За две години во Kочани има сто првачиња помалку


ИСЕЛУВАЊЕТО ГИ ПРАЗНИ УЧИЛИШНИТЕ KЛУПИ Цели сто првачиња помалку во однос на уписот пред две години ќе има во Општина Kочани најмногу како резултат на иселувањето на граѓаните од ова подрачје. Така, според информациите што деновиве ги објави штипската телевизија Ирис, ако пред две години во овој град се запишале 370 ученици во прво одделение, оваа година официјална бројка на првачињата е 270. Досега, на истекот на првиот уписен рок, во некое од општинските училишта се запишале 243 првачиња, а останатите ќе чекаат да се запишат во септемврискиот уписен рок. Намалувањето на првачињата се бележи и на крајниот исток на земјава, каде што во Делчево од 88 деца што годинава треба да се запишат, досега тоа го направиле 67, а во Пехчево од 41 се запишаа 34 првоодделенци. За разлика од овие општини од Македонска Kаменица забележуваат дека годинава имаат мало зголемување на бројот на првачињата. Вања Џамабазова - Николовска, советник во одделението за образование во Општина Штип, во изјавата за оваа штипска телевизија ...
| | веќе видена | слични

Познатиот универзитет „Харвард“ го поништил уписот на најмалку десет средношколци кои објавувале навредлива содржина во приватен разговор на „Фејсбук“, пренесуваат американските медиуми.Според податоците до кои дошол студентскиот весник „Харвард кримсон“ известувајќи за инцидентот, наводно станувало збор за слики на кои биле исмевани теми како, на пример, сексуален напад, холокаустот и смртта на деца.Како што информираат медиумите, универзитетот го поништил уписот на несудените студенти во април, откако службата за уписи дознала дека тие ја оцрнуваат репутацијата на „Харвард“, преку активноста „Фејсбук“.Противниците на одлуката ја обвинија престижната образовна институција дека ја цензурира слободата на говор, но од друга страна, на студентите им се става до знаење дека нивниот упис може да биде одбиен или поништен, меѓу другото, и поради однесување кое ги доведува во прашање нивната „чесност, зрелост и морални вредности“. Од „Харвард“ нема официјална изјава во врска со инцидентот, бидејќи универзитетот не ...
| | веќе видена | слични

Заврши првиот уписен рок за првооделенците, бројката иста како ланската. Над 1000 првачиња на 1- ви септември ќе седнат во училишните клупи. Сите родители чии што деца се родиле во 2011 и 2012 година се одзвале на повикот за упис во прво одделение за учебната 2017 /2018. -Според списокот од МВР бројката е слична на бројката од минатата година 1057 првачиња. До сега сите првачиња се запишаа во првиот упиес рок, некои од нив беа упатени и кај психолог и педагог. Уписот е направен според реонизацијата,и според одлуката на Советот на општина Битола. Во месец авгус ќе има повторно запишување, изјави Снежана Петровска советник за образование во општина Битола. На повикот за упис во прво одделение според реонизацијата не се јавиле само родителите кои што како што вели Петровска најверојатно се иселиле.
| | веќе видена | слични

Харвард е познат по „производството“ на најгрозоморните криминалци и терористи од втората половина на 20 век, но освен тоа, и по строгите казни за навредливите мемиња. Најмалку 10 студенти во последните неколку месеци беа отстранети поради оваа причина. Во затворени групи на Фејсбук биле споделувани мемиња за Холокаустот и шеги за смртта на децата, како и расистички споделувања. Студентите кои учествувале во групата добиле меил со најава дека содржината од групата ќе треба да ја објаснат, а дополнително ќе се одлучува дали ќе можат да присуствуваат на настава од есен. Скриените групи се еден од начините преку кои „мемелордовите“ се популаризираат. Најмалку 10 студенти не се примени на Харвард оваа година, а признале само 5,2% од апликантите од класот од 2021. Тешко е да се биде прифатен на универзитетот освен ако имате богати родители.
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 196 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 252 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 124 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За две години во Kочани има сто првачиња помалку

Од:
До кого (е-маил):
Порака: