Претседателот на Рускиот фудбалски сојуз се повлече од функцијата

2 копии

Заменик-премиерот Виталиј Мутко нема да биде претседател на Фудбалскиот сојуз на Русија, објави ТАСС. Првиот човек на рускиот фудбал одлучи да се повлече од федерацијата, но останува шеф на организацискиот комитет на Светското првенство 2018. Местото на Мутко ќе го заземе Александар Алаев. Виталиј Мутко го водеше фудбалот во Русија во периодот 2005-2009 година. Во 2015 година повторно дојде на истата функцијата по повлекувањето на Николај Толстој.
| | веќе видена | слични
8 копии

Светската фудбалска федерација (ФИФА) побара објаснување од Руската агенција за борба против допингувањето, како исчезнаа примероците од 19 фудбалери кое се осомничени за користење недозволени средства. Според правилата, примероците треба да се чуваат најмалку десет години и да се предадат на ФИФА доколку е тоа побарано. Сепак, примероците ги нема, а ФИФА се закани со жестоки санкции кон Русија доколку не се реши случајот наскоро.
| | веќе видена | слични

Нов допинг-скандал е на повидок, и повторно во него е вмешана Русија, откако ФИФА објави листа од 19 фудбалери за кои постојат сериозни сомнежи дека користеле недозволени супстанци. Станува збор за контрола над примероци од крв и урина зземени пред неколку години, а ФИФА побарала докази од руската анти-допинг агенција, од каде добиле одговор дека примероците мистериозно исчезнале. Според правилата, националните агенции се должни да ги чуваат доказите најмалку десет години и да ги предадат на ФИФА доколку оваа организација побара такво нешто од нив. Челниците на ФИФА се бесништо повторно се вклучени во скандал и веќе побарале дополнителни објаснувања и истрага. Со барањето следела и закана дека доколку примероците не бидат доставени во следниот период, ќе се стартува нова истрага против Русија што ќе донесе и ригорозна казна. На листата од играчи под сомнеж за допинг најзвучно име е поранешниот член на ЦСКА Москва, Кеисуке Хонда. Само за потсетување, Русија беше во фокусот на светската јавност поради ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Рускиот заменик-премиер Виталиј Мутко поднесе оставка од функцијата претседател на Организацискиот комитет за Светското првенство 2018 што ќе се игра во неговата земја, откако претходно привремено ја напушти позицијата прв човек на Рускиот фудбалски сојуз. Мутко привремено го напушти сојузот во понеделникот додека трае жалбата за неговата доживотна забрана од Олимписките игри поради обвиненија за системски допинг. На местото доаѓа Алексеј Сорокин. Сорокин ќе соработува со ФИФА, а ќе координира од страната на владата, изјави Мутко за руската агенција Тас. Светската фудбалска федерација (ФИФА) го пофали потегот на Мутко, особено откако Сорокин стана член на Советот на ФИФА во септември, а од 2011 година е во Организацискиот комитет за Мундијалот.
| | веќе видена | слични

Виталиј Мутко се повлече од позицијата главен организатор на Светското првенство во Русија, објавија руските медиуми, два дена откако привремено си замина од позицијата претседател на Рускиот фудбалски сојуз. Мутко, кој е и заменик премиер, доби доживотна суспензија од Олимпијадите откако тој беше обвинет дека е еден од лидерите на систематскиот допинг и прикривањето позитивни тестови од ЗОИ во Сочи во 2014 година. Мутко вели дека ќе се фокусира на „владините работи“, и дека негов заменик ќе биде Алексеј Сорокин. „Има уште многу работа пред нас, но немам сомнеж дека сè ќе биде подготвено на време“, изјави Мутко за „Р-Спорт“.
| | веќе видена | слични

Григориј Родченков, човекот кој ги откри „тајните“ на руската допинг-програма на Зимската олимпијада во Сочи во 2014 година, бил предупреден од американските власти дека руски агенти можеби го бараат во САД и дека мора да има зголемено обезбедување. Родченков е поранешен претседател на анти-допинг лабораторијата во Москва, и според своето признание, главниот човек во програмата за прикривање на позитивните допинг тестови од Сочи во 2014, за што над 40 спортисти добија доживотни суспензии. Родченков пребега во САД пред две години и сега е во програмата за заштита на сведоци на ФБИ, но неговиот адвокат Џим Валден вели дека има „сериозни“ индиции дека некои луѓе го бараат. „Ситуацијата е напната. Ако имаат можност, тие ќе го убијат“, изјави Валден. Руските власти поднесоа кривична пријава против Родченков, обвинувајќи го за шверцување на недозволени средства и бараат екстрадиција во Русија. Самиот претседател на Русија, Владимир Путин на 14 декември се вмеша во дискусијата, алудирајќи дека Родченков е „дрогиран ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 569 | | | веќе видена

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на ...
сите 424 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Како што српски Курир, Огњен Врањеш во недела во попладневните часови доаѓа во Србија. Тој во најголема тајност пристигнува со вечерн лет. Карлеуша секако ...
сите 180 | | | веќе видена

Соопштение на ГДУ: Срам, резил и неодговорност! Погледнете каде беше фрлен Светиот крст во Ново Село- Штип. На прес-конференција на 17 декември 2018 година, ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот на Рускиот фудбалски сојуз се повлече од функцијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: