Премиера на претставата „Експеримент“ на „Артопија“ во МKЦ


2 копии

Театарската претстава „Експеримент“, по текст и режија на Јане Спасиќ, а во продукција на здружението „Артопија“ од Скопје, вечерва во 20 часот премиерно ќе биде изведена во „Фросина“, во Младински културен центар во Скопје. Премиерата е во склоп на годинaшното издание, односно „нулти ден“ на фестивалот „Здраво млади“, кој почнува утре, и по претставата следува музички сет на платото пред МKЦ. Претставата двапати ќе биде репризно одиграна в недела и в понеделник, во истиот термин. - По успехот на првата театарска претстава, во продукција на здружението Артопија, „Да го поздравиш и да ми го бациш“, новиот театарски продукт претендира да го задржи континуитетот на критика на негативните општествени појави и цели да го збогати диверзитетот во театарскиот израз на независната театарска сцена во Македонија – соопштија од МKЦ. Главна инспирација за претставата е книгата „Ефектот на Луцифер“ на социјалниот психолог Филип Зимбардо, кој во своето дело ги анализира начините и методите преку кои системот и ситуацијата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Буден Театар го најавува четвртото издание на меѓународниот фестивал за детски театар Фенер, кој ќе се одржи од 16 – 18 јуни во просториите на Македонската Опера и Балет и Детскиот Театарски Центар. Со мотото „Децата се важни“, Фенер го повикува Македонското општество да го насочи фокусот кон децата и нивните потреби, без да ја запоставува важноста на културата во нивниот развој. Фестивалот ќе биде отворен во петок од 18.30 во Детскиот Театарски Центар, со претставата „Црвенкапа“ од Бугарија која нуди нов наратив на познатата приказна акцентирајќи врз односот помеѓу децата и возрасните. Претставата „Топче“, на Театарот Гриф од Унгарија, која ќе биде прикажана во сабота и недела од 11.00 во МОБ е првата претстава наменета за бебешка публика изведена во Македонија. „Пипи долгиот чорап“ со која ќе се затвори фестивалот во 18.30 во МОБ на Градскиот куклен театар од Ријека, Хрватска, ќе нè потсети дека е важно да се биде свој и да се живее според сопствените критериуми. Буден Театар, во сабота, од 18.30 на малaта ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фестивалот ќе биде отворен денеска во 18:30 во Детскиот театарски центар, со претставата "Црвенкапа" од Бугарија. Претставата "Топче", на Театарот Гриф од Унгарија, ќе биде прикажана во сабота и недела од 11 часот во МОБ и е првата претстава наменета за бебешка публика изведена во Македонија. Буден Театар го најавува четвртото издание на меѓународниот фестивал за детски театар Фенер, кој под мотото "Децата се важни" ќе се одржи од 16 до 18 јуни во просториите на Македонската опера и балет и Детскиот театарски центар. Фестивалот ќе биде отворен денеска во 18:30 во Детскиот театарски центар, со претставата "Црвенкапа" од Бугарија. Претставата "Топче", на Театарот Гриф од Унгарија, ќе биде прикажана во сабота и недела од 11 часот во МОБ и е првата претстава наменета за бебешка публика изведена во Македонија. Со "Пипи долгиот чорап" на Градскиот куклен театар од Ријека, Хрватска ќе се затвори фестивалот. Буден Театар, во сабота, од 18:30 на малата сцена на МОБ премиерно ќе ја изведе "Меѓу нас" на Милиана Ленак ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Непрофитниот театар кој се фали со иновативни и предизвик проекти, соопшти дека свесно претставата предизвикала „вжештена расправа" меѓу публиката, спонзорите и приврзаниците. Театарот "The Public Theatre" од Њујорк стои зад продукција на претставата „Јулие Џезар", во која римскиот император е со бизнис одело и личи на американскиот претседател Доналд Трамп. Непрофитниот театар кој се фали со иновативни и предизвик проекти, соопшти дека свесно претставата предизвикала „вжештена расправа" меѓу публиката, спонзорите и приврзаниците. Оттаму признаваат дека нивната претстава предизвикала вжештена расправа, но додаваат дека предизвикување на дискусии и била цел на овој граѓански ангажиран театар. "Тој дискурс е основа на здрава демократија", се вели во соопштение. Претставата за римскиот владетел, кого го убиле сенатори од страв да не стане тиранин сместена е во современо доба, а сцената на убиството на Цезар кој личи на Трамп, наведе два спонзора, Делта ерлајнс и Банка на Америка да го прекинат финансирањето. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Њујоршката уметничка организација The Public Theatre соопшти дека стои зад својата продукција на претставата „Јулие Џезар“, во која римскиот владeтел е со бизнис одело и личи на американскиот претседател Доналд Трамп. Непрофитниот театар кој се фали со иновативни и предизвик проекти, соопшти дека свесно претставата предизвикала „вжештена расправа“ меѓу публиката, спонзорите и приврзаниците. - Признаваме дека нашата претстава предизвика вжештена расправа. Публиката, спонзорите и приврзаниците изразија разни гледишта и мислења. Таквата дискусија е цел на нашиот граѓански ангажиран театар. Тој дискурс е основа на здрава демократија, се вели во соопштение. Претставата за римскиот владетел, кого го убиле сенатори од страв да не стане тиранин сместена е во современо доба, а сцената на убиството на Цезар кој личи на Трамп, наведе два спонзора, Делта ерлајнс и Банка на Америка да го прекинат финансирањето. Претставата беше изведувана во рамки на летниот фестивал Shakespeare in the Park во њујоршки Сентрал парк.
| | веќе видена | слични
3 копии

Американските глумци и уметници, запретија дека ќе ги бојкотираат авио компанијата Delta Airlines и Bank of America бидејќи го повлекле спонзорството за претставата „Јулие Цезар“ од Шекспир која го покажува убиството на римскиот цар како американскиот претседател Доналд Трамп. Компаниите го прекинале спонзорството на продукцијата на нерентабилниот театар од Њујорк во неделата, неколку часа откако синот на Трамп, прашал на Twitter „дали е тоа претстава или политички говор“.
| | веќе видена | слични

Компанијата "Delta Airlines" и Американската Банка соопштиле дека повеќе нема да бидат спонзори на претставата во која Јулиј Цезар, убиен со нож на сцената, е пресликан во американскиот претседател Доналд Трамп во работно одело. Авио-компанијата со седиште во Атланта соопштила во неделата дека го повлекува спонзорството од њујоршката организација "The Public Theater" на Менхетн и дека таа одлука веднаш стапува на сила. "Без разлика на вашиот политичка став, експлицитната сцена со Јулиј Цезар на овогодинешниот летен фестивал "Ослободете го Шекспир во Паркот" не ги одразува вредностите на "Delta Airlines". Нивната уметничка и креативна насока ја мина границата на добриот вкус'", било наведено во соопштението. Финансирањето потоа го укинала на Американската банка, со седиште во Шарлот. ""The Public Theater" избра да го претстави Јулиј Цезар на начин кој има намера да провоцира и навреди. Доколку бевме запознаени со таа намера, ќе одлучевме да не ја спонзорираме претставата", соопштила Американската банка. ...
| | веќе видена | слични

Претставата „Ние - врапчињата“ ќе се одржи утре од 13.30 часот во Детскиот театарски центар во Старата чаршија во Скопје. Претставата е во изведба на театарската група „Заeдно можеме подобро“ составена од 23 ученици и ученички од основните училишта „Климент Охридски“ од Прилеп, „Лирија“ од Житоше и „Добре Јованоски“ од Прилеп. Во претставата можат да се слушнат 5 јазици, а децата доаѓаат од четири етнички заедници: Македонци, Албанци, Роми и Бошњаци.
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 73 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиера на претставата „Експеримент“ на „Артопија“ во МKЦ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: