Николај Давиденко нема да настапи на Вимблдон

Рускиот тенисер Николај Давиденко ќе го пропушти овогодинешниот Вимблдон, што ќе биде за прв пат откога дебитираше на тој турнир во 2002-та година. Давиденко ова го соопшти после победата мад Флоран Сера во првото коло на Ролан Гарос со 3:0 во сетови. “Не верувам дека ќе играм на трева. Се подготвувам за четири турнири после тој Грен слем турнир на Вимблдон“, рече Давиденко. Давиденко, 48-от тенисер, за кого ова е 12-то учество на Ролан Гарос, немаше многу успеси на турнирите на трева. Негов најдобар резултат на Вимблдон е четвртото коло во 2007-та година, а последните две години натпреварувањето веќе го завршување во првото коло. Најдобар резултат на Русинот во Париз е полуфиналето во 2005 и 2007 година. Во второто коло на овогодинешниот Ролан Гарос ќе игра против Денис Истомин од Узбекистан.
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер е на прагот да собори уште еден рекорд. Триумфот над Сомдев Деварман во второто коло од Ролан Гарос за Швајцарецот беше вкупно 56-ти на Отвореното тениско првенство на Франција и сега се наоѓа на третото место на најуспешните на сите времиња, јави телевизија Алфа Федерер го надмина Баџ Пати и сега е осамен на третото место, додека на делба на првата позиција со по 58 триумфи се Гиљермо Виљас и Никола Пјетранџели. Светскиот рекет број 3 оваа година има шанса да го надмине рекордот на легендарниот двоец, а првата пречка кон постигнувањето за историја ќе биде Французинот, Жилиен Бенето. Федерер во моментов е барем во една статистичка категорија на земјена подлога е подобар од Рафаел Надал, кој во моментов има 53 победи во Париз.
| | веќе видена | слични

Швајцарецот Роже Федерер и Американката Серена Вилијамс се пласираа во третото коло на вториот грен слем турнир Ролан Гарос. Изненадувањето на денот го приреди Србинката Бојана Јованоски, која во публика ја испрати Каролина Вознијацки од Данска, поранешната тенисерка број еден во светот и фаворитка број 10. Федерер во второто коло експресно го елиминира Индиецот Сомдев Деварман со 6:2, 6:1, 6:1 и со ова победа се изедначи со рекордот на Гилермо Вилас и Никола Пјетранчели од 56 победи на париската земја. На останатите мечеви од топ 10 фаворитите, во третото коло место обезбедија, Шпанецот Давид Фереер (4 носител), Французинот Жо-Вилфред Цонга (6), Србинот Јанко Типсаревиќ (8) и Хрватот Марин Чилиќ (10). Во женска конкуренција Серена Вилијамс ја продолжи серијата победи. За 26 во низа, нова „жртва“ и беше Каролин Гарсија од Франција, на која за неполн час и дозволи да освои само три гејма. Во третото коло пласман изборија, Викторија Азаренка (3), Пољакињата Агњешка Радванска (4) и Германката Анжелик ...
| | веќе видена | слични

Роже Федерер го израмни рекордот по бројот на победи на Ролан Гарос, достигнувајќи го бројот 56 со експресната елиминација на Индиецот Сомдев Деварман. Швајцарецот во второто коло му препушти само четири гема на противникот, од кои два во првиот сет и по еден во останатите два, израмнувајчи се на вечната листа на парискиот гренд-слем со Аргентинецот Гилјермо Вилјас и со Италијанецот Никола Пјетранџели. Сопственикот на рекордни 17 гренд-слем трофеи немаше достоен ривал во квалификантот што дојде во француската престолнина како 118. на АТП-листата. Следна пречка на патот до неговата втора титула на Ролан Гарос ќе му биде Жилиен Бенето од Франција.
| | веќе видена | слични

Роже Федерер и Серена Вилијамс забележаа експресни победи и за помалку од еден час игра се пласираа понатаму, а тенисер на денот е Швајцарецот со израмнување на рекордот по број на победи, 56, на Ролан Гарос. Со него на врвот се легендите Никола Пјетранџели и Гилјермо Вилјас. Попладнево Федерер експресно го елиминира Индиецот Сомдев Деварман со триумф во три сета, 6-2, 6-1, 6-1 и го заслужи епитетот личност на денот. Тој е сега ко-рекордер на Ролан Гарос по бројот на победи заедно со легендарните асови Вилјас и Пјетранџели. Во следната, трета рунда швајцарскиот тенисер ќе игра со Жилиен Бенето. Во останатите мечеви што беа атрактивни, повторно во главна улога беше Гаел Монфис на радост на домашната публика. Во нов маратон еден од главните адути на Франција со 3-1 во сетови го елиминира Ернестс Гулбис од Летонија. Во следното коло го чека Томи Робредо, тенисер што направи пресврт и до 0-2 во сетови собра сили да го исфрли од турнирот Игор Сијслинг. Во женска конкуренција Серена Вилијамс диктира темпо со ...
| | веќе видена | слични

Младата српска тенисерка Бојана Јовановски го направи најголемото изненадување во второто коло од Ролан Гарос, победувајки ја данската тенисерка Каролин Возниацки.Јовановски која е 47. на ВТА листата ја совлада 10. тенисерка на светот за 91. минута игра со 7:6, 6:3.Таа во третото коло ќе игра со Русинката Светлана Кузњецова која беше подобра од Макдалена Рибарикова од словачка со 2:1.
| | веќе видена | слични

Мери Пирс (38), 4 Гренд слем титули Мартина Хингис (32), 5 Грем слем титули Линдзи Девенпорт (36), се уште не е официјално пензионирана, но направи долги паузи за да ги роди трите деца Џон Мекинро (54), 7 Гренд слем титули Мајкл Ченг (41), најмладиот освојувач на Ролан Гарос со 17 години. По пензионирањето стана рибар Моника Селеш (39), 8 Гренд слем титули. Направи пауза од 2 години откако гледач ја прободе со нож во 1993 Штефи Граф (43), 22 Гренд слем титули. Има 2 деца со Андре Агаси Стефан Едберг (47), идолот на Федерер има освоено 6 Гренд слем титули Пит Сампрас (41), 14 Гренд слем титули Патрик Рафтер (40), 3 Гренд слем титули Џими Конорс (60), 8 Гренд слем титули и рекордни 109 АТП турнири Џенифер Капријати (37), 3 Гренд слем титули и Олимписко злато. Најмлада тенисерка што се пласирала во Топ 10 на 14 години Крис Еверт (58), 18 Гренд слем титули. Рекордни 90,05% победи во кариерата Борис Бекер (45), 6 Гренд слем титули и Олимписко злато Бјорн Борг (56), 11 Гренд слем титули. Беше пред банкрот, но ...
| | веќе видена | слични

Останато

Само Заев и власта се виновни за заминувањето на Груевски од државата, и тие со тоа само ја покажаа неспособноста, велат во најновото соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. ...
сите 138 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 116 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 71 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 136 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Николај Давиденко нема да настапи на Вимблдон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: