Квалификации за ЕП 2020: Македонија во група со Исланд, Турција и Грција

Македонската машка ракометна селекција вечерва во Трондхајм ги дозна противниците на пат кон ЕП во ракомет што ќе се одржи 2020 година.Сениорите се најдоа во групата 3 во друштво на Исланд,Турција и на Грција.Македонија за прв пат во ждрепка од квалификациите настапуваше од првиот шешир и ги избегна најсилните селекции .Исланд како втор по ранг противник им беше ривал на ракометарите и во претходниот ЕХФ циклус.Преку баражот со Грција, сениорите во 2014 година изборија место на СП во Катар.Квалификациите за ЕП почнуваат во октомври.Двете најдобри од секоја група ќе изборат место на завршниот турнир.Домаќини на 14. Европски шампионатот се Норвешка,Шведска и Австрија.
| | веќе видена | слични

Марија Еленова ја победи Софија Јонасдотир со 6:2, 6:1, а Катарина Маринковиќ беше поуспешна од Ана Софија Гронхолм со 6:4, 6:2.   Во двојки, меѓу истите тенисерки, репрезентативките на Исланд беа поуспешни со 2:0 во сетови (7:6, 6:4) но поразот на значеше ништо за конечниот резултат од дуелот. Нашите најдобри тенисерки утре играат со репрезентацијата на Литванија, која е апсолутен фаворит во групата./МИА
| | веќе видена | слични

Македонската женска тениска репрезентација ја забележа првата победа со конечни 2:1 во групните натпревари од Третата Евро-африканска зона во ФЕД-купот.Марија Еленова ја победи Софија Јонасдотир со 6:2, 6:1, а Катарина Маринковиќ беше поуспешна од Ана Софија Гронхолм со 6:4, 6:2.Во двојки, меѓу истите тенисерки, репрезентативките на Исланд беа поуспешни со 2:0 во сетови (7:6, 6:4) но поразот на значеше ништо за конечниот резултат од дуелот.Нашите најдобри тенисерки утре играат со репрезентацијата на Литванија, која е апсолутен фаворит во групата.
| | веќе видена | слични

Денеска македонската Фед Куп женска тениска репрезентација (ранг 75) го обезбеди првиот триумф во Гамарт (Тунис). После поразот на стартот од Ерменија (0:3), во рамките од Третата Евро Африканска зона нашите најдобри тенисерки дојдоа до првиот триумф во групата А против Исланд (ранг 103). Во првиот меч Марија Еленова со резултат 2:0 по сетови 6:2 и 6:1 ја совлада Софија Солеј Јонасдотир, а во вториот Катарина Маринковиќ со 6:4 и 6:2 беше подобра од Ана Софија Гронхолм. Утре (петок, 20. април) нашата репрезентација ќе игра против Литванија (ранг 65) која досега оствари две максимални победи над Ерменија (3:0) и Исланд (3:0).
| | веќе видена | слични

Македонската женска Фед Куп тениска репрезентација (ранг 75) денеска со пораз ги започна натпреварите во Гамарт (Тунис)… Во рамките од Третата Евро Африканска зона составот предводен од селекторот и капитен Димитар Лабудовиќ загуби на првиот ден од Ерменија (ранг 90) со резултат 0:3. На првиот меч (кој траеше скоко два часа), Марија Еленова претрпе пораз со 1:2 по сетови 6:3, 2:6 и 1:6 од Ана Мовсисјан. Потоа, на вториот дуел исто така во сингл за скоро еден час игра Катарина Маринковиќ загуби со 1:6 и 3:6 од Ани Амирахјан. И на последната трета пресметка во двојки Марија Еленова и Катарина Маринковиќ загубија од Марина Давтјан и Ана Мовсисјан (4:6, 1:6). Нашата селекција се наоѓа во групата А каде што покрај Ерменија, се наоѓаат уште селекциите на Литванија (ранг 65) и Исланд (103).
| | веќе видена | слични

Македонската женска тениска репрезентација загуби на стартот од Ерменија со 3:0, во првото коло од А групата во Третата евроафриканска зона во ФЕД купот. Марија Еленова беше поразена од Ана Мовсисијан со 2:1 во сетови (3:6, 6:2, 6:1) а Катарина Маринковиќ доживеа пораз од Ани Амирахијан со 2:0 (6:1, 6:3). Во дубл Еленова и Маринковиќ беа поразени во третиот меч исто така во два сета од двојката Мовсисјан – Марина Давтјан. Македонија, покрај Ерменија, во група е и со Литванија и Исланд. Следните мечеви на македонските тенисерки се на 19 април против Исланд, а дуелите со Литванија се играат ден подоцна.
| | веќе видена | слични

Македонската женска тениска репрезентација со пораз од Ерменија ги започна натпреварите во Гамарт, Тунис во Третата евро-африканска зона. Нашите тенисерки ги загубија сите три мечеви од противнички, односно Марија Еленова со 2-1 во сетови ( 6-3, 2-6, 1-6 ) беше поразена од Ана Мовсисјан, Катарина Маринковиќ беше немоќна против Ани Амирагјан (1-6, 3-6) , додека комбинацијата Еленова/Маринковиќ загуби со 6-4 и 6-1 од Марина Давтјан и Ана Мовсисјан. Во нашата група се уште селекциите на Литванија и Исланд.
| | веќе видена | слични

Македонската женска тениска репрезентација ги загуби своите први натпревари против Ерменија во ФЕД купот, откако Марија Еленова беше поразена од Ана Мовсисијан со 2:1 во сетови (3:6, 6:2, 6:1) а Катарина Маринковиќ доживеа пораз од Ани Амирахијан со 2:0 (6:1, 6:3).Ова се дуелите во Третата група на турнирот што се игра во Гамарт, Тунис.Мечот во двојки ќе нема никакво значење околу победникот во првото коло.Нашите тенисерки не покажаа најдобра игра и беа поразени од послабо рангираната репрезентација.Македонија, покрај Ерменија, во група е и со Литванија и Исланд. Следните мечеви на македонските тенисерки се на 19 мај против Исланд, а дуелите со Литванија се играат ден подоцна.
| | веќе видена | слични

Идентично како и вчера против Исланд, на македонската Дејвис куп репрезентација и беа потребни само два меча за да ја осигура победата против селекцијата на Албанија, а со самото тоа стигна до вториот триумф во пресрет на клучниот меч со домаќинот Бугарија. Горазд Србљак и Димитар Грабул беа повторно сигурни во своите сингл мечеви во кои влегоа како апсолутни фаворити, со тоа што во двата меча нашите репрезентативци загубија вкупно три гејма. Србљак го победи Арбер Сулстарова со 6:0 и 6:0, а Грабул беше подобар од Марио Зили со 6:3 и 6:0. Со ова Македонија ја оствари втората победа во Третата европска зона во Дејвис купот, па сега не очекува дуел со домаќинот Бугарија кој ќе биде клучен за редоследот во групата.
| | веќе видена | слични

Македонската Фед Куп репрезентација вчера пристигна во Гамарт, каде од утре ќе започне со настап на Фед Куп натпреварите во 2018 година. Денеска беше реализирана и ждрепката на натпреварувачките групи. Согласно со тоа,. Македонија (ранг 75) же се натпреварува во Групата „А“ заедно со првиот носител Литванија (ранг 65), Ерменија (ранг 90) и Исланд (ранг 103). Ние сме на втората позиција во групата и првиот натпревар го играме со репрезентацијата на Исланд. Македонската репрезентација отпатува во следниот состав: Катарина Маринковиќ, 2. Ана Ристевска, Јана Таневска, Марија Еленова. Селектор и капитен на нашито национален тим е Димитар Лабудовиќ. Инаку, во групата Б се уште пет репрезентации: Кипар (ранг 73), Тунис (ранг 86), Алжир (ранг 89), Косово (ранг 96), и Мадагаскар (ранг 91)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 749 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 214 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Квалификации за ЕП 2020: Македонија во група со Исланд, Турција и Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: