Ако на Св. Трифун врне дожд, сливата ќе има добар род - народни верувањата за февруари

5 копии

Февруари е посебен месец, краток, колеблив и неодлучен, а во народот е познат и под името „воден“. Со водата сѐ брзо заминува. И понатаму е ладно. Кај народот постојат бројни верувања поврзани за овој месец. Февруари е посебен месец, краток, колеблив и неодлучен, а во народот е познат и под името „воден“. Со водата сѐ брзо заминува. И понатаму е ладно. Кај народот постојат бројни верувања поврзани за овој месец.Кој се родил во февруари знае дека тоа е воедни о најсреќниот месец во годината. Февруари е значаен и за оние кои планираат да се венчаат.Нашите предци имале смислувале своја временска прогноза врз основа на случувањата во природата. Кога е февруари во прашање, народниот календар за прогнозата за времето и денес е прилично точен. Проверете и уверете се:-Ако февруарското убаво време измами муви, март ќе ги уништи-Старите луѓе велат дека ако мачка се сонча на евруарско сонце, тогаш во март ќе биде склопчена крај печката-Ако на Свети Трифун врне, тогаш сливата ќе има добар род-Ако грее често ...
| | веќе видена | слични

Денеска е Св. Климент Анкирски. Овој Климент се роди во град Анкира (или Анкара, во денешна Турција) во третиот век. На 12-годишна возраст остана сирак, а го прифати една благородна пријателка на мајка му. Уште како млад го сврте вниманието на локалниот епископ заради својот свет живот. Го ракоположија за свештеник, а веќе на 20 години и за епископ. За време на едно од последните гонења на христијаните во Рим, свети Климент беше затворен. Во затвор остана 28 години, каде што постојано го измачуваа. Најпосле, пострада маченички за Христа кон крајот на третиот век. Затоа што поголемиот дел од неговиот маченички живот го минал во затвор и мачење, во некои краишта се верува дека на денешниот ден не треба да се допираат ножеви и останати остри предмети, за да не се повреуваат“ раните на Свети Климент. Иако овој празник н е обележан со црвени букви, треба да се избегнува рабтење низ дома, а денот треба да се помине со семејството и пријателите и на овој начин да се прослави споменот на овој светец.
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 238 | | | веќе видена

За да се најде и усогласи консензуален кандидат, лидерот на СДСМ Зоран Заев завчера и вчера имаше одделни разговори со лидерите на три партии на Албанците – ...
сите 225 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 306 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 214 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 207 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ако на Св. Трифун врне дожд, сливата ќе има добар род - народни верувањата за февруари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: