Фич предупредува на можно намалување на рејтингот на САД

Агенција Фич предупреди дека би можела да го намали кредитниот рејтинг на Соединетите Американски Држави (САД), доколку Вашингтон не ги сервисира правовремено своите должнички обврски Претставник на американската централна банка Фед оцени дека доколку САД објават инсолвентност, тоа сериозно би ги разнишало светските пазари. „Доколку не се решаваат состојбите на вистински начин, состојбата во американскиот буџет би можела да прерасне во светски макрошок“, предупреди претседателот на огранокот на Фед во Сент Луис, Џејмс Булард . Според него, самата помисла дека САД би можеле да објават инсолвентност е опасна, а одеците од таквиот потег сериозно би се одразиле на меѓународните пазари Одредени конгресмени од Републиканската партија сметаат дека објавата на привремена инсолвентност би била прифатлива со цел да се присили Белата куќа да се занимава со огромниот буџетски дефицит. Таквата објава во август ќе биде нужна доколку конгресмените не го зголемат плафонот за дозволен јавен долг, кој сега изнесува 14.300 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фич предупредува на можно намалување на рејтингот на САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: