Во тек е сослушувањето на Ред Бул

Тимот на Ред Бул веруваат дека можат да ја преиначат одлуката да му се одземат бодовите на Даниел Рикардо на првата трка во Австралија. Интернационалниот Суд на ФИА денес во Париз ја разгледува жалбата на Ред Бул за тоа дали да му се вратат бодовите на Рикардо. Австралијанецот кој заврши втор на патеката во Мелбурн, беше дисквалификуван по крајот на трката , поените му беа одземени заради “постојано надминување” на лимитот од 100 килограми гориво на час. Во тек е сослушувањето во Париз, според некои извори од Associated Press, адвокатот на Ред Бул – Али Малек го дал својот аргумент, истакнуваќи дека сензорите не давале точни информации, и дека дисквалификацијата на Рикардо била базирана на погрешно толкување на правилата. Тимскиот шеф на Ред Бул Кристијан Хорнер изјави : “Тие поени се витални, секој поен е важен. Веруваме дека имаме добри аргументи. Сега откако се извозија повеќе трки, нови докази излегоа на виделина, проблемите со сензорите се појасни.” Сензорот на болидот на Рикардо давал погрешни ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната автомобилска федерација – ФИА ја остави во сила дисквалификацијата на пилотот на Red Bull, Даниел Рикиардо, која ја доби на првиот старт сезонава во Формула 1. Одлуката е конечна, откако ФИА вчера ја отфрли жалбата на Red Bull. Поради зголемената потрошувачка, Рикардо беше дисквалификуван откако застана на подиумот. Според техничкиот правилник, максимално дозволениот проток на гориво е 100 kg/h, а австралиецот ja надминал оваа граница. Рикардо веруваше дека ќе ги добие своите 18 поени од ГН на Австралија, со кој ќе се искачеше на третото место на табелата.
| | веќе видена | слични

Апелациониот суд на ФИА ја потврди дисквалификацијата на Даниел Рикиардо од трката за Големата награда на Австралија, мерка која претходно беше изречена од страна на стјуардите на трката, поради замена на сензорот за проток на горивото со сопствен, наместо стандардниот што е одобрен од федерацијата. Вчера во Апелациониот суд имало шестчасовно сослушување, по што е донесена одлуката да се потврди одлуката на стјуардите. Во својата одбрана, Ред Бул се обиде да докаже дека проблематичниот сензор работел подобро од оној на ФИА, но инструментите покажале дека во болидот има посилен проток на горивото од дозволеното. Ред Бул тоа го демантираше, но не доби одобрение за самоволната промена на сензорот, при што во своето обраќање бранителот на ФИА рекол дека не смее да се дозволи однесување „како на Дивиот Запад“. Бидејќи на судењето присуствувал и претставник на Мерцедес, било побарано Апелациониот суд да ја прошири казната и како во низа други случаи претходно (спомнат бил оној со двојното дно на резервоарот од БАР ...
| | веќе видена | слични

Возачот на Ред Бул во Мелбурн го освои второто место , но подоцна беше дисквалификуван откако беше утврдено дека во болидот не бил користен мерачот на проток на гориво на ФИА, туку Ред Бул користел свој мерач и притоа го пречекориле максимално дозволениот проток од 100 кг/час. „Ред Бул ја прифаќа одлуката на интернационалниот суд.Секако, разочарани сме со исходот бидејќи мислевме дека имаме силен случај и дека работиме во склад со техничките регулативи. Сега комплетно се посветуваме на претстојната трка за ГН на Кина“-се вели во официјалното соопштение на Ред Бул. И покрај барањето на претставници на Мерцедес, Ред Бул да биде и дополнително санкциониран, тоа не се случи.
| | веќе видена | слични

Oд 18. до 20. април. во Кина ќе се одржи ч етвртиот натпреварувачки викенд во шампионатот на Формула 1 сезонава. Возачот на Ред Бул и бранител на титулата Себастијан Фетел истакна дека ова му е една од најомилените трки. - „ Големата Награда на Кина е нешто посебно за мене, бидејќи тука во 2009. година за прв пат триумфирав во кариерата. Патеката е единствена поради својата должина и широки места каде има многу прилики за престигање. Додека можам ќе се трудам да го посетувам овој град“,- рече германскиот возач. Фетел моментално го зазема шестото место во генералниот пласман со 23 бодови, додека неговиот тимски колега Даниел Рикардо ја дели десетата позиција со возачот на Вилијамс, Фелипе Маса. Возачот на Мерцедес, Нико Розберг, со 61 бод се наоѓа на лидерската позиција, неговиот клупски колега Луис Хамилтон е втор со 50, а третопласираниот Нико Хулкенберг, пилотот на Форс Индија, собра 28 бодови. Tweet ПРОЧИТАЈТЕ СЛЕДНО: Мото ГП: Предната гума – причина за ужасната трка на Роси во Тексас! ,,FIA’’ ја одби ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Ред Бул е разочарана од одлуката на ФИА која ја одби жалбата за дисквалификацијата на Даниел Рикардо, но сепак се фокусира на следната трка во Ф1. Фиа ја одби жалбата на Ред Бул да не го дискваклификува австралиецот кој на трката за ГН на Австралија го освои вторто место. “ Разочарани сме, немаше да се жалиме ако не вереувавме дека имаме силен случај. Верувавме дека на трката во Мелбурн сите ќе се продржуваат до техничките прописи ” – се вели во соопштението од Ред Бул. Рикардо е дисквалификуван бидејќи после трката во Мелбурн беше утврдено дека во резервоарот имал повеќе гориво од дозволеното. Со новбата одлука на ФИА, на Рикардо нема да му бидат вратени 18 бода, па во генералниот пласман остана на 10-то емсто со 12 бода. Од оваа сезона во Ф1 се применува ново правило. Молидите мораат да почнат со најмногу 100 кг гориво, за разлика од минатите години кога можеа да имаат 140-150 кг. Техничките делегати утвдрија дека болидот на Рикардо постојано ја надминувал дозволената границам, а Ред Бул ...
| | веќе видена | слични

Даниел Рикардо финишираше втор во домашнато Гран при на Австралија и за прв пат во кариерата се качи на подиумот, при тоа уште во првата трка како возач на Ред Бул. Стјуардите на Мелбурн сепак открија дека неговиот RB10 го надминал дозволениот според правилникот за 2014 поток на гориво од 100 кг/ч и го дисквалификуваа. Ред Бул веднаш поднесоа жалба на одлуката и вчера судот го разгледа барањето, но не ја поништи казната. Така Даниел ги изгуби поените кои ги освои на “Алберт Парк” во март. “Разочарувачки е да не ги добијам овие 18 поени од Австралија, но ако ништо друго, барем ми даде дополнителна мотивација да се вратам на подиумот што е можно поскоро. Во првите неколку трки оваа година имав познати пречки, но во Бахреин демонстрирав дека токму тие ме направија посилен и пожеден за успех. Не дека имам потреба од уште мотивација, наполнет сум до горе!”, изјави шеговито Даниел. Покрај неуспехот, секогаш насмеаниот пилот на Ред Бул додаде: “Сеуште сум задоволен од претставувањето во Австралија и од искуството ...
| | веќе видена | слични

Навивачите на Валентино Роси се навикнаа да го гледаат како доминира во секоја трка и на крајот е на самиот врв. Но, во Остина се случи потполно обратното, еден за друг моторите поминуваа покрај 46. годишниот Роси како да не постои, и на крајот италијанецот заврши на осмата позиција. - „ За жал, по седмиот или осмиот круг, предната гума потполно ми се распадна и тогаш возев колку што можев. Штета бидејќи сигурно можев да дојдам до подиумот“,- рече Роси. Инаку, трката генерално беше очајна за Јамаха, бидејќи и Хорхе Лоренцо поради лошиот старт е казнет и на крајот заврши дури на десетото место. Tweet ПРОЧИТАЈТЕ СЛЕДНО: ,,FIA’’ ја одби жалбата на Ред Бул: Рикардо сепак дисквалификуван Ф1: Директорот на Ферари поради лошите резултати си поднесе оставка! Маркез доминираше во Тексас Мото ГП караванот денес во Тексас Хорхе Лоренцо уживаше во Колумбија Криза во Ферари: Претседателот на тимот бара одговори, Алонсо сака да си замине Првиот човек на Мекларен бара пристојност од Фетел Хамилтон признава: Розберг беше ...
| | веќе видена | слични

Австралиецот Рикијардо заврши како втор на домашната трка во своето деби за светските шампиони, но беше дисквалификуван откако беше откриено дека неговиот болид ги прекршил правилата за ограничување на потрошувачката на гориво. - Откако ги сослуша сите заинтересирани страни, судот реши да ја поддржи одлуката бр. 56 на стјуардите со кое болидот број 3 на Ред Бул е исклучен од резултатите од австралиското ГП - се вели во соопштението на ФИА. И покрај барањето на ривалите Мерцедес за дополнителна казна, ФИА реши да нема никакви други мерки против Ред Бул. ФИА исто така додаде дека деталите за одлуката ќе бидат објавени до крајот на неделата. Ред Бул ја прифатија казната. - Ја прифаќаме одлуката на Интернационалниот апелациски суд, иако сме разочарани од исходот и немаше да се жалиме доколку не мислевме дека имаме силен случај. Ние ги почитувавме техничките правила на таа трка. Ќе продолжиме со работата со тимот - стои во соопштението на Ред Бул. Се сметаше дека овој случај е критичен тест на новите правила во ...
| | веќе видена | слични

Судот на ФИА ја донесе својата конечна одлука, дисквалификацијата на Даниел Рикардо од Ред Бул останува на сила, жалбата е одбиена. “Судот ги сослуша двете страни и ги разгледа нивните аргументи, и одлучи да ја задржи првичната одлука за дисквалификација на Рикардо,” изјавија од ФИА. Тимот на Ред Бул ја прифати ваквата одлука со цел да продолжат кон напредок и настрана од понатамошни контроверзии. “Инфинити Ред Бул ја прифаќа денешната одлука на Интернационалниот Суд. Секако дека сме разочарани од одлката и немаше да се жалиме доколку не верувавме дека имаме добри аргументи. Секогаш верувавме дека се држиме до техничките регулации за време на трката во Австралија. Жалиме дека Рикардо нема да ги добие 18те поени од трката, што сметаме дека ги заслужи. Ќе продолжиме да работиме напорно во текот на сезоната. Сега ќе се концентрираме на наредната трка во Кина.” Со тоа што дискфалификацијата останува на сила, значи дека Кевин Магнусен и Џенсон Батон ги задржуваат второто и третото место од трката во Австралија, а ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 23 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во тек е сослушувањето на Ред Бул

Од:
До кого (е-маил):
Порака: