Културно-забавна - „Фејсбук“ доби ривал

Гугл“ го претстави „гугл +“, друштвен проект што овозможува едноставна комуникација со пријателите, видеоразговори, следење содржини, размена на слики и на видеозаписи. Иако речиси сите тие функции ги нуди и мрежата на Марк Закерберг, се работи за едноставен, иновативен и убаво дизајниран производ, чијшто најголем недостаток е што котира на пазарот против „фејсбук“, кој веќе има 750 милиони посветени корисници. - Имаме намера да го усовршиме комуницирањето преку интернет за кое сакаме да стане побогато и поприродно - изјави Вик Гандотра, претставничката од „Гугл“. „Гугл +“ сигурно нема да го убие „фејсбук“, но првите впечатоци се позитивни. Оваа социјална мрежа засега е во фаза на тестирање и ветува „едноставни команди“ за средување на параметрите за доверливост на податоците, можност за лесно организирање на кругот на пријатели и пребарување по теми за конверзација. Услугата е составена од неколку социјални алатки, како „кругови“ (Цирцлес), „искра“, (Спарк), „дружење“ (Хангоутс) и „мобилност“ (Мобиле). ...
| | веќе видена | слични

Светски најголемиот интернет пребарувач, “Гугл“, почна со својот најнов проект за социјална мрежа во борба против соперништвото за владеење со глобалната мрежа, односно својот најголем ривал “Фејсбук“, кој има околу 500 милиони корисници, објавува Би-Би-Си, пренесува Нетпрес. Новата социјална мрежа ќе се вика “Гугл +“, и слично како и “Фејсбук“, дозволува споделување на фотографии, постови, коментари, но вклучува и услуги на компанијата, како мапите. Според некои аналитичари “Гугл“ едноставно ги репродуцирал обележјата на “Фејсбук“, додавајќи нешта како на пример можност за видео разговори во живо. “Гугл“ и претходно имал обиди за конкурирање на “Фејсбук“, но и двата – “Гугл Вејв“ и “Гугл Баз“ се покажаа како многу неинтересни и непопуларни за корисниците.
| | веќе видена | слични

Уште не ни пркнал во интернет просторот, а Гугл + веќе наишол на проблеми во Кина. Тоа што новата социјална мрежа на Гугл е достапна само еден ден и тоа за мал број луѓе кои најверојатно се знаат меѓу себе и најверојатно не се Кинези, не ги запре кинеските власти да го блокираат Гугл +, доживувајќи го како уште една закана во просторот каде функционираат медиуми диригирани од државата, јавија медиумите од Запад. Од друга страна пак порталот Penn-Olson , објавува дека не се работи за блокирање, туку дека социјалната мрежа многу бавно функционирала, зашто најверојатно била “пригушена.“ Веб пригушувањето се смета за нова тактика меѓу кинеските цензори, при што одредена содржина многу тешко се отвора со намера корисниците да се откажат. Светските медиуми ја објавуваат веста без изненадување за потегот на Кина (која и претходно го блокираше Гугл, како и Фејсбук, Јутјуб и Твитер), но ги изненадува брзината со која реагирал Пекинг. Гугл неодамна аплицира за дозвола за проширување на сервисот Google Maps во Кина, ...
| | веќе видена | слични

Сервисот е структуиран на сличен начин како Фејсбук, но суштинската разлика е во тоа што пријателите или контактите на корисниците се групирани во многу специфични кругови по избор Компанијата „Гугл“, покрај неуспешниот обид да се афирмира на полето на социјалните мрежи со проектот Вејв, сега повторно се приклучува во ова друштво, но овој пат со Гугл плус. Можеби на прв поглед не изгледа како нешто ново, но за разлика од Фејсбук, кој како мрежа ги надмина Мајспејс и преостанатите сајтови за запознавање што се базираат на профили, Гугл плус всушност претставува сервис за споделување. Дизајниран е така што можете да споделувате статуси, линкови, видеа и што било друго со точно кого сакате. Тој е структуиран на сличен начин како Фејсбук, но суштинската разлика е во тоа што пријателите или контактите на корисниците се групирани во многу специфични кругови по избор. Од „Гугл“ тврдат дека нивниот сервис драстично ја менува парадигмата за јавно вмрежување што Фејсбук ја доведе до совршенство, но во која не постои ...
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 100 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 136 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - „Фејсбук“ доби ривал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: