МПЦ реши да дозволи ограничено користење на Фејсбук

2 копии

МПЦ реши да дозволи ограничено користење на Фејсбук Македонската праволсавна црква реши да ја преиспита својата одлука и да му дозволи на свештенството да ја користи социјалната мрежа „Фејсбук“ со определени ограничувања во комуникацијата со верниците. Светиот Синод на МПЦ-ОА во октомври му наложи на свештенството да не ја користи популарната социјална мрежа во општењето со верниците со цел, како што беше објаснето, да го „заштити од злоупотреби и од новиот феномен на исповед и интимни конверзации со младите луѓе“. Одлуката на Светиот Синод тогаш веднаш предизвика тензии меѓу повозрасните црковни великодостојници кои не го користат Интернетот и помладите свештеници. Секретарот на Светиот Синод, епископот Климент објасни дека ќе бидат дополнително прецизирани „начините на кои ќе може да се користи оваа социјална мрежа со оглед на реакциите кои се појавија во јавноста откако беше донесена одлуката“ „Веќе на почетокот на иднината година треба да бидат дефинирани начините како и за кои потреби ќе може да ...
| | веќе видена | слични

Иако владиката Петар беше иницијатор на забраната да се користи социјалната мрежа Фејсбук меѓу свештенството и монаштвото, сепак, на последната синодска седница се согласил со другите владици да се преиспита одлуката, како и да се прецизираат начините на користење на интернет-страниците Г. Петар Г. Петар смета дека социјалните мрежи треба да се користат за промоција на духовниот живот во црквата, а не за лични ставови за политичките состојби во државата. - Свештеникот треба повеќе време да поминува во црква меѓу верниците, а не пред компјутер, на Интернет. Но сѐ уште стојам на ставот дека ќе треба да се санкционираат оние верски работници што во иднина ќе го користат Фејсбук и со тоа ќе ѝ наштетуваат на црквата - вели г. Петар. Инаку, владиците коментираат дека ваквата идеја настанала по протестите за изградба на црквата „Свети Константин и Елена“ во центарот на Скопје, кога владиците г. Агатангел и г. Пимен преку Интернет си упатија навредувачки зборови.
| | веќе видена | слични

Досега никој во МПЦ-ОА не ја почитуваше одлуката на Синодот за забрана за користење на социјалната мрежа Фејсбук. Свештениците, владиците и администраторите на фејсбук-профилите од манастирите и од црквите сѐ уште се активни на оваа интернет-мрежа Владиците, меѓу другото, расправале и за состојбите во епархиите МПЦ попушти за користење на социјалните мрежи Владиците на Македонската православна црква-ОА дури идната година ќе ги прецизираат начините за користење на социјалната мрежа Фејсбук. Ваквата одлука едногласно ја донеле на вчерашната седница на Синодот на МПЦ-ОА, откако пред два месеца беше одлучено свештениците, монасите и владиците да ги затворат фејсбук-профилите и повеќе да не ја користат таа социјална мрежа. Тоа значи дека одлуката за некористење на Фејсбук сѐ уште не е конечна и дека ќе се ревидираат нејзината важност и валидност. Епископот Климент, секретарот на Синодот, изјави дека на седницата се правела рекапитулација на сите одлуки што биле донесени изминатата година. - Ќе се допрецизираат ...
| | веќе видена | слични

Владиците и свештениците ќе можат да ги користат социјалните мрежи за комуникација со верниците, но со одредени ограничувања, е новата одлука на Светиот синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија. По бројните реакции во медиумите и општо во јавноста, меѓу кои не беа ретки ни обвинувањата или шегите на сметка на дел од членовите на Синодот за забраната за користење на социјалните мрежи, наводно поради „заштита од злоупотреби и од новиот феномен на исповед и интимни конверзации со младите луѓе“, Синодот денес ги послуша предлозите и на дел од црковните високодостојници кои се спротивставија на одлуката донесена на инцијатива на митрополитот г. Петар. По реакциите и нападите, тој во медиумите изјавуваше дека дека барањето забрана за користење на социјалните мрежи било поради зачестените негативни појави. Со неговата иницијатива, всушност, требаше забраната од пред две години, која тој ја донесе во неговата Преспанско-пелагониска епархија, како и во Австралиско-новозеландската епархија ...
| | веќе видена | слични

Наредната година ќе се знае како ќе ја користат свештените лица социјалната мрежа Фејсбук.. По низата бурни реакции , светиот Синод претходно препорача владиците и поповите да не бидат приклучени на Фејсбук, но сепак тоа право не им е скратено..
| | веќе видена | слични

Владиците, свештениците и останатите црковни лица повторно можат безгрижно да комуницираат преку Facebook со верниците. Синодот на МПЦ ја ревидираше својата одлука и сега ќе им дозволува на поповите и владиците да комуницираат на друштвените мрежи, но исто така им и дека друштвената мрежа треба да биде користена разумно. „Ќе се допрецизираат начините на кои ќе може да се користи оваа социјална мрежа со оглед на реакциите кои се појавија во јавноста откако беше донесена одлуката“, изјави епископот Климент. Прва со реакција се огласи Европската епархија со која раководи владиката Пимен, кој сподели фотографија на основачот на мрежата Марк Зукерберг со „Ми се допаѓа“ знакот во рацете. Претходната одлука со која Синодот забрани користење на друштвената мрежа предизвика револт кај дел од верниците, но и кај владиците кои не се согласија со одлуката. Останува неизвесно дали владиките кои користат друштвените мрежи успеале да ги убедат останатите за користа од Facebook со кој би можеле да допрат до корисници од ...
| | веќе видена | слични

Секретарот на Синодот, епископот хераклејски Kлимент рече дека тоа ќе се случи веќе во текот на претстојната година. Владиците добиле препорака разумно да се користи социјалната мрежа Фејсбук. Во текот на дискусијата било истакнато дека забрана за користење на Фејсбук воопшто немало, туку тоа било погрешно сфатено. -Ќе се допрецизираат начините на кои ќе може да се користи оваа социјална мрежа со оглед на реакциите кои се појавија во јавноста откако беше донесена одлуката, изјави пред новинарите епископот Климент. Владиците добиле препорака разумно да се користи социјалната мрежа Фејсбук. Во текот на дискусијата било истакнато дека забрана за користење на Фејсбук воопшто немало, туку тоа било погрешно сфатено./Крај/мф/ап
| | веќе видена | слични

Светиот синод ги послуша реакциите и препораките на јавноста и на дел од црковните високодостојници. Владиците и свештениците ќе можат да ги користат социјалните мрежи за комуникација со верниците, но со одредени ограничувања, е новата одлука на Светиот синод на Македонската православна црква, Охридска архиепископија. По бројните реакции во медиумите и општо во јавноста, меѓу кои не беа ретки ни обвинувањата или шегите на сметка на дел од членовите на Синодот за забраната за користење на социјалните мрежи, наводно поради „заштита од злоупотреби и од новиот феномен на исповед и интимни конверзации со младите луѓе“, Синодот денес ги послуша предлозите и на дел од црковните високодостојници кои се спротивставија на одлуката донесена на инцијатива на митрополитот г. Петар. По реакциите и нападите, тој во медиумите изјавуваше дека дека барањето забрана за користење на социјалните мрежи било поради зачестените негативни појави. Со неговата иницијатива, всушност, требаше забраната од пред две години, која тој ја ...
| | веќе видена | слични

Синодот на Македонската Православна црква – Охридска Архиепископија, следната година на некоја од синодските седници ќе ја допрецизира одлуката за користење на социјалната мрежа Фејсбук. Македонските археиереи, по жестоките критики од јавноста, изгледа ретерираат од првичната одлука за забрана за користење на фејсбук за свештениците, монасите и епископите. - Едно од прашањата кое предизвика огромно внимание изминатава година, а тоа е користењето на социјалната мрежа Фејзбук, ќе се решава на синодска седница следната година. Нема да станува збор за забрана, туку за начинот на кој ќе се користи оваа социјална мрежа – изјави по Синодската седница, епископот Хераклејски и секретар на САС на МПЦ-ОА, г. Климент. Македонските владици на денешната синодска седница ги анализирале епархиските активности за оваа 2013 година. Начелно за МПЦ ова била уште една добра година во поглед на духовната грижа за верниците.
| | веќе видена | слични

Догодина Светиот синод на МПЦ – ОА уште еднаш ќе ја разгледа сопствената одлука за забрана на користењето на социјалната мрежа Фејсбук за владиците, свештенството и за монаштвото, изјави вчера владиката Климент по седница на синодот.„Нема да станува збор за забрана, туку за начинот на кој ќе се користи оваа социјална мрежа“, изјави епископот Kлимент.Владиците расправале и за состојбите во епархиите на МПЦ-ОА, но не и за проблемите во Австралиско-новозеландската епархија. Синодото оценил дека годинава била уште една добра во поглед на духовната грижа за верниците.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МПЦ реши да дозволи ограничено користење на Фејсбук

Од:
До кого (е-маил):
Порака: