Ѓоковиќ против Иснер во првото полуфинале во Индијан Велс

2 копии

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ не наиде на никакви проблеми во четвртфиналниот натпревар со Николас Алмагро на Мастерсот во Индијан Велс. Српскиот тенисер го надигра 12-тиот носител со 6:3, 6:4 и ја продолжи успешно борбата за одбрана на минатогодишната титула. Ѓоковиќ направи брејк за 3:1 во првиот сет, но веднаш потоа загуби на свој сервис. Следи нов брејк на Ѓоковиќ, кој овој пат беше потврден и тој поведе со 5:2. Ноле го затвори со леснотија првиот сет со 6:3. Во вториот резултатот одеше гејм за гејм без брејк до 4:4, кога Ѓоковиќ победи на сервис на противникот и потоа на свој сервис го затвори дуелот во своја полза. Во полуфиналето лидерот на светската АТП листа ќе се соочи со 206-сантиметри високиот Џон Иснер. Американецот го победи со 6:3, 1:6, 7:5 Французинот Жил Симон. Втората полуфинална двојка денеска ќе се комплетира откако ќе одиграат Роџер Федерер и Рафаел Надал. Прв на теренот излегува Швајцарецот против Хуан Мартин Дел Потро, а веднаш по завршувањето на овој дуел ќе се одигра и ...
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер се пласираше во финалето на Индијан Велс, турнир од сериите Мастерс. Третиот носител го победи големиот ривал Рафаел Надал со 6:3, 6:4 за 91 минута. Швајцарецот започна одлично и ги освои првите три гејма. Вториот тенисер во светот Надал успеа да го врати брејкот, но повторно загуби на свој сервис во осмиот гем, по што Федерер немаше проблеми на сопствен сервис и со тоа го затвори првиот сет во своја корист. Во вториот дел Швајцарецот сервираше за победа во мечот при водство од 5:2, но не успеа тука да заврши. Надал, кој е шампион на овој турнир во 2007 и 2009 и минатогодишен финалист, намали на 4:5, но за повеќе немаше сили, а Федерер стигна до конечна победа со шестиот ас. Дуелот започна со големо задоцнување поради дождот, кој на неколку пати се закануваше да го прекине натпреварот. "Имав добар ден во тешки услови. Не можам да не бидам задоволен. Играв неверојатно против Рафа, а тој е голем шампион", коментираше популарниот Федекс кој е рекордер по освоените 16 титули од Грен Слем турнирите. ...
| | веќе видена | слични

Швајцарецот Роџер Федерер е вториот финалист на турнирот во Индијан Велс, откако ноќеска го победи Шпанецот Рафаел Надал со резултат 6:3, 6:4 по сетови. Во финалето Федерер ќе се сретне со американскиот тенисер Џон Изнер (11-ти на АТП листата) кој синоќа го победи српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Триесетгодишниот Швајцарец трипати досега (2004-2006) го освојуваше турнирот во Индијан Велс.
| | веќе видена | слични

Швајцарецот Роџер Федерер е вториот финалист на Мастерс турнирот во Индијан Велс, откако во финалето го победи Рафаел Надал со 2:0 (6:3, 6:4). Федерер до 10-т победа во 28 дуел со Надал стигна за само 92 минути. Во финалето Швајцарецот ќе игра против Џон Изнер кој го елиминира Новак Ѓоковиќ. Федерер три пати (2004, 2005, 2006) го има освојувано Индијан Велс, но финалето против Изнер ќе му биде прво по пауза од шест години. Со пласманот во финалето на овој турнир Федерер ја продолжи успешната низа од почетокот на годината, некогашниот број 1 победи на турнирите во Ротердам и Дубаи. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Швајцарецот Рожер Федерер е вториот полуфиналист на АТП турнирот од Мастерс 1000 серијата во Индијан Велс откако во полуфуналето го совлада Рафаел Надал со 6-3, 6-4. Федерер стигна до десеттата своја победа во 28-от меч со Надал по извонредна игра низ која во само 90 минути беше поуспешен од Шпанецот. Во финалето швајцарскиот тенисер ќе се сретне со Американецот Џон Иснер кој пак беше поуспешен од најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ. Пред само еден месец на натпреварот од осминафиналето во Дејвис Купот, Федерер славеше против Иснер.
| | веќе видена | слични

Рекетот број еден во светот нема да ја брани титулата во Индијан Велс, одкако изгуби во полуфиналето од Американецот Џон Изнер. По 2 часа и 45 минути, Изнер славеше со резултат 2:1, 7:6 (9:7), 3:6, 7:6 (7:5). Новак одлично го започна мечот. Направи брејк и поведе со 3:1. Сепак Американецот се врати во игра и се избори за тај-брејк. По жестоката борба од еден час, Изнер на крајот ја искористи четвртата сет топка и поведе со 1:0. Во вториот сет Новак се врати во игра и успеа да го добие со 6:3. За разлика од првиот којшто траеше 60 минути, во вториот Ѓоковиќ за само 30 минути го надигра Изнер. Во одлучувачкиот, трет сет, бевме сведоци на борба до последен здив. Двајцата сервираа сигурно, а единствената шанса за брејк, Новак ја испушти во седмиот гем. Во тај-брејкот Изнер набрзина поведе со 2:0. Новак ја анулираше таа предност, но Американецот стигна до водство од 6:3 и три меч топки. Ѓоковиќ спаси две, но не и третата. Изнер со неговиот 20-ти ас, стигна до финалето на Индијан Велс. По натпреварот Ѓоковиќ ...
| | веќе видена | слични

Џон Иснер е во големото финале на мастерсот во Инијан Велс откако домашниот тенисер го елиминираше бранителот на трофејот Новак Ѓоковиќ со 2:1 по сетови 7:6, 3:6 и 7:6. Светскиот рекет број еден немаше решение за одличниот прв сервис на американецот што говорат 20-те аса. Во овие моменти се игра второто полуфинале во Калифорнија. Тениска класика меѓу Надал и Федерер. Кај девојките утре за трофејот ќе играат двете најдобри Азаренка и Шарапова. Русинката е во финалето откако Ивановиќ го предаде мечот а првата на ВТА листата ја елиминираше Кербер 6:4 и 6:3.
| | веќе видена | слични

Американецот Џон Изнер го победи Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на Индијан Велс со 2:1 по сетови 7:6, 3:6 и 7:6 за 165 минути игра. Изнер за прв пат е во финалето на Индијан Велс а кој ќе му биде противник ќе се знае вечерва по дуелот Надал- Федерер.
| | веќе видена | слични

Американецот Џон Изнер е првиот финалист на Мастерс турнирот во Индијан Велс. Миленикот на домашната публика, во првото полуфинале го победи светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 2:1 (7:6, 3:6, 7:6), во меч кој траеше два часа и 45 минути. Бранителот на титулата Ѓоковиќ, во текот на целиот меч немаше решение за извонредниот сервис на 205 сантиметри високиот Изнер, кој во Индијан Велс ќе игра во своето прво финале на еден Мастерс турнир. Изнер сервираше 21 ас, освои 72 проценти од поените на прв сервис што на крајот се покажа како доволно за победа. Претходно овие двајца тенисери играа два меча и во двата победи Ѓоковиќ (Пекинг и Белград). Изнер, во финалниот меч, во кој противник ќе му биде подобриот од мечот Надал-Федерер, ќе се обиде да стане првиот Американец по Андре Агаси кој го освоил турнирот. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Американскиот тенисер Џон Иснер сензационално го елиминира првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ во полуфиналето на мастерсот во Индијан Велс, победувајќи со 2-1 во сетови. Тој двапати беше поуспешен од српскиот тенисер во тај-брејк, во првиот и во третиот сет, а Ѓоковиќ со 3-6 го доби вториот сет од овој меч. „Ова е најголемата победа во мојата кариера. Пресреќен сум“, изјави Џон Иснер. Одличниот сервер имаше водство од 6-5 пред решавачкиот поен на негов сервис во тај-брејкот во третиот сет. Го зема топчето и со неверојатен сервис мечот го заврши со ас. Џон Иснер со овој триумф си го осигура влезот меѓу првите десетмина тенисери на најновото издание АТП листата, а во финалето на Индијан Велс ќе игра против подобриот од дуелот што се игра во момент меѓу Рафаел Надал и Роже Федерер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 38 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓоковиќ против Иснер во првото полуфинале во Индијан Велс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: