Фелипе Маса се надева на продолжување на формата од Монако

По очајниот старт на сезоната за пилотот на ферари, неможејќи да се квалификува во најбрзите десет во квалификациите, а место повисоко од деветтото во трката беше “научна фантастика“, на претходната шестта трка од Ф1 шампионатот се случи мал пресврт. Бразилецот беше константен во својата форма од петочните неофицијални тренинзи, на саботните квалификации беше седми, а трката ја заврши шести. И самиот Фелипе Маса, во изјавите дадени во овие две недели, беше задоволен од прикажаното во Монако и од однесувањето на болидот. Но она што е поважно за него е, добрата форма да се пренесе и на престојната трка за ГН на Канада. Исто така истакна дека патеката во Канада е слична на Монако по тоа што е тесна на одредени места, со бројни свиоци, но различна по неколку долги правци на кои е потребна максимална брзина, па поради тоа механичарите ќе имаат тешка задача да го подготват болидот, да може да ги совладува свиоците, но да биде и брз на правците. Маса верува дека ќе може тоа да се постигне и повторно ќе има ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 143 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фелипе Маса се надева на продолжување на формата од Монако

Од:
До кого (е-маил):
Порака: