ФЕДЕРЕР: Нема да најавам повлекување...


На отвореното првенство на Австралија, Роџер Федерер и официјално ќе ја започне 21.професионална сезона. А одбраната на титулата ќе ја почне против Денис Истјомин. Иако во август наполни 37. години, моментално третиот тенисер на светот, нема намера наскоро да се пензионира. „Се надевам дека мојата кариера нема да се заврши поради повреда"- вели Федерер. „Не сум смислил совршен крај. Тоа не мора да се заврши на тој начин. Ќе се пензионирав ако сакав кога го совладав Надал во епското финале на Австралискиот Опен. Повеќе фактори влијаат на таа одлука. Прво како се чувствувате физички, потоа семејството. Можеби само едно утро ќе се разбудите и ќе си кажете, тоа е тоа, Едберг ми рече да не најавувам пензија на почетокот на сезоната, затоа што тоа не треба така да се направи, па затоа и ќе го послушам". Иако не знае кога ќе ја заврши кариерата, швајцарскиот тенисер сепак знае каде би можело тоа да се случи. „Доста турнири се многу посебни за мене. Но да, се издвојува Вимблдон" – вели Федерер. Приказните за ...
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер имаше непријатно искуство на Австралија oпен, човекот од обезбедувањето не го пушти да влезе во соблекувалните зошто немаше акредитација.Швајцарецот важи за најголемиот тенисер на сите времиња, има освоено најмногу Гренд слем титули во историјата, и дури шест пати триумфираше на Австралија опен, но правилата во Мелбурн важат и за него.На Роџер Федерер не му беше дозволен влез во соблекувалните бидејќи со себе не ја носеше акредитацијата. Обезбедувањето го запре тенисерот, кој мораше да почека да дојде неговата придружба за да ја покаже акредитација.Сличен „инцидент“ во 2017 имаше и Рафаел Надал, кој пак не беше препознаен од обезбедувањето на мастерсот во Париз."I don't care who you are, mate - you're not coming in"Even GOATs need their accreditation, right @rogerfederer?
| | веќе видена | слични
3 копии

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се најде во една непријатна ситуација на Австралија опен.Според „Ле Фигаро“, тој бил задржан од обезбедувањето во моментот кога се обидел да влезе во зоната на играчите.Швајцарецот не ја носел со него акредитацијата, па безбедносните служба не го пуштиле и покрај статусот на тениската ѕвезда.Сепак, ситуацијата брзо се реши. Еден од стручниот штаб во таборот на Федерер отиде во хотелот и му ја донесе акредитацијата по што играчот отиде во соблекувалната. Текстот Федерер задржан на Австралија опен зашто не ја носел акредитацијата е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични

Тој меч почна 30 минути по полноќ и траеше до 3.12 часот наутро по локално време и е еден од најдоцна или најрано завршените мечеви во историјата на турнирот во Мелбурн На првиот годинашен тениски гранслем-турнир Австралија опен во Мелбурн се случија неколку изненадувања, а имаше и еден необичен меч, оној меѓу Шпанката Гарбине Мугуруза и Британката Џона Конта (6-4, 6-7, 7-5). Тој меч почна 30 минути по полноќ и траеше до 3.12 часот наутро по локално време и го одгледаа околу 250 најупорни љубители на тенисот (капацитетот на арената „Маргарет Корт“ изнесува 7.500 седишта). Тоа е еден од најдоцна или најрано, како сакате, завршените мечеви во историјата на турнирот. Претходно најдоцен почеток на еден меч во Мелбурн, во 23.59 часот, се случил лани, на дуелот Елиза Мертенс и Дарија Гаврилова. Рекордот според најдоцна или најрано завршен меч го држат Лејтон Хјуит и Маркос Багдатис, кои во третата рунда во 2008 година играа до 4.34 часот изутрината. Имаше предлог мечот Мугуруза – Конта да се префрли на теренот ...
| | веќе видена | слични

Можеш да имаш 20 грен-слем титули и шест трофеи на Австралија Опен, но ред мора да почитуваш. Ова го научи Роџер Федерер откако обезбедувањето на грен-слемот во Мелбурн не му дозволи да помине без акредитација. Швајцарецот пак многу дисциплинирано си почека и помина дури откако член на неговиот тим покажа акредитација потребна за зоната каде што сакаше да оди. Even @rogerfederer needs his accreditation #AusOpen (via @Eurosport_UK ) pic.twitter.com/oZETUaygSE — #AusOpen (@AustralianOpen) January 19, 2019
| | веќе видена | слични

На Австралија опен се почитуваат правилата, дури кога се работи за 20-кратниот гренд слем шампион, Роџер Федерер. Швајцарецот можеби е најславниот тенисер на денешницата, но стјуардот на „Мелбурн парк“ сакаше да ја види само акредитацијата пред да му дозволи да влезе. Федерер, за жал, не ја носеше со себе, така што мораше да почека член на неговиот тим да пристигне и да докаже на официјалното лице дека има право да влезе во соблекувалната. Rules are rules
| | веќе видена | слични

Еден од најголемите тенисери во историјата и сигурно еден од најпознатите спортисти на денешницата се соочи со интересен „проблем“ на Австралија Опен. Имено, обезбедувањето на турнирот не му дозволи на Федерер да влезе во соблекувалната додека не ја покажа својата акредитација. ВИДЕО: Зарем не го препознаа? – Обезбедувањето на АО бараше од Федерер да се идентификува
| | веќе видена | слични

Фаворитите Новак Ѓоковиќ и Серена Вилијамс штотуку се пласираа во осминафиналето на Австралија Опен. Нивните мечеви на првиот Гренд слем годинава, за среќа минаа без пречки од неканетите гости на терените во Мелбурн. Тоа беше најдоцниот почеток на еден Гренд слем меч во тениската историја. Една од причините: бербатот кој го направија галебите. Дури во 00:30 Гарбиње Мугуруза и Јохана Конта можеа да го започнат својот дуел на Австралија Опен. Кога стана јасно дека двата претходни дуела ќе се одолговлечат, двете дами требаше да се преселат во друг терен . Но, со оглед дека чистењето на празниот терен од валканиците од љубобитните галеби ќе траеше предолго, тие мораа да го чекаат завршетокот на претходниот меч.
| | веќе видена | слични

Андреас Сепи после маратонски меч мораше да му подаде рака на Тиафо и да се помири со поразот во пет сета во третото коло на Австралија Опен, но во моментите кога беше стопирана играта поради врнежите во Мелбурн, Италијанецот се најде во центарот на вниманието поради еден џентлменски потег. Дождот ја прекина пресметката меѓу Сепи и Тиафо која не се играше на централниот терен, па поради тоа што немаше покрив на теренот, Италијанецот побара од едно од дечињата кои ги собираат топките да и однесе пешкир на неговата сопруга која го гледаше на трибините. Andreas Seppi is a gent!#AusOpen pic.twitter.com/p5BZXwbPX1 — #AusOpen (@AustralianOpen) January 18, 2019
| | веќе видена | слични

Марин Чилиќ го оствари можеби и најдобриот камбек досега на Отвореното првенство на Австралија откако со 3-2 во сетови (4-6, 3-6, 6-1, 7-6, 6-3) беше подобар од шпанскиот ветеран Фернандо Вердаско. Четири и пол часа се бореа двајцата тенисери, Вердаско можеше да стави крај на средбата во тајбрејкот од четвртиот сет, но не искористи две меч-топки. Седмиот светски рекет многу лесно ги загуби првите два сета, но најде сили да се врати во игра. Експресно го освои третиот сет со 6-1 во гемови, а потоа следуваше драма. Никој не успеа да се одлепи, и Чилиќ и Вердаско освојуваа гемови при своите сервиси, па мораше да се одлучува на тајбрејк, кој Хрватот го освои со 10-8 откако Вердаско не искористи две меч-топки. Во одлучувачкиот сет Чилиќ тргна фуриозно, брзо поведе со 3-0 во гемови откако го запиша четвртиот брејк на средбата, па во финишот се израдува на победа и пласман во следната рунда искористувајќи ја првата меч-топка. Чилиќ во следното коло ќе се соочи со Роберто Баутиста-Агут, кој утринава го елиминираше ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 499 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 232 | | | веќе видена

Автомобил удрил во велосипедист на пешачки премин пред хотелот „Холидеј Ин“ во центарот на Скопје, пренесува Според очевидци, велосипедистот за среќа поминал ...
сите 188 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 278 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски и претседателот на Комисијата за надворешни работи на СДСМ, Едмонд Адеми се ...
сите 218 | | | веќе видена

Холивудската ѕвезда Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер за македонскиот документарец „Медена земја“ напиша: „Колку совршен филм за овој ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФЕДЕРЕР: Нема да најавам повлекување...

Од:
До кого (е-маил):
Порака: