„Уметникот“ доминираше на Оскарите


Заврши најголемиот настан во Холивуд за оваа година, 84. издание на наградите Оскар, каде освен неколку изненадувања, статуетките беа поделени според очекувањата. Како и што се очекуваше„ The Artist“ ја доби главната награда – за Најдобар филм, со што за прв пат по 1929 година еден нем филм добива Оскар. Освен тоа „Уметникот“ ги собра и наградите за Најдобар актер и режисер кои им припаднаа на Жан Дужардан, односно Мишел Азнависијус, како и наградата за најдобри костими, со што вкупно заработи 5 статуетки, од можните 10 за кои беше номиниран. Пет Оскари доби и „Hugo“ на режисерот Мартин Скорсезе, но повеќето во оние „технички“ категории, иако беше номиниран во дури 11 категории. Изненадувањето на вечерта беше во категоријата за Најдобра женска улога, која ѝ припадна на Мерил Стрип, која беше во улогата на Маргарет Тачер во „Iron Lady“ . Таа го доби својот трет Оскар во кариерата и прв по 20 години, победувајќи ја на тој начин фаворизираната Виола Дејвис (“The Help“). Сепак “The Help“ победи во категоријата ...
| | веќе видена | слични

Возбудени и горди на својата работа се аниматорите од македонската компанија за визуелни ефекти ФХ3Х кои се дел од тимот кој работеше на анимираниот филм „Ранго“ што доби Оскар за најдобар анимиран филм. Кристијан Даниловски, извршен продуцент и менаџер за развој во ФХ3Х. „Ова признание сигурно ќе им отвори многу врати на 100-тината млади луѓе кои се ангажирани во ФХ3Х, а тоа е момент што треба да се искористи“, вели Кристијан Даниловски, извршен продуцент и менаџер за развој во ФХ3Х. Престижната награда Оскар за анимираниот филм „Ранго“ што во голем дел го потпишува и тимот на ФХ3Х претставува одличен поттик и мотивација во натамошното работење на оваа македонска компанија. „Ова е најголемиот успех на ФХ3Х со оглед дека годинава бевме дел од тимовите на два филма номинирани за Оскар- „Ранго“ и номинираниот „Трансформери: Мрачната страна на месечината“. За нас ова е особено значајно признание и јасен знак дека сме на вистинскиот пат“, вели Кристијан Даниловски во разговорот за ДВ. „Ранго“ е ...
| | веќе видена | слични

Добитникот на Оскар за најдобра машка улога, францускиот глумец Жан Дижарден, изјави дека ќе ги разгледа понудите од САД по успехот на црно-белиот нем филм „Уметникот“, но дека „никогаш нема да биде американски глумец“. Дижарден, кој даде интервју за француските весници откако „Уметникот“ освои пет Оскари, вклучувајќи и награда за најдобар филм, режија и машка улога, изјави дека по победата се чувствува како да го напуштил сопственото тело за кратко. Вели дека спиел во колата 20 минути пред доделувањето на Окарите. „Само што се разбудив и видов дека не е сон. Оскарот е овде и јас сум сереќен“, изјави тој за новинарите. „Ви го претставувам. Се вика Оскар и тежи два килограми“, рече тој во холивудскиот хотел близу Кодак театарот, каде што францускиот филм постигна огромен успех. „Убав е, зарем не. Погледнете колку е згоден“, се шегуваше со новинарите. „Се чувствувам како да го напуштив своето тело на три секунди. Се случи нешто чудно“, одговори тој на прашањето како се чувствува по добивањето на наградата. ...
| | веќе видена | слични

„Уметникот“ е најдобар филм за изминатава година, со вкупно пет освоени статуетки, меѓу кои и за најдобар глумец и најдобра режија. Ист број „оскари“ освои и „Хуго“ на Мартин Скорсезе, меѓутоа наградите беа од техничките категории Мерил Стрип и Жан Дижарден се најдобри глумци во главна улога Црно-белиот нем француски филм „Уметникот“, благодарение на својата романтична приказна, со која ги врати гледачите во златниот период на немиот Холивуд, освои дури пет статуетки на 84. доделување на „оскарите“. Триумфира во категориите најдобар филм, најдобар глумец (Жан Дижарден), како и за најдобра режија (Мишел Азанавичиус). Приказната за Џорџ Валентин (Дижарден), кој е филмска ѕвезда во 1927 година и кој на премиерата на неговиот последен филм случајно ќе се запознае со обожавателката Пепи Милер (Беренис Бежо), очигледно ги плени љубителите на филмот. Популарниот глумец ќе ѝ помогне на Милер во нејзината кариера, за ситуацијата да добие пресврт преку ноќ. Со доаѓањето на звучниот филм, Холивуд ќе бара нови лица, ...
| | веќе видена | слични

Жан Дежарден е прв француски актер што добил „Оскар“, а Кристофер Пламер стана најстариот добитник Францускиот црно-бел филм „Уметникот“ е прв нем филм кој по цели 83 години триумфираше на прексиноќешното 84. доделување на „оскарите“. „Уметникот“ на Мишел Хазанависиус доби пет „оскари“, меѓу кои и за најдобар филм, за најдобра режија и за главната улога на Жан Дежарден. Сосем заслужени беа и наградите за музиката на Лудовик Борс и за костимите на Марк Бриџис. Интересно е дека во целата оскаровска историја нем филм го понел триумфот единствено во 1929 година кога прв пат биле доделени овие награди и тоа за филмот „Крилја“ на Вилијам Велман. Од тогаш досега, тоа повеќе не се повторило. „Хуго“ на Мартин Скорсезе, кој имаше 11 номинации, за една повеќе од „Уметникот“, му беше најголем конкурент. И иако и овој филм понесе пет „оскари“, сепак, станува збор за технички категории, со што триумфот целосно му припадна на храброто остварување на Мишел Хазанависиус. Додека пак „Хуго“, авантуристичка 3-Д приказна за едно ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Францускиот филм „Уметникот“ (The Artist) синоќа триумфираше на 84-то доделување на наградите Оскар во категоријата за најдобар филм, додека за најдобар глумец е прогласен Жан Дижарден, кој ја игра главната улога во истиот филм. Наградата за најдобра режија ја освои Мишел Азанависиус, исто така за „Уметникот“, кој синоќа освои вкупно пет награди. Францускиот црно-бел филм со својата романтична приказна ги враќа гледачите во златниот период на немиот Холивуд. Тоа е приказна за актер чија кариера нагло се прекинува со доаѓањето на звучниот филм. Детскиот авантуристички филм „Иго“ (Hugo), кој беше 11 пати номиниран, освои исто така пет Оскари. Оскарот за најдобра женска улога го доби Мерил Стрип за улогата на британската премиерка Маргарет Тачер во филмот „Челичната лејди“. Филм со најдобро сценарио е „Полноќ во Париз“ на Вуди Ален, додека Оскар за најдобар филм од странско говорно подрачје доби иранскиот филм „Разделба“. Во категоријата за најдобра женска споредба улога триумфираше Октавија Спенсер за филмот ...
| | веќе видена | слични
13 копии

„Ранго“, филмот на кој работеа и аниматорите од македонското студио за анимација и визуелни ефенти ФХ3Х, на вчерашната церемонија во „Кодак“ театарот во Лос Анџелес го освои Оскарот за најдобар анимиран филм. Покрај „Ранго“ во оваа категорија за престижната награда беа и „A Cat in Paris“, „Chico & Rita“, „Kung Fu Panda 2“ и „Puss in Boots“. Екипа од ФХ3Х учествуваше и во креирањето на уште еден филм кој беше во конкуренција за Оскар, „Transformers: Dark of the Moon“. Статуетката во оваа категорија отиде кај „Хуго“ во режија на Мартин Скорсезе. Инаку, „Ранго” претходно, на почетокот од февруари собра најмногу „Ени“ награди на 39. по ред доделувања во Лос Анџелес и тоа за најдобар анимиран филм, сценарио, монтажа и дизајн на јунаците. На 84. доделување на наградите на Американската академија за филм, беа доделени оскари во вкупно 24 категории.
| | веќе видена | слични

Македонските аниматори од студиото ФХ3Х се добитници на Оскар за најдобар анимиран филм. Престижната статуетка ја добија за филмот „Ранго“. Скромните автори кои не беа на гламурозната забава во Лос Анџелес учествуваа во анимација на уште еден филм, номиниран за Оскар. - Ова беше дел од соработката со Индустриал лајт енд меџик, кога разговаравме со нив не прашаа дали сме заинтересирани да работиме на оваков филм. Апсолутно ја прифативме понудата, со две раце што се вика, и со голем ентузијазам. Многу напорона беше целата работа. Како што реков, многу детали и многу многу време одземаше, меѓутоа резултатите се такви какви што се, вели Кристијан Даниловски од ФХ3Х.
| | веќе видена | слични

На свечената церемонија на Американската филмска академија, која се одржа денес рано наутро, најмногу златни статуетки (по пет) освоија немиот, црно-бел филм „The Artist“ и драмата „Hugo“. Францускиот црно-бел филм „Уметник“ го доби Оскарот за најдобар филм, на свеченото доделување на наградите на американската филмска академија во Лос Анџелес. Немиот филм „Уметник“ (The Artist) му донесе Оскар, за најдобра режија на Мишел Азанавучијус и на Жан Дижарден за најдобар актер. Францускиот филм доби вкупно пет Оскари, вклучувајќи ги и оние за оригинална филмска музика и за костимографија. Дижарден е првиот Французин кој освоил Оскар за најдобра машка улога, а истовремено и првиот актер воопшто кој ја добил оваа награда за само две изговорени реченици во наградената ролја. „Уметник“ е првиот нем фил кој победил на доделувањето на Оскарите уште од првата ваква манифестација на американската филмска академија која се одржа пред 83 години. Пет Оскари доби и филмот „Иго“ (Hugo) на режисерот Мартин Скорсезе, но сите беа ...
| | веќе видена | слични

Французинот Жан Дужардин доби Оскар за најдобар актер за неговата улога во филм за филмска ѕвезда од времето на немиот филм, додека Мишел Хазанавишас беше почестен со наградата за најдобар режисер. Мерил Стрип доби трет Оскар, во категоријата најдобра актерка, за нејзиното портретирање на поранешната британска премиерка Маргарет Тачер во „Железната дама“. Кристофер Пламер направи историја станувајќи најстариот актер што добил Оскар. 82-годишниког беше награден како најдобар актер во споредна улога за неговата улога во „Почетници“ како постар вдовец кој ја прифаќа својата хомосексуалност. Октавија Спенсер доби стоечки овации кога доби награда за најдобра актерка во споредна улога за нејзината ролја во „Помош“. Таа беше една од двете актерки номинирани во таа категорија од филмот што зборува за Африканско-Американските домашни помошнички во расно сегрегираниот југ на САД во 1960-те. Друг голем добитник беше „Хјуго“ – визуелно богата тридимензионална посвета на француски филмски пионер. Тој доби пет ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа под влијание на многу постудена воздушна маса која се спушта од северните гфеографски широчини и истата и понатаму ќе ...
сите 219 | | | веќе видена

Бугарската Влада го одобри Протоколот за НАТО, односно приклучувањето на Република Северна Македонија кон Алијансата, што беше потпишан од земјите членки на 6 ...
сите 160 | | | веќе видена

Првите мечеви од осмина финалето на Лигата на шампионите во кои се среќаваат Манчестер Јунајтед - Пари Сен Жермен и Рома - Порто почнаа со оддавање почит на ...
сите 105 | | | веќе видена

На свечена церемонија денеска пред Владата на Република Македонија беше кренато знамето на НАТО. Професорката Гордана Силјановска Давкова, една од кандидатите ...
сите 73 | | | веќе видена

Интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Христијан Мицкоски придружуван од Меѓународниот секретар д-р Тимчо Муцунски, ...
сите 115 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Уметникот“ доминираше на Оскарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: