Фергусон разочаран: Атлетико заслужено продолжува понатаму

Откако изненадувачки беа елиминирани уште во фазата по групи во Лигата на шампионите, избраниците на сер Алекс Фергусон уште еднаш непријатно ја изненадија англиската јавност, овојпат бидувајќи елиминирани од Атлетико Мадрид уште во осминафиналето од Лига Европа. Во продолжение следуваат изјавите на разочараниот Фергусон по завршувањето на натпреварот. “Секогаш можете да научите лекција од секој фудбалски натпревар, без разлика дали ќе победите или ќе изгубите.” – рече Фергусон по вчерашната средба. “Секако дека сум разочаран. Бевме елиминирани од Лигата на Шампионите, а иста судбина сега доживеавме и во Лига Европа.” “Мислам дека подобриот тим се пласираше во следната рунда. Не можеме да се жалиме.” Шкотот потоа додаде: “Во првото полувреме дозволивме тие да постигнат многу лесен погодок. Не ми се верува дека примивме таков погодок.” “Првото полувреме беше прилично изедначено, но Билбао одигра многу подобро во вториот дел. Можеа да постигнат два или три погодоци.” “Кон финишот на средбата ние го подигнавме ...
| | веќе видена | слични

Со два порази (3-2 на Олд Трафорд и 2-1 во Билбао) фудбалерите на Манчестер Јунајтед се простија од Европа оваа сезона. - Немаме оправдувања за овие два натпревари. Сега ни останува само да се свртиме кон Премиер лигата, изјави тренерот Фергусон. Според него, Атлетик бил подобар тим, особено на почетокот на второто полувреме. - Нашата игра се подобри кон крајот на средбата, но беше прекасно, додаде Фергусон.
| | веќе видена | слични

Алекс Фергусон ги демантира шпекулациите дека не бил заинтересиран за натамошен настап во вториот европски куп и дека тоа е причина за испаѓањето на Манчестер Јунајтед. Ферги тврди дека Атлетик Билбао е одлична екипа која може да го освои пехарот во Лига Европа. Во синиот дел од Манчестер, пак, Роберто Манчини им се извини на навивачите што поради негови грешки Сити е елиминиран и тоа по најдоброто полувреме во сезоната.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон, вели дека неговата екипа не смее да жали поради поразот од Атлетик Билбао, затоа што самиот тврди дека подобриот се радувал на победата. „Црвените Ѓаволи“ по поразот на „Олд Трафорд“ (3:2), загубија и на гостувањето во Баскија со резултат 2:1. -Секогаш постојат лекции кои можете да ги научите по кој било натпревар, не е важно дали сте победиле или сте загубиле. Ова за нас е големо разочарување. Бевме запрени во Лигата на Шампионите, а сега доживеавме елиминација и во втората по ранг континентална конкуренција. Секако, подобриот тим победи, а ние немаме право да жалиме, заклучи Фергусон. Капитенот на Манчестер Јунајтед пак, Патрис Евра, додава дека се уште постојат шанси да се спаси сезоната и покрај овие две разочарувања. -Голем клуб каков што е Манчестер Јунајтед мора да биде подготвен да игра во сите натпреварувања. Меѓутоа, во овој момент немаме избор и мора да се сконцентрираме на Премиер лигата. Мора да ја освоиме титулата во домашното првенство ако ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фергусон разочаран: Атлетико заслужено продолжува понатаму

Од:
До кого (е-маил):
Порака: