Спорт - Мекларен му фрла ракавица на Фетел

Две недели по возбудливото шоу во Монтреал на трката за Големата награда на Канада, карванот на Формула 1 се пресели во Валенсија, каде што утре (14 ч.) ќе се вози трката за Големата награда на Европа. Иако патеката низ градските улици на Валенсија нема простор за големи атракции, сепак во најава е уште една возбудлива трка во која конкурентите се обидуваат да го стигнат и престигнат водечкиот Себастијан Фетел. - Тешко е да се престигнува во Валенсија. Патеката е навистина тешка, но тоа нема да ме спречи да нападнам - во свој стил најави возачот на Мекларен, Луис Хамилтон. Победата на Џенсон Батон на претходната трка во Канада, по грешката на Фетел во последниот круг, донесе голема самодоверба во тимот на Мекларен, но и во Ферари. Овие два тима, како најсериозни конкуренти на водечкиот тим Ред бул, се надеваат дека може да останат во игра за титулата. Во пресрет на утрешната трка во Валенсија, која е осма сезонава во календарот на Ф1, Фетел води во генералниот пласман на возачи со 161 бод и има 60 бода ...
| | веќе видена | слични

Германецот во вчерашната осма трка сезонава во Валенсија ја забележа шестата победа и сега има 77 бода предност пред најблиските конкуренти Батон и Вебер Фетел победи со 10 секунди предност Германецот Себастијан Фетел од Ред Бул ја забележа и шестата победа сезонава во Формула 1, победувајќи вчера во Валенсија за големата награда на Европа, што беше осма трка сезонава. Со тоа Фетел е на одличен пат да ја одбрани титулата освоена лани, оти има огромни 77 бода предност пред второпласираните Џенсон Батон и Марк Вебер. Преостанатите две победи сезонава ги остварија Луис Хамилтон (во Кина) и Батон (во Канада). За победа се добиваат 25 бода. До крајот на сезонава има уште 11 трки. Фетел, кој е најмладиот шампион во Ф1, водеше од почетокот, а трката ја заврши со дури 10 секунди предност пред второпласираниот Фернандо Алонсо, кој со ова се зацврсти на 5. место во генералниот пласман на возачите. Место на пиедесталот имаше и за Марк Вебер, со што Ред бул уште повеќе ја зголеми предноста во трката на тимовите и сега ...
| | веќе видена | слични

Во осмата трка од Формула 1 шампионатот, Германецот Себастијан Фетел повторно се врати на победничкиот колосек и победи на трката за Големата награда на Европа која викендов се возеше во Валенсија. Бранителот на титулата со шестата победа оваа сезона, ја зголеми предноста на 77 бода пред Батон и Вебер кои сега се на делба на второто место. За разлика од претходната трка во Монтреал, на трката во Валенсија немаше големи возбудувања. Актуелниот шампион на најдобар начин ја искористи пол позицијата и во ниту еден момент не им дозволи на ривалите да го загрозат неговиот триумф. Место на победничкиот пиедестал покрај Фетел , изборија и второпласираниот Фернандо Алонсо од Ферари и клупскиот колега на Фетел од Ред Бул, Марк Вебер. По нив на целта пристигна Луис Хамилтон, пред Фелипе Маса, а победникот на минатата трка, Џенсон Батон заврши на шестата позиција. Следната трка на програмата е на 10-ти јули и ќе се вози за Големата награда на Британија на патеката „Силверсон“.
| | веќе видена | слични

Себастијан Фетел ја продолжи својата доминација во Формула 1 успевајќи да триумфира на трката за Големата награда на Европа, која се возеше низ улиците на Валенсија. Актуелниот светски првак доминираше од почеток до самиот крај на оваа трка, па сосема заслужено стигна до својата шеста победа на осмата трка оваа сезона. Уличната трка во Валенсија е позната по тоа што не нуди премногу можности за престигнување, правило што се потврди и оваа година. Токму тоа беше главната причина за Себастијан Фетел рутински да го одработи својот дел од работата, од почетокот до крајот на трката да биде во водство и на крајот да се радува на нова победа. - По загубениот триумф на последната трка, за мене беше многу важно повторно да триумфирам. Сметам дека завршивме одлична работа, механичарите повторно составија болид подобар од тој на ривалите и со тоа ми овозможија денеска да се радувам на оваа победа - изјави Фетел по својот најнов триумф. Тимскиот колега на Фетел, Австралиецот Марк Вебер, во поголемиот дел од трката се ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион во Формула 1, Себастијан Фетел, по саботните квалификации пред трката за Големата награда на Европа во Валенсија ја искористи можноста добро да го разгледа болидот на Ферари што го вози Фернандо Алонсо. Само неколку минути подоцна, возачот на Ред Бул искористи шанса да го разгледа и болидот на Мекларен во кој настапува Луис Хамилтон. Сликата на Фетел како детално ги разгледува конкурентските болиди во медиумите веднаш покрена шпекулации дека лидерот во генералниот пласман добил наредба од својот тим да ги шпионира противниците. Потегот на Фетел беше регистриран и од поранешниот возач на Мекларен, Мартин Брандл, сега коментатор на „Би-Би-Си“. - Ова е специфично барање на некој од Ред бул - прокоментира Брандл. Но, сето тоа беше брзо демантирано од шефот на Ред бул, Христијан Хорнер, кој изјави дека од Фетел никој не побарал да шпионира и да собира информации од конкурентските тимови. - Сите возачи се љубопитни и сакаат да знаат што имаат нивните ривали на управувачот. Фетел секогаш ...
| | веќе видена | слични

Фетел недофатлив и во Валенсија Себастијан Фетел беше недофатлив и на вчерашната трка за Големата награда на Европа, возена низ улиците на Валенсија, и по шести пат оваа сезона, возеше од пол-позиција до победа. Одличниот старт му беше доволен на актуелниот шампион за да се зацврсти на чело на колоната, а остатокот од трката беше полесниот дел од работата, имајќи ја предвид супериорноста на неговиот болид, и кога влезе во целта, тоа беше со предност од над десет секунди. - Ред бул се неколку месеци пред сите други тимови, особено во поглед на аеродинамиката и ќе биде тешко да им се наштети - изјави Фернандо Алонсо во пресрет на трката и во Валенсија се виде колку е во право. Шпанецот го оствари моменталниот максимум на Ферари и на крајот стигна до втората позиција, при што доби еден директен дуел со Марк Вебер, а на 12 круга до крајот, за влакно изби пред него по третата посета на боксот. Третопласираниот Австралиец му донесе на Ред бул уште еден пласман на подиумот. Стартот ги донесе ретките возбудувања на ...
| | веќе видена | слични

Второто место го освои Фернандо Алонсо со нешто помалку од 11 секунди заостанување, додека трето пласиран беше Марк Вебер и покрај проблемите со менувачот. Четвртото место му припадна на Луси Хамилтон, петопласиран беше Фелипе Маса, а шести Џенсон Батон. Со овој триумф Фетел дополнително се зацврсти на табелата во генералниот пласман на возачи со 186 бода, пред Вебер и Батон со по 109 и Хамилтон кој има 97. Задоволен беше и Фернандо Алонсо, кој на „домашната" стаза обезбеди место на подиумот и при тоа стигна до петтото место во генералниот пласман со 87 бода.
| | веќе видена | слични
2 копии

Формула 1 Неверојатната доминација, која потсетува на таа на Михаел Шумахер во сезоната 2002, бранителот на титулата Себастијан Фетел ја продолжи со победата и во трката за Големата награда на Европа во Формула 1, која се возеше вчера во Валенсија. Пол-позиција, најбрз круг, победа - едноставно, никој не му беше рамен на Германецот од Ред бул во третата градска трка сезонава по тие во Монако и во Монтреал. Шестиот триумф во осмата трка годинава уште повеќе го зацврсти на врвот на табелата, сега со дури 77 бода предност во однос на Џенсон Батон од Мекларен и на тимскиот колега Марк Вебер, кои по Валенсија го делат второто место со по 109 поени. Вебер го освои третото место, а Батон заврши шести. Победничкиот подиум во трката на патеката во пристаништето на валенсија го комплетира Фернандо Алонсо од Ферари, кои поддршката на своите сонародници на трибините ја награди со второто место. За двократниот светски шампион ова е првиот подиум во Валенсија. „Поради некои причини, јас уживам во оваа патека, и покрај тоа ...
| | веќе видена | слични

Некогашните Формула 1 шампиони оценија дека сезоната е речиси решена по новата победа на Себастијан Фетел на ГН на Европа. По трката во Валенсија, која се возеше за Големата награда на Европа, на која славеше Себастијан Фетел од Ред Бул, неговите најголеми ривали полека „дигаат раце“ од актуелната Ф1 сезона. Младиот Германец славеше по шести пат сезонава во вкупно осмата трка и сега има предност на врвот на генералниот пласман од 77 бодови во однос на Џенсон Батон и Марк Вебер. Поранешните шампиони Луис Хамилтон (97) и Фернандо Алонсо (87 бодови) се уште подалеку од Фетел. „ Кога зборуваме за оваа сезона, мислам дека шампионот уште сега е речиси познат “ - рече по трката во Валенсија возачот на Мекларен. Алонсо пак, трката во Валенсија ја заврши како втор и според него, успех е што во своето Ферари успеал да ги раздвои тандемот на Ред Бул. „ Освојувањето на првенството веќе не е дел од нашите калкулации. Тоа веќе не е во наши раце. Ни останува да возиме трка по трка и да чекаме на евентуален кикс на Ред Бул. ...
| | веќе видена | слични

"Ништо ново кога во прашање Формула 1. Себастијан Фетел победи и на трката за Големата награда на Европа која се возеше на пистата во Валенсија. Ова е негова шеста победа од вкупно осум трки сезонава. Актуелниот шампион беше на чело на колоната уште од стартот на трката, а така остана се до крајот. Второто место на трката во Валенсија му припадна на Фернандо Алонсо од Ферари, а како трет заврши клупскиот колега на Фетел од Ред Бул, Марк Вебер. Борбата за подобар пласман помеѓу Алонсо и Вебер беше и единственото нешто малку повозбудливо на улиците на Валенсија. Зад победничката тројка на четвртото место се најде Луис Хамилтон, следен од Фелипе Маса, Џенсон Батон, Нико Розберг и Хаиме Алгерсуари. Интересен е податокот дека за првпат оваа сезона сите возачи кои стартуваа успеаја и да ја завршат трката. "
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, во своето обраќање во медија центарот оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски дух и ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Мекларен му фрла ракавица на Фетел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: