Во сабота голема акција за чистење и разубавување на животната средина


Во сабота, 5 мај, на иницијатива на градоначалникот на Град Скопје и претседател на ЗЕЛС, Петре Шилегов, ќе се спроведе голема акција за средување, чистење и разубавување на животната средина во општините во Република Македонија. - Ги повикувам општините да организираат конкретни акции заедно со локалните заедници, да ги информираат граѓаните за акциите и да овозможат учество на сите заинтересирани. Граѓаните се јасни и сериозни во своите барања, а ние одговорно го слушаме и го разбираме крикот за чиста животна средина. Придонесот на секој граѓанин ни е важен. Затоа ги повикуваме и граѓаните, доброволно да се вклучат во оваа акција во својата општина – рече градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција. Шилегов додаде дека основен мотив за успех на оваа акција е чистата животна средина, секое средено катче од општините и здравјето на граѓаните. - Ајде заедно да го разубавиме нашиот роден крај, местото каде што живееме, работиме, учиме, каде што поминуваме најголем дел од нашиот живот. Заедно да ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во валандовското село Чалакли денеска беше отворен 27.Меѓународен фестивал Пролетни веселби во чест на празникот Х’дерлез. Во декември 2017 година овој настан УНЕСКО го запиша во Репрезентативната листа за нематеријално културно наследство, по заедничката апликација на Република Македонија и Република Турција. На отворањето на фестивалот денеска присуствуваа премиерот Зоран Заев, министерот за култура Роберт Алаѓозовски, други претставници на македонската Влада, на локалната самоуправа, ополномоштен претставник од УНЕСКО од Турција, претставници на турската амбасада, на културно-уметнички друштва на двете земји и други гости. – Ете ова е нашата убава Република Македонија. Овде сум, во валандовско Чалакли и ќе речам: Да е Честит Х’дерлез, среќа и бериќет за сите. Да бев во скопско Шуто Оризари, ќе кажев: Да е честит Ѓурѓовден, и пак со истата желба, среќа и берикет за сите. Можам да кажам и: Нека е честит Денот на Свети Ѓоргија, што се чествува во многу семејства во Македонија. Што и да кажам, нема да ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на туристичката сезона во Дојран денеска се одржа акција за чистење и уредување на која учествуваа премиерот Зоран Заев, повеќе министри во Владата и градоначалникот на Дојран Анго Ангов.– Дојран е еден од бисерите на македонската автентичност, заслужува ваква акција поради сите нас, но и поради илјадниците туристи кои доаѓаат овде, изјави Заев напоменувајќи дека здравата животна средина, како и убавата и чиста околина ќе ги натера туристите да се вратат повторно во Дојран.Премиерот Заев истакна дека граѓаните јасно и гласно дале до знаење дека нема да прават компромис кога е во прашање здравата животна средина.Во тек на акцијата во Дојран беа заседени дрвца и цвеќиња на езерскиот брег.Одговарајќи на новинарски прашања Заев рече дека Владата е ангажирана околу враќањето на долгот од 150 илајди евра што го има општина Дојран кон Европската комисија.– Дојран е нашиот бисер со Охрид, Струга и Преспа и затоа оваа година ќе се најде во Програмата за развој на туризмот во нашава земја. Од позначајните ...
| | веќе видена | слични

Градот Скопје се вклучи во големата акција за чистење и разубавување на животната околина, која се реализира во саботата. Оваа голема еколошка акција беше организирана по иницијатива од Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија (ЗЕЛС). Во акцијата за расчистување на отпадот учествуваа сите градски јавни претпријатија со целокупната механизација и човечки потенцијал. Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги повика во акцијата да се вклучат и граѓаните, но тие масовно не се појавија. За чистењето на отпадот беше ангажирана секоја од општините во своите реони за кои беа задолжени да го направат тоа. Големото чистење во Скопје почна од булеварот 8 Септември, па продолжи во правец на булеварот Илинден сѐ до улицата Скупи. – Заложбата за почиста и поздрава животна средина за сите е еден од најважните приоритети на нашето дејствување. Оваа е само една од многубројните активности што градот Скопје и јавните претпријатија изминатиов период ја спроведоа во насока на зголемување на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Акција за чистење и разубавување на животната средина вчера се спроведе во сите општини во Македонија. во организација на Заедницата на единиците на локалната самоуправа-ЗЕЛС. Акцент беше ставен на чистење на дивите депонии, подигнување на комуналниот отпад, чистење на улиците и парковите. Премиерот Зоран Заев ја поддржа акцијата и ја посети општина Дојран, каде со градоначалникот Анго Ангов засадија дрвца и цвеќиња. – Дојран е еден од бисерите на македонската автентичност, заслужува ваква акција поради сите нас, но и поради илјадниците туристи кои доаѓаат овде, изјави Заев. Напомена дека здравата животна средина, како и убавата и чиста околина ќе ги натера туристите да се вратат повторно во Дојран. Во Скопје се чистеше на булеварот „8 Септември“, на потегот од булеварот „Илинден“ до улицата „Скупи“. Во оваа акција учествуваа и скопските општини кои ги чистат реоните за кои се надлежни и градските јавни претпријатија со сета механизација и човечки потенцијал. Во акцијата се чистеше дивата депонија на патот ...
| | веќе видена | слични

Државата ќе ѝ помогне на Општина Дојран да го врати долгот од 150.000 евра кон ЕУ, оти пред четири години општинското раководство ја прекршила постапката при избор на изведувач за реконструкција на пречистителната станица со европски пари. Премиерот Зоран Заев ова вчера му го соопшти на градоначалникот на Дојран Анго Ангов, кој пред десетина дена побара помош од Владата за да не бидат ставени на црната листа на ЕУ. Тој тогаш кажа дека локалната самоуправа нема пари да го врати долгот. Заев кажа дека Владата донела заклучок да ѝ се помогне на Општина Дојран. „Тоа е последица од работењето на претходната локална власт. Владата директно ќе интервенира и да го реши овој проблеми, бидејќи 150.000 евра, а можеби и повеќе, се огромни пари за Дојран. Проектот е реализиран колку што знам, но суштината е што Дојран не може да ги врати овие пари. Тука државата ќе интервенира, тоа е важно за да може и натаму ова општина да добива проекти и да не го наруши имиџот пред ЕУ, бидејќи има аплицирано за вакви проекти“, рече ...
| | веќе видена | слични

Премиерот, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделство Љупчо Николовски, заменикот министерот за животна средина, Јани Mакрадули и советникот на премиерот за животна средина Драган Јованов, денеска се придружија на градоначалникот и граѓаните на Дојран во акцијата за уредување на општината. „Чест и задоволство ми е, денеска , од Дојран, еден од бисерите на македонската автентичност, да покажеме дека здружените граѓански акции придонесуваат за покревање на духот на заедништвото и за поубава Македонија. Дојран заслужува вакво внимание, посветеност од локалната самоуправа, од заедницата, но и од мене како премиер, заради населението кое живее тука, но и заради илјадниците туристи кои доаѓаат за одмор и релаксација во оваа прекрасна македонска општина“, рече Заев. Тој додаде дека туристичките центри, каков што е Дојран, се лицето на Македонија пред туристите. „Навидум малите нешта како оваа акција денес, нè зближуваат како луѓе и нè прават единствени во грижата за локалната заедница. Овие се тие ...
| | веќе видена | слични

Присуствував на свеченото отворање на 27. Меѓународен фестивал на македонско-турските пролетни веселби во чест на празникот Х'дерлез, во валандовското село Чалакли. Oвој спој на различности, обичаи, старини, традиции, бои, вкусови во Македонија - е Европа во мало и ова, непроценливо културно - историско богатство, Република Македонија е подготвена да го сподели со Европската унија, кон каде што стремиме како граѓани и како држава. Ова е нашата убава Република Македонија, во валандовско Чалакли. Да е Честит Х`дерлез, среќа и бериќет за сите. Еве го нашето едно општество - на дело. За прв пат, оваа 2018 година, Х`дерлез во Чалакли, Република Македонија се организира под покровителство и на УНЕСКО. Ова заедничко организирање е порака за продлабочување на културната соработка меѓу Македонија и Турција на дело. Високите приоритети на Влада на Република Македонија е изградбата на општество еднакво за сите што вклучува и овозможување еднакви културни права за сите. Соопштение: http://vlada.mk/node/14598 ...
| | веќе видена | слични

Градот Скопје се вклучи во големата акцијата за чистење и разубавување на животната средина која се организира на иницијатива на Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија – ЗЕЛС. „Во оваа акција учествуваат сите градските јавни претпријатија со сета механизација и човечки потенцијал. Секоја од општините во Скопје и Градот Скопје ги чистат реоните за кои се надлежни. Оваа голема акција ја започнуваме со чистење на бул. „8ми Септември“, на потегот од бул. „Илинден“ до ул. „Скупи“. Заложбата за почиста и поздрава животна средина за сите е еден од најважните приоритети на нашето делување“, кажа Ваљон Салиху, портпарол на Град Скопје. Оваа е само една од бројните активности која Градот Скопје и јавните претпријатија изминатиов период ја спроведоа во насока на зголемување на чистотата и јавната хигиена. „Изминатиов период се организираа акции за чистење на градот од диви депонии и миење на улиците. Граѓаните на Скопје во акцијата „Пријави депонија“ пријавија над 200 диви депонии, кои ...
| | веќе видена | слични

Државата ќе и помогне на општина Дојран да го врати долгот кон ЕУ во висина од 150 илјади евра кои ги бара оти била прекршена постапката за реконструкција на пречистителната станица со европски пари како прекуграничен проект. По предлог на минситерството за локална самоуправа Владата веќе донела заклучок да и се помогне на општината оти сама како што каaжа премиерот Зоран Заев не е во можност да го исплати долгот оставен од претходното раковдство. „Со заклучок на владата, директно таа да интервенира и да го реши овој проблем. 9 милини денари се огромни пари, а проектот е реализиран, но не може Дојран да ги врати парите. Тука владата ќе интервенира, а тоа е важно, за да може Дојран да добива проекти, да не го наруши рејтингот пред ЕУ, зошто има аплицирано за вакви проекти“ - изјави Заев. Европската комисија ја услови општина Дојран .Или да ги врати парите или ќе биде исклучена од реализација на други проекти со европско знаме од програмите за прекугранична соработка. Инсистираше , општината или државата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во сабота голема акција за чистење и разубавување на животната средина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: