ПОРАДИ НАВОДНА ЗЛОУПОТРЕБА НА ФИНАНСИСКИ СРЕДСТВА: ЕП почна процедура за одземање на имунитетот на Ле Пен


Француски судии побарале од евро-пратениците да го укинат имунитетот на Ле Пен за судска истрага Европскиот парламент почна со процедура што може да предизвика одземање на имунитетот на Марин Ле Пен, евро-пратеничка и кандидат за претседател на Франција, осомничена за злоупотреба на европски финансиски средства , изјави претседателот на ЕП, Антонио Тајани. Француски судии побарале од евро-пратениците да го укинат имунитетот на Ле Пен за судска истрага, за да може да се проверат тврдењата дека злоупотребила европски пари со кои плаќала на соработници на нејзината партија „Нациоанлен фронт“ . - Барањето е поднесено во правната комисија на ЕП одговорна за тоа прашање - изјави Тајани пред пратениците во почеток на пралементарна сесија во Брисел. Француски медиуми пред неколку месеци објавија дека Ле Пен признала пред истрагата на Агенцијата на Европска унија за борба против измами
| | веќе видена | слични
4 копии

Поранешниот републикански кандидат на претседателските избори во Франција, Франсоа Фијон одлучи привремено да се повлече од политиката. - Сега планирам да се дистанцирам и да согледам се што се случувало, истакна Фијон, додавајќи оти не планира да учествува и во изборите за Националното собрание, што треба да се одржат во јуни. Фијом ги повика Французите при гласањето на седми мај „да се раководат од здравиот разум“. - Програмата на Националниот фронт во економската сферта неизбежно ќе ја уништи Франција, посочи Фијон. Тој во првиот круг од претседателските избори одржани на 23 април беше на трето место, по лидерот на движењето Напред, Емануел Макрон и лидерката на Националниот фронт Марин ле Пен.
| | веќе видена | слични
6 копии

Кандидатката на претседателските избори во Франција Марин ле Пен обвинета е дека во својот вчерашен говор го плагирала поранешниот кандидат Франсоа Фијон. Според Би-Би-Си, сличноста во некои делови од говорот одржан во Вилпинт северно од Париз, е голема и се чини дека изјавата на Фијон од 15 април е копирана од збор до збор. Сличноста на двата говора истакната е на Јутјуб каналот Ридикул ТВ креиран од приврзаници на Фијон пред првиот круг од изборите во кои беше елиминиран.
| | веќе видена | слични

Кандидатката на крајно десничарскиот Националниот фронт на својот последен голем митинг во Вилпант, пред вториот круг од претседателските избори, беше поддржана од својот нов сојузник, Никола Дипон Ењан. Двајцата не го криеја задоволството, посебно Ле Пен, која за прв пат во историјата на нејзината партија има предизборен сојузник со кој настапуваат заедно и кој се претставува како следбеник на генералот Де Гол. Зајадливите велат, дека Дипон Ењан се согласил за поддршка на Ле Пен, не само покрај бликоста на програмите, туку и заради потребата да ја наполни неговата каса, со оглед дека неуспеа да добие 5 отсто од гласовите во првиот круг, кои носеа 8 милиони евра, а тој со 4,7 доби само 800.000 евра за трошоците за кампањата. Марин Ле Пен, сака да ги убеди своите и самата себе си, дека сѐ уште изборите не се изгубени. Таа сака да биде изненадување на изборите и покрај тоа што анкетите го даваат Емануел Макрон како победник на 7-ми мај, со удобна предност од 16-22 поени. Затоа таа го нападна Макрон на слабата ...
| | веќе видена | слични

ЕУ мора да спроведе реформи или ќе се соочи со излегување на Франција од европскиот блок, рече кандидатот за француски претседател Емануел Макрон на почетокот од последната недела од кампањата, пред вториот круг на претседателските избори. -Јас сум проевропски ориентиран, во текот на изборите постојано ја бранев европската идеја и европските политики оти верувам дека тоа е многу важно за францускиот народ. Истовремено мораме да се соочиме со ситуацијата, да го слушаме гласот на народот. Народот е бесен, нетрпелив и дисфункционалноста на ЕУ повеќе не е одржлива. Во мојот мандат ќе ја разгледам потребата Европската унија длабински да се реформира, рече Макрон. Според него, ако се дозволи ЕУ да функционира и понатаму како што функционира сега, тоа би било предавство. -Јас не сакам тоа да го правам. Ден после изборите би можеле да имаме Фрегзит или повторно Национален фронт, предупреди Макрон на партијата на неговата противкандидатка. Во првиот круг од изборите Макрон освои повеќе гласови од неговата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Десничарско-популистичката француска претседателска кандидатка Марин Ле Пен во говор на 1 мај користела повеќе пасуси од обраќање на Франсоа Фијон. Плагијат? Нејзиниот изборен штаб се обидува да ја минимизира работата. Во Франција сѐ погласни се обвинувањата за плагијат по одржаниот првомајски говор на претседателската кандидатка Марин Ле Пен. На интернет „врнат“ критики на адреса на кандидатката на Националниот фронт за претседател на државата, дека при изборниот настап на Први мај користела цели извадоци од говор, кој во првата изборна рунда го одржал, од изборната трка отпаднатиот конзервативен претседателски кандидат, Франсоа Фијон. Шефот на изборниот штаб на Ле Пен, Давид Рахлин за весникот „Либерасион“ негираше дека говорот бил плагијат, тврдејќи дека Ле Пен намерно „позајмила“ пасуси од Фијон, сакајќи да истакне дека е кандидат кој ги обединува луѓето. Слична изјава даде и заменик-претседателот на Националниот фронт, Флоријан Филипо: Ле Пен со „намигнување“ свесно се навратила на говорот на Фијон, со ...
| | веќе видена | слични

Ултадесничарката се најде на мета на јавноста, откако денеска медиумите го пренесоа нејзиниот вчерашен говор северно од Париз, буквално пресликан со оној на екс премиерот Франсоа Фијон, кој отпадна во првиот круг. Со идентични поенти и фрази и речиси ископирана експресија, Ле Пен веројатно се обиде да приграби дел од умеренета десница на Фијон, кој својот говор го одржа пред две недели и кој на своите приврзаници им наложи во вториот круг да гласаат за центристот Макрон. - Поставени сме на вредности и принципи пренесувани од генерација на генерација. Тоа е единствен гласот упатен до сите народи во универзумот. Некогаш војник на Бог, сега на слободата. Франција секогаш ќе биде војник на идеалите. Француската алијанса чека во Шангај, Токио или Мексико за француско училиште во Рабат или Рим, се само дел од поентите кои Ле Пен ги кажа, а кои целосно се совпаѓаат со зборовите на Фијон. Скандалозниот говор на Ле Пен се очекува да биде дополнителен удар за неа, која и без тоа на анкетите сериозно заостанува зад ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Францускиот претседателски кандидат на центарот Емануел Макрон во вторникот ветил донесување етички кодекс со кој ќе спречи вршителите на јавните функции да дојдат во судир на интереси, непотизам и други слични проблеми кои се од големо значење за гласачите, пренесуваат светските агенции. Макрон, поранешен министер во социјалистичката влада кој пред година дена основа свое движење, исто така ветил дека би можел да обезбеди пратеничко мнозинство кое би го одобрило тој етички кодекс, но и други кодекси кои се потребни за Франција да се извлече од финансиските потешкотии. Вториот круг од претседателските избори во Франција ќе се одржи на 7 мај, додека парламентарните избори се закажани за јуни. Според последните анкети, Макрон во вториот круг би можел да освои 59 отсто од гласовите, додека неговиот противкандидат, лидерот на крајната десница Марин ле Пен, се очекува да добие околу 41 отсто од гласовите.
| | веќе видена | слични

Француските медиуми ја обвинија кандидатката на Националниот фронт, Марин Ле Пен за плагијат. Тие тврдат дека Ле Пен го копирала говорот на кандидатот на републиканците Франсоа Фијон одржан за време на митинг пред две недели. Видео кое покажува како Ле Пен „од збор до збор“ го копирала говорот на Фијон беше објавено на јутјуб канал на група подржувачи на поразениот републикански кандидат. „Тука е и границата на реката Рајна. Најотворената, најопасната, но и со најголем потенцијал. Англосаксонски свет со кој толку често сме биле во конфликт но и со кој сеуште можеме да соработуваме на многу начини“, е само дел кој е комплетно ист и во двата говори. Медиумите се потсмеваат со кандидатот на Националниот фронт, тврдејќи дека тоа што требаше да биде ударен говор пред вториот круг од изборите се претвори во исмевање на социјалните мрежи. Менаџерот на кампањата на Ле Пен, Давид Рашлин, отфрлајќи ги обвинувањата за плагијат рече дека говорот бил еден вид на искажување почит кон поразениот против кандидат Фијон, кое ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Тонот на францускиот печат само пет дена пред вториот круг на претседателските избори се мобилизира против Ле Пен, коментарите и колумните на денешните изданија на весниците го сведочат тоа, јавува дописникот на МИА од Париз. „Либерасион“ без изненадување е е првиот кој што отвора оган, со насловoт: "Зошто се уште не! "Либерасион“ кој објавува специјален анти ФН прилог од 16 страници "Внимавајте, предупредува весникот во својот едиторијал: Се навикнуваме на се и тоа е многу погрешно. За повеќе од триесет години, Националниот фронт е дел од пејзажот на Франција, во нејзиниот кафеав дел. Така што гневот на почетоците, му отстапи место на еден многу тапо неодобрување, што останува мало зло што не може да се намали. Масовната мобулизација во 2002 година, корисни но ограничени протести во 2017 година, со испукани републикански гафови, фрагментирани протести, приклучување на поранешен бивш голист со мал капитал на гласови (Дипон Ењан), двоумење во радикалната левица (Меланшон), како да заканата не беше иста, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да се престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 46 | | | веќе видена

Францускиот муслимански совет (ЦФЦМ), водечки претставник на муслиманите во Франција, денеска соопшти дека ги тужи „Фејсбук“ и „Јутуб“, бидејќи емитувале ...
сите 95 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастање веќе нема авторитет, а тоа ги отежнува обидите на претседателот Макрон да најде конструктивен излез од кризата ...
сите 96 | | | веќе видена

Ако не помине законот со кој ќе се реши статусот и ќе се продолжи работата на Специјалното јавно обвинителство се зголемува можноста земјава во јуни да не ...
сите 129 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 170 | | | веќе видена

Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе достави конкретни амандмани на Законот за Јавно обвинителство, тогаш ќе има нова средба за да се разгледаат, кажа министерката за правда ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПОРАДИ НАВОДНА ЗЛОУПОТРЕБА НА ФИНАНСИСКИ СРЕДСТВА: ЕП почна процедура за одземање на имунитетот на Ле Пен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: