„Фич“ го зголеми кредитниот рејтинг на Хрватска

6 копии

Меѓународната рејтинг агенција „Фич“ го зголеми кредитниот рејтинг на Хрватска, првпат од 2004 година. Како што објави хрватската агенција Хина, рејтингот на земјата се зголемува од „ББ” на „ББ +” со стабилна перспектива. Според агенцијата, одлуката е произлегува од одличната туристичка сезона и подобрувањето на јавните финансии. Економскиот раст на Хрватска во 2017 година остана на ниво од три отсто, а очекувањата се дека и во прогнозираниот период растот ќе продолжи. Економистите, исто така, очекуваат ниско ниво на инфлација. Премиерот Андреј Пленковиќ рече дека зголемениот кредитен рејтинг на Хрватска е „добра вест”, и охрабрување за владата да продолжи на патот на реформите.
| | веќе видена | слични

Со оглед на сериозната економска криза, стапката на инфлација во Венецуела порасна на 2,616 проценти, покажуваат податоците од Парламентот. „Ние сме единствена земја во светот со хиперинфлација“ изјави парламентарниот пратеник Рафаел Гузман од Одборот за финансии. Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) предвиде стапка на инфлација од 652 проценти за 2017 година, а за 2018 година очекува инфлацијата да достигне 2,350 проценти. Поради лошото управување, корупцијата и релтивно ниските цени на нафтата, Венецуела со години е во тешка економска криза и криза за снабдување. Во земјата постои хроничен недостаток на девизи за увоз на намирници и стока за секојдневна употреба. Неколку рејтинг агенции веќе го потврдија делумниот банкрот за најбогатата земја со нафта во светот. „Централната банка е одговорна за хиперинфлацијата поради печатењето на пари за да ја финансира владата“, изјави претседателот на Одборот за економија Хозе Гуера.
| | веќе видена | слични

Стапката на инфлација во Венецуела се искачи на 2616%, процени парламентот во земјата. „Ние сме единствена земја во светот со хиперинфлација“, изјави венецуелскиот пратеник Рафаел Гузман пред Комисијата за финансии во парламентот. Владата на Венецуела со години не објавува извештаи за стапката на инфлација. Меѓународниот монетарен фонд за 2017 година прогнозираше стапка на инфлација од 652%, а за 2018 година се проценува дека инфлацијата ќе изнесува 2350%. Венецуела со години е во тешка економска криза поради корупција и релативно ниска цена на нафтата. Земјата нема девизи за се снабдат храна и други производи за секојдневна употреба. Според повеќе рејтинг агенции Венецуела е веќе делумно банкротирана држава. „За хиперинфлацијата е одговорна централната банка. Таа печати пари за да ја финансира и натаму владата“, изјави претседателот на Комисијата за финансии во парламентот, професорот по економија Хозе Гера. Гледај видео 00:32 Сподели Грабежи во супермаркетите во Венецуела Испрати Фејсбук Твитер google+ ...
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Фич“ го зголеми кредитниот рејтинг на Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: