Гугл со нова социјална мрежа конкурент на Фејсбук

Вашингтон – “Гугл” лансира сопствена социјална мрежа, конкурент на “Фејсбук”. Новата социјална мрежа ќе се вика”Гугл Плус”. Според нејзините креатори, една од главните предности на “Гугл Плус” се разбирливи за потрошувачите поставки за приватност, можноста да се здружуваат контактите во одделни групи и за секоја група да има различни права за пристап, пренесоа светските медиуми. Освен тоа, “Гугл Плус” ќе нуди и функцијата групна видео конференција, која што е уште една функција одамна посакувана од корисниците на “Фејсбук”.
| | веќе видена | слични
4 копии

Светски најголемиот интернет пребарувач, “Гугл“, почна со својот најнов проект за социјална мрежа во борба против соперништвото за владеење со глобалната мрежа, односно својот најголем ривал “Фејсбук“, кој има околу 500 милиони корисници, објавува Би-Би-Си, пренесува Нетпрес. Новата социјална мрежа ќе се вика “Гугл +“, и слично како и “Фејсбук“, дозволува споделување на фотографии, постови, коментари, но вклучува и услуги на компанијата, како мапите. Според некои аналитичари “Гугл“ едноставно ги репродуцирал обележјата на “Фејсбук“, додавајќи нешта како на пример можност за видео разговори во живо. “Гугл“ и претходно имал обиди за конкурирање на “Фејсбук“, но и двата – “Гугл Вејв“ и “Гугл Баз“ се покажаа како многу неинтересни и непопуларни за корисниците.
| | веќе видена | слични

Уште не ни пркнал во интернет просторот, а Гугл + веќе наишол на проблеми во Кина. Тоа што новата социјална мрежа на Гугл е достапна само еден ден и тоа за мал број луѓе кои најверојатно се знаат меѓу себе и најверојатно не се Кинези, не ги запре кинеските власти да го блокираат Гугл +, доживувајќи го како уште една закана во просторот каде функционираат медиуми диригирани од државата, јавија медиумите од Запад. Од друга страна пак порталот Penn-Olson , објавува дека не се работи за блокирање, туку дека социјалната мрежа многу бавно функционирала, зашто најверојатно била “пригушена.“ Веб пригушувањето се смета за нова тактика меѓу кинеските цензори, при што одредена содржина многу тешко се отвора со намера корисниците да се откажат. Светските медиуми ја објавуваат веста без изненадување за потегот на Кина (која и претходно го блокираше Гугл, како и Фејсбук, Јутјуб и Твитер), но ги изненадува брзината со која реагирал Пекинг. Гугл неодамна аплицира за дозвола за проширување на сервисот Google Maps во Кина, ...
| | веќе видена | слични

Сервисот е структуиран на сличен начин како Фејсбук, но суштинската разлика е во тоа што пријателите или контактите на корисниците се групирани во многу специфични кругови по избор Компанијата „Гугл“, покрај неуспешниот обид да се афирмира на полето на социјалните мрежи со проектот Вејв, сега повторно се приклучува во ова друштво, но овој пат со Гугл плус. Можеби на прв поглед не изгледа како нешто ново, но за разлика од Фејсбук, кој како мрежа ги надмина Мајспејс и преостанатите сајтови за запознавање што се базираат на профили, Гугл плус всушност претставува сервис за споделување. Дизајниран е така што можете да споделувате статуси, линкови, видеа и што било друго со точно кого сакате. Тој е структуиран на сличен начин како Фејсбук, но суштинската разлика е во тоа што пријателите или контактите на корисниците се групирани во многу специфични кругови по избор. Од „Гугл“ тврдат дека нивниот сервис драстично ја менува парадигмата за јавно вмрежување што Фејсбук ја доведе до совршенство, но во која не постои ...
| | веќе видена | слични

Гугл“ го претстави „гугл +“, друштвен проект што овозможува едноставна комуникација со пријателите, видеоразговори, следење содржини, размена на слики и на видеозаписи. Иако речиси сите тие функции ги нуди и мрежата на Марк Закерберг, се работи за едноставен, иновативен и убаво дизајниран производ, чијшто најголем недостаток е што котира на пазарот против „фејсбук“, кој веќе има 750 милиони посветени корисници. - Имаме намера да го усовршиме комуницирањето преку интернет за кое сакаме да стане побогато и поприродно - изјави Вик Гандотра, претставничката од „Гугл“. „Гугл +“ сигурно нема да го убие „фејсбук“, но првите впечатоци се позитивни. Оваа социјална мрежа засега е во фаза на тестирање и ветува „едноставни команди“ за средување на параметрите за доверливост на податоците, можност за лесно организирање на кругот на пријатели и пребарување по теми за конверзација. Услугата е составена од неколку социјални алатки, како „кругови“ (Цирцлес), „искра“, (Спарк), „дружење“ (Хангоутс) и „мобилност“ (Мобиле). ...
| | веќе видена | слични

Од вчера „Фејсбук“ има свој конкурент. „Гугл“, по вторпат откако го направи „Баз“, пробува да му се спротивстави на „Фејсбук“. Овој пат направи нова социјална мрежа, наречена „Гугл+“. „Сакаме да ја унапредиме соработката преку Интернет, за да стане поприродна и побогата“, изјави претставничката на „Гугл“, Вик Гундотра, на официјалниот блог. „Гугл+“ засега е во фаза на тестирање , но има поедноставни команди за средување на параметрите за доверливи информации, како и организацијата за кругот на пријатели. „Гугл“ е најпосетената страница на Интернет во светот. Во мај имаше повеќе од една милијарда посети. Овој пат новиот проект не го залепија на „Џи-мејл“ како „Баз“, туку развија посебен систем. И сами знаат дека на „Фејсбук“ ќе биде тешко да му станат конкуренција, затоа од „Гугл“ се решија да развијат нов систем за распоредување на пријателите, со што пријателите се делат на различни групи (пријатели, семејство, работа...). Тој систем е крстен „Circles“ (кругови). Распоредување по групи има и „Фејсбук“, но ...
| | веќе видена | слични

Социјалната мрежа на Google ќе овозможи разменување на фотографии, пораки и коментари, но ќе ги интегрира мапите и сликите што ги имаат другите сервиси на прелистувачот. Покрај тоа сервисот ќе им овозможи на корисниците лесно да ги организираат контактите во групи. Ова ќе биде трет обид на популарниот прелистувач да му конкурира на Facebook по двата непопуларни обиди наречени Google Wave и Google Buzz. НОВИ ФУНКЦИИ Компанијата смета дека новите четири фукнции на Google+ ќе ги направи достоен играч на полето на социјалните мрежи. Circles - Опција која им овозможува на корисниците да ги распоредат контактите во групи, и со тоа да разменуваат различни содржини со различни групи на пријатели Hangouts - Можност за конференциско видео разговарање со повеќе корисници, во кое контактите без проблеми можат да влегуваат и излегуваат Huddle - можност за групни инстант пораки Sparks - оваа функција ги поврзува корисниците на мрежата кои имаат слични интереси Засега, социјалната мрежа на Google е лимитрана на мал број на ...
| | веќе видена | слични

Новата социјална мрежа ќе се вика „Google+“, која слично како и „Facebook“, дозволува споделување на фотографии, постови, коментари, но вклучува и услуги на компанијата, како мапите. Според некои аналитичари „Google“ едноставно ги репродуцирал обележјата на „Facebook“, додавајќи новитети, како можност за видео разговори во живо. „Google“ и претходно имаше обиди за конкурирање на свој „Facebook“, но и двата, „Google Wave“ и „Google Buzz“ се покажаа како многу неинтересни и непопуларни за корисниците.
| | веќе видена | слични

Гугл сака да го престигне Фејсбук. Интернет гигантот сега ја претставува својата нова мрежа Гугл+. Ова е најамбициозниот обид досега, Гугл да се приклучи кон трендот на социјалните мрежи. Гугл+ се‘ уште е достапен само во една пробна верзија, а исто така и само за ограничен број на корисници. Но, интересот кај секторот на социјалните мрежи и маркетинг економијата за досега најамбициозниот обид на Гугл на полето на социјалните мрежи е енормен. Централниот елемент притоа се вика „срклс“. Со негова помош на корисниците треба да им се овозможи да разменуваат различни содржини, со различни групи или „срклс“, кои самите ги дефинираат. Нови функции на Гугл + „Ние сметаме дека луѓето комуницираат на многу поразновиден начин“, напиша менаџерот на Гугл Вик Гундотра за стартувањето на новата услуга во еден прилог на еден блог. Одговорниот за социјални услуги во Гугл, кој потекнува од Индија, понатаму додава дека другите социјални мрежи им отежнуваат на корисниците да разменат информации само со одредена група луѓе. ...
| | веќе видена | слични

Конечно го дочекавме и тоа - интернет пребарувачот „Гугл“ ја претстави својата друштвена мрежа, наречена „Гугл плус“, и тргна во борба против својот најголем ривал „Фејсбук“. Преку „Гугл плус“ ќе можеме да комуницираме со пријатели, да делиме содржини и да извршуваме други друштвени активности. Иако сето тоа го нуди и друштвента мрежа на Зукенберг, од „Гугл“ навистина се потрудиле да направат едноставен, иновативен и увабо дизајниран производ, на кого најголемата маана му е тоа што мора да му конкурира на „Фејсбук“ кој веќе има 750 милиони корисници. „Гугл плус“ со сигурност нема да го ’уништи’ Фејсбук, но првите впечатоци се многу позитивни и во иднина би можел да привлече голем број на корисници. „Сакаме да ја унапредиме соработката преку Интернет, за да стане поприродна и побогата“, напишала претставничката на „Гугл“, Вик Гундотра на официјалниот блог. „Гугл плус“ за сега е во фаза на тестирање и ветува ’едноставни команди’ за доверливоста на податоците, организацијата на пријателите и потрагата по ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 682 | | | веќе видена

Познатата пејачка Јелена Карлеуша, за која изминатиов период се крена голема прашина околу секс скандалот со фудбалерот Огњан Врањаш, објави стои на инстаграм ...
сите 184 | | | веќе видена

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска од Охрид каде присуствуваше на осветувањето на водите на Охридското Езеро.Претседателот на ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гугл со нова социјална мрежа конкурент на Фејсбук

Од:
До кого (е-маил):
Порака: