Бразил со 3-0 доминираше над Шпанија


Репрезентативците на Бразил ги прегазија светските и европските шампиони со 3-0 и ја освоија рекордната четврта титула од Купот на кофедерациите. Одлично започна финалето за домашните фудбалери. Уште во втората минута, Фред се покажа како најснаодлив во мешаницата во шеснаесетникот на Икер Касилјас и од лежечка позиција успеа да го совлада голманот на Шпанија за рано водство на Бразил. Синоќа едноставно не функционираше популарната „тика-така” на Шпанците, а бразилските репрезентативци доминираа на средината на теренот, а сите приоди кон голманот Цезар беа затворени од расположеното дуо Силва - Луиз. Во 19 минута конечно се закани Фуријата преку Иниеста, но Цезар го одбрани неговиот удар. Десетина минути подоцна Нејмар одлично го пронајде Фред во шеснаесетникот на Шпанците, но центарфорот на бразилците биеше во Касилјас. Во 40 минута Шпанците ја имаа најубавата шанса на натпреварот, Педро го совлада Цезар, меѓутоа топката од самата гол линија ја исфрли одличниот Давид Луиз. На две минути пред крајот на ...
| | веќе видена | слични

Дефанзивецот на Челзи и на бразилската фудбалска селекција Давид Луиз прикажа одлична одбрана во вчерашниот финален натпревар од Купот на конфедерации. Тој во натпреварот против Шпанија успеа со левата нога да спаси сигурен гол и израмнување за Шпанија од гол линијата. Луиз успешно го одбрани ударот од Педро Родригез на самата гол линија и со тоја ја задржа предноста која подоцна само се зоглеми на 3-0. Бразил со 3-0 триумфрираше над Шпанија во финалето од Купот на конфедерации, а ова е одличната одбрана на Давид Луиз.
| | веќе видена | слични

Останато

Откако за само два дена беа собрани над милијарда долари за реставрација на катедралата Нотр Дам во социјалните мрежи се појавија и првите критики. „Коe ...
сите 739 | | | веќе видена

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 169 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 354 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 65 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 182 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бразил со 3-0 доминираше над Шпанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: