препораките од извештајот на ОБСЕ/ОДИХР, поврзани со медиумското известување за изборите, како и на дистинкцијата меѓу државните и партиските активности. Филе исто така повика на конструктивен дијалог меѓу сите политички партии, нешто што би било во интерес на целата земја. Еврокомесарот исто така го повикал на што поскоро изнаоѓање на решение за прашањето за името, и го поздравил напредокот на земјата во односите со Бугарија
| | веќе видена | слични

Филе-Иванов во Брисел - Недоволна поделеност на државните и партиските активности Еврокомесарот за проширување Штефан Филе се сретна во Брисел со претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, на неговата прва посета во странство откако повторно беше избран на функцијата. На средбата Филе и Иванов разговарале за најновите настани во Македонија и за напорите за интеграција во ЕУ. Во соопштението од кабиетот на комесарот за проширување Филе стои дека разговарале за неодамнешните парламентарни избори, и комесарот Филе на претседателот Иванов му ги нагласи препораките на ОБСЕ/ОДИХР за пристрасното известување на медиумите и недоволната поделеност на државните и партиските активности опфатени во политичките критериуми од договорот во Копенхаген. Комесарот за проширување Филе, како што стои во соопштението, нагласил колку се важни конструктивниот дијалог, вклученоста на сите засегнати страни и интересите на целата земја. Тој го повикал претседателот Иванов во контекст за добрососедските односи, да му даде особена важност ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Комесарот за проширување Штефан Филе не доаѓа во посета на македонското раководство и планира да ја откаже посетата која EK ја планираше за јуни, објави НОва ТВ, повикувајќи се на дипломатски извори. Посетата за комесарот не беше прецизно закажана, но идејата за посетата била да се разговара со македонското раководство веднаш по завршувањето на изборите и конституирањето на Собрание и новата влада, пишува порталот. Според извештаите на домашните и меѓународните набљудувачи, изборите сериозно ги разочараале европските дипломати кои сметаат дека комесарот Филе засега нема што да прави во Македонија. (Крај)
| | веќе видена | слични

Од таму упатуваат на соопштението објавено од кабинетот на еврокомесарот, по средбата со претседателот Ѓорге Иванов во четвртокот во Брисел, каде што се вели дека земјата мора да се посвети на препораките од извештајот на ОБСЕ/ОДИХР, поврзани со медиумското известување за изборите, како и на дистинкцијата меѓу државните и партиските активности. Филе исто така повика на конструктивен дијалог меѓу сите политички партии, нешто што би било во интерес на целата земја. Еврокомесарот исто така го повикал на што поскоро изнаоѓање на решение за прашањето за името, и го поздравил напредокот на земјата во односите со Бугарија.
| | веќе видена | слични

Предолгото чекање за следниот исчекор во интеграциите не помага во забрзувањето на реформите во земјата и надминување на забалешките од извештајот на Комисијата, истакна Претседателот Иванов на денешната работна средба со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе во Брисел. „Укажавме дека се она што се случува последите години, нас во Р.Македонија не фрустира и нас и населението и политичите чинители. И како резултат на таа фрустрација го имаме тоа што се случува.Затоа побаравме поголема посветеност во Македонија “, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Претседателот Иванов побара на престојниот Самит на ЕУ и за Македонија да биде применет позитивниот пример на паралелно движење во евроинтеграцијата и надминување на билатералната разлика за името на Република Македонија. Првиот човек на комесаријатот за проширување на Унијата пак со порака- реформите во земјата мора да продолжат со фокус на надминување на забелешките од извештајот на Европската комисијата и ОДИХР. Еворинтеграциите, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сите политички субјекти во земјата мораат да се посветат на европската агенда, согласни македонскиот претседател Ѓорге Иванов и претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј. На средбата во Брисел, Иванов од Ван Ромпуј побарал хрватско-словечеки модел за Македонија во однос на паралелно решавање на билатералниот спор и напредување во евроинтеграциите, додека Ван Ромпуј пак, побарал да се земе српско-косовскиот договор како репер за надминување на спорот со името. - Посетата на Брисел беше во функција да се укаже на јасната определба на ЕУ-иднината на Македонија. Таа јасна порака беше укажана на средбите, а моите соговорници пријавија интерес за актуелните случувања во нашата земја. Тие упатија јасна порака до сите политички чинители во нашата земја сериозно да пријдат на целиот процес на евроинтеграции и да покажат одговорност во овој процес, бидејки евроинтеграциите се одговорност на сите политички чинители во секоја земја, изјавил Иванов за МИА по средбата со претседателот на Европскиот совет. Во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Брисел, 15 мај 2014 (МИА) - Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, по нивната денешна средба во Брисел во која неодамнешните избори во земјата беа главна тема, испратија заедничка порака до сите политички чинители кај нас дека ЕУ-агендата е најважна и oти сите треба да и се посветат. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Иванов од челникот на Советот побара хрватско-словечеки модел за Македонија во однос на паралелно решавање на билатералниот спор и напредување во евроинтеграциите, додека Ван Ромпуј побара да се земе српско-косовскио договор како пример за надминување на наметнатиот спор со Грција. - Посетата на Брисел беше во функција да се укаже на јасната определба на ЕУ-иднината на Македонија. Таа јасна порака беше укажана на средбите, а моите соговорници пријавија интерес за актуелните случувања во нашата земја. Тие упатија јасна порака до сите политички чинители во нашата земја сериозно да пријдат на целиот процес на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов излегол со контра барање - Брисел да и даде на Македонија паралелни преговори за спорот и за ЕУ Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средби со еврокомесарот Штефан Филе и со првиот човек на ЕУ, Херман Ван Ромпуј, за да ја покаже европската посветеност на Македонија, во која веќе не веруваат во Брисел. „Не сме сигурни околу дијалогот на високо ниво. Имавме план да продолжиме во јуни, но по изборите има многу размислување што да правиме натаму со Македонија, а заклучок се уште немаме“, порачаа извори од Брисел. Проблемот, според нив не е тоа дали ЕУ има план за политичката криза во Македонија, туку дали има Македонија таков план. „Ние можеме да помогнеме, како што направивме околу мартовскиот договор, но пред се' вие треба да зборувате меѓу себе“, беше оценката пред средбите. Бриселските авторитети сугерираат јасно дека немаат веќе ентузијазам околу овие средби, но мораат да зборуваат со тие што ја претставуваат земјата. Претседателот, кој и првиот и овој мандат го започна со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Најмалку 217 лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати во катастрофалниот земјотрес што го погоди Мексико. Првично беше соопштено дека во земјотресот, кој ...
сите 233 | | | веќе видена

Владите што сакаат да им служат на своите граѓани се отворени. Тие не се кријат. Тие откриваат, размислуваат и создаваат со граѓаните. Треба да ги искористиме ...
сите 220 | | | веќе видена

Британската полиција вечерва соопшти дека ослободила еден од шестемина приведени под сомнеж за поврзаност со нападот во лондонското метро во петокот, без да ...
сите 209 | | | веќе видена

Центарот на ураганот Марија поминува на копно и тоа северно од Доминиканската Република а се очекува да ги зафати и островите Туркс, Саикос и Бахамите, рано во ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филе го поздравува напредокот во односите со Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: