Фиксни цени на храната на плажите во Грција

Новите цени се за 30 отсто пониски. Исто така во бизнис-вестите: „Инвестициската рамка за Западен Балкан“ одобри инвестиција во вредност од 1,1 милиони евра за плановите за гасифицирање на Албанија. Туристите ќе забележат намалување на цените на храната и на пијалаците на плажите во Грција. [АФП] Грција воведе фиксни цени за храната, за водата и за кафето што се продаваат на плажите, кои се за 30 отсто пониски од претходно. Казната за зголемување на цените е 500 евра. Мерката беше воведена по бројни поплаки од туристите во врска со неразумно високите цени во рестораните и кафулињата на плажите. Кипар би можел да ја снабдува Бугарија и други земји во Европа со природен гас, заради намалување на зависноста на регионот од руската достава, рече бугарскиот министер за надворешни работи, Кристијан Винегин, за време на посетата на Никозија. Тој ја истакна важната улога што ја има островот во идниот коридор север-југ, што ќе ги снабдува со гас Грција, Бугарија, Романија и централна Европа. „Инвестициската рамка за ...
| | веќе видена | слични

Кипар би можел да ја снабдува Бугарија и другите централно европски земји со природен гас, со што ќе ја намали големата зависност на регионот од руските испораки на гас. Бугарскиот министер за надворешни работи Кристијан Винегин по разговорот со кипарскиот колега Јанис Касулидес, порача дека Кипар може да има многу важна улога во т.н. коридор север-југ, преку кој гасот би и се испорачувал на централна Европа преку Грција. Бугарскиот министер изјави дека неговата земја не може целосно да најде замена за рускиот гас, но дека постои опција Кипар во иднина да стане доставувач на гас, иако допрва треба да се разработи таа идеја. Извор: МИА
| | веќе видена | слични

Кипар се понуди како алтернатива да го снабдува регионот и централно европските земји со природен гас. Земјите од регионот и централно европските држави не би биле толку зависни од рускиот гас, доколку го разгледаат кипарскиот како можност. “Кипар може да има многу важна улога во т.н. коридор север-југ, преку кој гасот би се испорачувал на централна Европа преку Грција.”, порача бугарскиот министер за надворешни работи Кристијан Винегин по разговорот со кипарскиот колега Јанис Касулидес. Сепак целосна замена на рускиот гас не е можна, но таа идеја треба да се разгледа, бидејќи како што порача Венегин, Бугарија не може целосно да најде замена за рускиот гас, но Кипар како опција може да стане доставувач на гас.
| | веќе видена | слични

Бугарскиот министер за надворешни работи Кристијан Вигенин, по разговорот со рускиот колега Јанис Касулидес, порача дека Кипар би можел да има значајна улога во т.н. „Коридор север - југ“, преку кој гасот би можел да се испорачува во централна Европа преку Грција, пренесе АП. Во близина на својот јужен брег Кипар откри наоѓалиште на гас, на кое се проценува дека има од 3,6 до шест билиони кубни метри гас.
| | веќе видена | слични

Кипар би можел да ја снабдува Бугарија и другите централноевропски земји со природен гас, со што би се намалила големата зависност на овој дел од Европа од руската испорака на овој енергенс. Бугарскиот министер за надворешни работи Кристијан Вигенин, по разговорот со кипарскиот колега Јанис Касулидес порача дека Кипар може да има многу важна улога во таканаречениот “коридор север-југ“, со кој на централна Европа ќе и се испорачува гас преку Грција, пренесува агенцијата АП. Бугарскиот министер порача дека неговата земја неможе да најде замена за рускиот гас, но постои опција за во иднина и Кипар да стане доставувач на гас, иако треба време да се разработи оваа идеја. Кипар во близината на својот јужен брег откри наоѓалиште на гас, за кое се проценува дека има од 3,6 до 6 билиони кубни метри гас, а се спроведува истражување за евентуално откривање на нови наоѓалишта.
| | веќе видена | слични

Кипар би можел да ја снабдува Бугарија и други централно-европски земји со природен гас, со што би се намалила големата зависност на овој регион од руската испорака на гас. Бугарскиот министер за надворешни работи Кристија Вигенин, по разговорот со рускиот колега Јанис Касулидес, порача дека Кипар би можел да има значајна улога во т.н. “коридор север-југ“, преку кој гасот би можел да се испорачува во централна Европа преку Грција, пренесе АП. Вигенин порача дека неговата земја не може да најде замена за рускиот гас, но дека постои опција Кипар во иднина да стане доставувач на гас, иако таа идеја треба добро да се разработи. Во близина на својот јужен брег Кипар откри наоѓалиште на гас, на кое се проценува дека има 3,6 до шест билиони кубни метри гас, а во тек се истражувања со цел пронаоѓање нови наоѓалишта.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 222 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 104 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фиксни цени на храната на плажите во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: