Федерер не можеше да престане да плаче (Видео)


Роџер Федерер е подготвен да го брани тронот на првиот гренд слем турнир, кој традиционално се игра во Мелбурн. Швајцарецот е актуелен бранител на трофејот на Австралија Опен, а непосредно пред да започнат мечевите од првото коло, имаше емотивно интервју. Новинарката на „СНН“ успеа да го „скрши“ Федерер, откако му постави прашање за неговиот некогашен тренер Питер Картер. Тоа е човекот од кого Роџер учел кога било најпотребно. Картер загинал во сообраќајна несреќа пред 16 години, а Федерер вели дека тој е еден од најзаслужните за успесите кои ги постигна на тенискиот терен. „Тој е многу важна личност во мојот живот. Ако можам на некого да му се заблагодарам за мојата денешна техника, тогаш тоа е Питер. Мислам дека би бил многу горд на мене. Не сакаше да останам нереализиран талент. неговата смрт беше повик за мое будење. По таа несреќа, јас започнав да тренирам многу посериозно“, се присети Федерер со солзи во очите. Картер започнал да работи со Федерер уште додека Швајцарецот бил дете и тренирал во Базел. ...
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер без проблеми се пласира во второто коло на Австралија Опен, откако без загубен сет го победи Дан Еванс од Велика Британија со 7-6/5, 7-6/3 и 6-3. Британецот Еванс се држеше добро во првите два сета, стигна до разврска во тај-брејк, но, сепак, искуството и квалитетот на Федерер беа пресудни. Додека во третиот сет Швајцарецот ја задржа предноста, која ја направи во четвртиот гем и го доби сетот со 6-3. Во третото коло , Федерер се среќава со Тејлор Фриц од САД. Пласман во следната рунда обезбедија Марин Чилиќ, Томас Бердих и Фернандо Вердаско. Кај дамите, во третото коло се пласираа, Каролин Возниацки од Данска, носител број три, Слоан Стивенс од САД која настапува како петта фаворитка,и осмата фаворитка Квитова од Чешка, АО: Федерер и Возниацки рутински во следното коло
| | веќе видена | слични
2 копии

Втората и петтата носителка Каролин Вознијацки и Слоун Стивенс, лесно ја минаа втората рунда на Австралија опен, која донесе елиминација на деветтата и 20. носителка Кики Бертенс и Анет Контевеит. Вознијацки за само 67 минути игра успеа да ја победи со 2.0 (6/1, 6/3) Швеѓанката Јохана Ларсон. Третата рунда може да донесе вистинско дерби на женскиот дел од турнирот, бидејќи можен е дуел на Вознијацки и Шарапова доколку Русинката ја мине Ребека Петерсон. Американката Стивенс за 90 минути игра ја совлада Унгарката Тимеа Бабош со 6/3, 6/1. Интересно иако во првиот сет беа одиграни само девет гема тој траеше 83 минути. Стивенс во наредната фаза за противника ќе ја има Петра Мартиќ. Хрватката, која е 31.носителка во Мелбурн, ја победи Маркета Вондруѓова с 6/4, 7/5. Кики Бертенс доживеа непријатно изненадување и го заврши настапот во второто коло. Подобра од Бертенс со 3/6, 6/3, 6/3 беше Анастасија Пављученкова. Елиминација од носителките доживеа и Анет Контеваеит. Таа е поразена во два сета, 6/3, 6/3, до ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американецот Френсис Тијафо го направи првото големо изненадување на Австралија опен. Тијафо во второто коло го елиминира петтиот носител на турнирот Кевин Андерсон од Јужна Африка. Тијафо одигра еден од најдобрите мечеви во кариерата и успеа да слави со пресврт во четири сета 6/6, 6/4, 6/4, 7/5. Американецот одигра добар меч, а максимално ја искористи повредата на Јужноафриканецот, која го оневозможи да сервира со максимален интензитет. Андерсон имаше проблем со подлактицата на десната рака. Тијафо го оствари најдобриот свој резултат во Мелбурн, а во третата рунда ќе игра против Андреас Сепи кој беше подобар од Џордан Томпсон. Многу труд за победа во четири сета вложи седмиот носител Марин Чилиќ од Хрватска. Чилиќ го победи Мекензи Мекдоналд од САд со 7/5, 6/7, 6/4, 6/4. Добрата форма, во која се наоѓа од почетокот на годината ја потврди Чехот Томаш Бердих. Тој во три сета, 6/1, 6/3, 6/3 го победи Робин Хасе. Бердих во третото коло ќе игра против Диего Шварцман. Аргентинецот во втората рунда го победи Денис ...
| | веќе видена | слични

Франсис Тифо во вистинско време на гренд-слем турнирот во Австралија ја прекина серијата од три порази против Кевин Андерсон и со победа од 4:6, 6:4, 6:4, 7:5 за првпат се проби во второто коло во Мелбурн. „Како да го освоив светот. Ова е најголемата победа во мојата кариера, но со ваква поддршка лесно се игра. Ви благодарам“ и се обрати на публиката 20-годишниот Американец. Тој е 39-ти на АТП листата, а го исфрли од игра петтиот носител. Од турнирот се прости и Гаел Монфис, а успешен настап имаа шесткратниот шампион и лански победник во Мелбурн Роџер Федерер, потоа и шестиот носител Марин Чилиќ, Циципас, Бердих, Вердаско.. Кај дамите немаше изненадувања а понатаму од фаворитките одат Каролине Вознијачки и Арина Сабаленка.
| | веќе видена | слични

Јужноафриканецот во рамките од второто коло на „Австралија Опен" загуби од 39. играч на АТП листата, Франсис Тиафо со резултат 1:3 по сетови (6:4, 4:6, 4:6, 5:7). Да потсетиме, Андерсон во последните две години играше финале на УС Опен и Вимблдон, а дефинитивно не му оди во Австралија, бидејќи од 2015-та запиша само една победа. Шок доживеа и 30. светски рекет, Французинот Монфис кој претрпе пораз од Американецот Фриц со 3:6, 7:6 (8), 6:7 (6) и 6:7 (5). Триумфи забележаа останатите фаворити Шварцман, Циципас, Сепи, Бердих, Вердаско, а Федерер го совлада Молдавецот Албот... Во женска конкуренција Возњацки ја оправда фаворитската улога со 6:1 и 6:3 славеше над Швеѓанката Ларсон. Успешни беа уште Сабаленка, Сакари, Стивенс, Мартиќ..., а 24. тенисерка на светот Цуренко убедливо беше поразена од Анисимова (САД) со 6:0 и 6:2.
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер, кој е трет носител, оствари лесна и очекувана победа против Даниел Еванс со 3-0 во сетови и се пласира во третата рунда на грен-слем турнирот Австралија Опен. Британецот Еванс се држеше добро во првите два сета, стигна до разврска во тај-брејк, но, сепак, искуството и квалитетот на Федерер беа пресудни за да ги добие и двата сета со 7-6. Првиот со 7-5 на поени, а во вториот Еванс освои само три. Во третиот сет Федерер веќе го скрши отпорот на противникот и го комплетираше со 6-3 во гемови. Во следното коло во Мелбурн е и Хрватот Марин Чилиќ кој со 3-1 во сетови го совлада Американецот Мекензи Мекдоналд. Чилиќ славеше со 7-5, 6-7, 6-4, 6-4. Најголемо изненадување досега направи младиот Американец Френсис Тијафо, кој го елиминира петтиот носител, Кевин Андерсон со 3-1 во сетови (4-6, 6-4, 6-4, 7-5). Кај дамите, третата носителка Каролине Возњаки беше сигурна во дуелот со Јоана Ларсон. Победи експресно за еден час игра со 2-0 во сетови (6-1, 6-3). Пласман понатаму оствари и ...
| | веќе видена | слични

Првата носителка на тенискиот гранслем-турнир во Мелбурн, Романката Симона Халеп, се спаси од пораз во дуелот против Естонката Каиа Канепи (6-7, 6-4 и 6-2) и успеа да не биде првата тенисерка што како прва носителка на два гранслем-турнира по ред е елиминирана во првото коло. Во Њујорк лани во август Халеп доживеа шокантен пораз во првото коло токму од Канепи. Во историјата на големите турнири, само шест пати се случило првата фаворитка да не ја помине првата пречка. Покрај Халеп, такво нешто им се има случено на Анжелик Кербер, на Ролан Гарос во 2017-та, двапати на Мартина Хингис, на Вимблдон во 1999 и во 2001-та, на Штефи Граф на Вимблдон во 1994 година, и на Вирџинија Ружичи во Мелбурн во 1979-та, која сега е менаџерка на Халеп. Во ланското финале во Мелбурн, Халеп загуби од Каролине Вознијацки, но потоа на Ролан Гарос ја освои првата гранслем-титула во кариерата. Пред овој дуел таа беше во серија од пет меча без победа, најдолга во кариерата. Русинката Дарија Касаткина, четвртфиналистка на Ролан Гарос и ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал го мина првото коло на Австралија опен со 6:4/6:3/7:5 победа над Австралиецот Џејмс Дакворт, а на прес-конференцијата начека еден италијански новинар како спие и не можеше да остане ладнокрвен. „Денеска не е интересно, нели?“, се запраша Надал, по што додаде: „Убалдо, знам дека ги затвараш очите за да бидеш пофокусиран на тоа што го кажувам“. Инаку, се работеше за италијанскиот новинар Убалдо Сканагата, ветеран на светскиот тенис, кој повеќе од 20 години ги покрива гренд слем турнирите преку неговиот сајт „Убитенис“. На веб-сајтот, со мала доза на иронија посочија дека се работи за умор поради пристигнувањето во Австралија со авион, но додадоа дека „Убитенис прави сѐ да го направи тенисот поинтересен“. Ninna nanna, Ubi… E Nadal lo sveglia https://t.co/NVxL5VvSOZ pic.twitter.com/U4oP1ApHOV — Ubitennis (@Ubitennis) January 14, 2019 “It’s not interesting today.”
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Богатата лепеза на игри е достапна за обложувачите и денес. Специјалот на Sport Life содржи два ракометни спектакли преку кои може да се дојде до добивка, ...
сите 428 | | | веќе видена

Три лица се полесно повредени во сообраќајка што утрово околу 8 часот се случи пред велешкото село Иванковци, наспроти гробиштата. Повредените со возило на ...
сите 194 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 281 | | | веќе видена

„Криминалот е заштитен знак на СДСМ, а криминалците си помагаат едни на други.Лица поврзани со СДСМ осомничени за тежок криминал, наместо да се соочат со ...
сите 218 | | | веќе видена

Португалија е најпријатното изненадување на овој европски шампионат, земјата во која фудбалот отсекогаш бил број 1 сега има нови спортски херои. Квинтана, ...
сите 178 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Федерер не можеше да престане да плаче (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: