Перо Антиќ и Фенербахче европски шампиони


Фенербахче е европскиот шампион во кошарка. Со резулатот 80:64 (26:18; 13:16; 21:14 и 20:16) убедливо го победија Олимпијакос во финалето од Евролигата што се одржа синока и го освоија вредниот трофеј, а Перо Антиќ стана првиот Македонец кој три пати ја освојувал титулата европски шампион. За Фенербахче ова беше прв трофеј во елитното натпреварување, додека нивниот тренер Жељко Обрадовиќ ја запиша деветтата титула во најквалитетното континентално клупско натпреварување. Екпе Јудо со 10 поени, девет скока 4 асистенции и 5 блокади беше најкорисниот играч на фајнал-фор турниротшто се играше во Истанбул. Антиќ за осум минути во финалето постигна 4 поени, имаше по еден скок и асистенција. Најефикасни во победничкиот состав беа Бојан Богдановиќ и Никола Калиниќ беа најефикасни со по 17 поени во составот на Фенербахче, кај Олимпијакос Кем Бирк постигна 14.
| | веќе видена | слични

Фенербахче гази без пардон и по европската круна, Перо Антиќ и соиграчите лесно се пласираа и во полуфиналето на турскиот шампионат. Со втора победа против Тофаш, денеска на гостински терен, Фенер со 2:0 мина во полуфиналето. Вечерва новиот европски првак славеше со 79:73 и им се приклучи на Дарушафака и на Бешикташ, кои исто така одат во полуфинале без пораз. Во четвртата четвртфинална серија е најнеизвесно, а Анадолу Ефес и Галатасарај се израмнети во победи, 1:1.
| | веќе видена | слични

Тимот на Фенербахче во чии редови настапува поранешниот македонски капитен Перо Антиќ дојде до вториот успех против Тофаш, овој пат во Бурса победија со резултат 73:79, и ја доби серијата со 2-0. Мелих Махматоглу беше најпрецизен со 17 поени, Костас Слукас додаде 13, додека двоцифрен беше и Никола Калиниќ со 12 поени. Кај поразениот тим Един Дермиш постигна 21 поен и 10 скокови. Фенер ќе игра во полу-финалето против Дарушафака Догус, која по втор пат беше подобра од Банвит на македонците Сашо Филиповски и Боби Митев.
| | веќе видена | слични

Турскиот клуб Фенербахче ја освои својата прва европска титула на фајнл-фор турнирот одржан во Истанбул, а за македонскиот интернационалец Перо Антиќ тоа беше и трет шампионски трофеј во кошаркарската Евролига. Антиќ при пристигнувањето во Турција потпиша договор на 2+1 година со Фенербахче, а грчкиот новинар Никос Варлас објави дека македонскиот кошаркар е далеку од слободен играч, бидејќи имал уникатна клаузула чие активирање му гарантира одработување и на третата година од договорот. Условот за Антиќ сигурно да остане во Фенербахче, бил турскиот клуб да стане европски шампион во една од претходните две сезони, а откако тоа е исполнето, нема пречки нашиот најдобар кошаркар да ја продолжи соработката со Жељко Обрадовиќ, тврди добро информираниот специјализиран новинар. Откриени платите на кошаркарите на Фенербахче, Антиќ во првата петорка Тој дополнува дека концептот на договорот и финансиските услови биле важна причина што Антиќ решил да ја напушти НБА лигата, иако Мајк Баденхолцер сакал да го задржи во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската кошаркарска репрезентативка, Јелена Антиќ од следната сезона ќе го носи дресот на полскиот тим, Висла Кан-Пак. По одличната сезона мината во дресот на шведскиот тим Лулеа, Јелена Антиќ се сели во полскиот шампионат. Таа со полскиот тим потпиша едногодишен договор. Сезоната во која го освои шампионатот на Шведска, Антиќ ја заврши со 12 поени и седум скока по натпревар, а беше прогласена и за најдобро крило во Шведска.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобрата македонска кошаркарка, Јелена Антиќ, во наредната сезона ќе настапува за полската екипа Висла Краков Полските медиуми информираат дека трансферот е веќе договорен, а се очекува Антиќ да биде огромно засилување за тимот на Висла, кој лани беше шампион на Полска, а сезонава во финалето од плејофот загуби со 3-2 од екипата на Сласк. Јелена Антиќ е висока кошаркарка која одлично се снаоѓа со топката во раце, сигурно ќе ни биде од помош и во борбата под обрачите, иако настапува на крилната позиција. Нејзината универзалност во играта, но и мотивираноста, сигурно ќе бидат од голем плус за нашиот тим, изјави тренерот на Висла, Криштоф Шевчик. Антиќ доаѓа во Висла од редовите на шведскиот прволигаш Лулеа, тим во кој македонската репрезентативка имаше просек од 12 поени и седум скокови по натпревар.
| | веќе видена | слични

Македонската кошаркарка Јелена Антиќ денеска е промовирана како ново засилување на полскиот клуб Висла Краков. Антиќ последната сезона го носеше дресот на шведскиот клуб Лулеа со кого го освои првенството, а доби и неколку индивидуални признанија. На 36 натпревари во шведското првенство и Еврокупот, Македонката забележа просек од 12 поени и 7 скока по натпревар. Јелена во Висла ќе го носи дресот со број 8, а во својата досегашна кариера низ Европа има настапувано уште и за Сарагоса, Макаби Ашдод и Партизан. Новиот тим на Антиќ е актуелен полски вицешампион и во новата сезона влегува со нов тренер и амбиции да ја освои титулата.
| | веќе видена | слични

И по неколку денови од завршувањето на завршниот турнир во Евролигата, новиот шампион Фенербахче сè уште е главна преокупација на турските медиум, а овој пат од таму ни доаѓа доста интересна информација. Имено, тамошните медиуми успеаја да стигнат до податоци кои откриваат кој колку заработува во турскиот гигант, а меѓу објавените се најде и нашиот, Перо Антиќ. Поранешниот македонски капитен годишно заработува 1.300.000 евра што го прави еден од најскапоплатените кошаркари на тимот. Повеќе од него заработуваат само Јан Весели и Екпе Јудо (2.600.000 евра) и Датоме (1.700.000), додека идентични примања како Антиќ има Богдан Богдановиќ. Во тимот над милион заработуваат уште и Боби Диксон (1.2) и Слукас кој инкасира точно еден милион годишно.
| | веќе видена | слични

Најдобрата македонска кошаркарка, Јелена Антиќ, се реши за нов предизвик во кариерата, потпишувајќи договор со екипата на Висла Краков. Полските медиуми информираат дека трансферот е веќе договорен, а се очекува Антиќ да биде огромно засилување за тимот на Висла, кој лани беше шампион на Полска, а сезонава во финалето од плејофот загуби со 3-2 од екипата на Сласк. „ Јелена Антиќ е висока кошаркарка која одлично се снаоѓа со топката во раце, сигурно ќе ни биде од помош и во борбата под обрачите иако настапува на крилната позиција. Нејзината универзалност во играта, но и мотивираноста, сигурно ќе бидат од голем плус за нашиот тим “ – изјави тренерот на Висла Криштоф Шевчик. Антиќ доаѓа во Висла од редовите на шведскиот прволигаш Лулеа, тим за кој македонската репрезентативка имаше просек од 12 поени и седум скокови по натпревар. Претходно, македонската интернационалка по настапот во НЦАА-лигата во САД и враќањето во Европа настапуваше за екипитее на Партизан, Макаби Ашдод и Сарагоса.
| | веќе видена | слични

Најдобрата македонска кошаркарка, Јелена Антиќ, во следната сезона ќе има нов предизвик. Откако ја освои титулата во шведскиот шампионат со тимот на Лулеа, македонската репрезентативка реши да си замине и да се пресели во полскиот првак Висла Кен Пак од Краков. Со полскиот тим за првпат ќе настапува и во женската Евролига на ФИБА. Досега Антиќ ги носеше дресвоите на Либерти во НЦАА шампионатот, потоа играше и за Партизан Галеника во Србија, Макаби Ашдод од Израел, како и за шпанската Мен Филтер Сарагоса. Таа се најде на списокот на новиот македонски селектор Марјан Лазовски во пресрет на квалификациите за пласман на ЕП, каде по подолго време ќе биде активна и женската репрезентација.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 218 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Перо Антиќ и Фенербахче европски шампиони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: