Фестивал на чоколадата во Белгија

Во градот Дурбуи во Белгија се организира сладок фестивал на чоколадата. Местото каде што се одржува се вика Чоколадна палата, а во неа може да се видат огромни фигури од чоколада, како слонови, јајца, разни птици и слично. На фестивалот учествуваат 40 меѓународни уметници, а се прикажани околу 50 творби. Некои од нив се повисоки и од три метри. Интересно е што има и река по која тече чоколада. Идејата на организаторите била најголемиот фестивал на чоколадни скулптури на светот да го донесат во еден од најмалите градови во светот.
| | веќе видена | слични

Останато

На средбата, соопшти неговиот кабинет, двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу  Македонија и  Србија, како и за актуелните состојби во ...
сите 360 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 253 | | | веќе видена

Барањата за гласање недоверба на владата на Австрија, што ќе бидат доставени денеска во Парламентот, се силно средство за контрола на властите, но досега ...
сите 110 | | | веќе видена

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две ...
сите 100 | | | веќе видена

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на оваа ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фестивал на чоколадата во Белгија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: