Нова опција на Facebook, дозволува да ги следите вашите пријатели ?


Фејсбук лансираше нова опција Nearby Friends,која не е задолжителна, а следењет на луѓето го подига на ново ниво. Како телефоните секогаш знаат каде сте, сега, ако сакате Фксбук на вашите пријатели ќе им даде на знаење дека сте блиску до нив. Исто така ако вие се најдете во близина на некој свој пријател, апликацијата ќе ви каже каде тој се наоѓа. Nearby Friends ги повлекува податоците од ГПС-от на мобилниот и како велат во Фејсбук, ќе ви открие каде се наоѓаат вашите пријатели додека сте во движење. Ако ја вклучите опцијата, апликацијата повремено ќе ви ги јавува локациите на луѓето. Можете да одлучите кој смее да види каде се наоѓате, а исто така можете во било кој миг да го исклучите приказот. Опцијата пристигнува и за Андроид и за Ајфон во САД во наредните неколку недели, но не се наведува кога стигнува и во остатокот на светот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со помош на оваа апликација можете да им дадете на знаење на вашите пријатели точно каде сте, но и вие да дознаете каде се тие. Nearby Friends ги повлекува податоците од ГПС-от на мобилниот и како велат во Фејсбук, ќе ви открие каде се наоѓаат вашите пријатели додека сте во движење. Ако ја вклучите опцијата, апликацијата повремено ќе ви ги јавува локациите на луѓето. Можете да одлучите кој смее да види каде се наоѓате, а исто така можете во било кој миг да го исклучите приказот. Во САД опцијата пристигнува во наредните неколку недели, а потоа и во остатокот на светот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Новата услуга на „Фејсбук“ ќе им овозможува на корисниците да ја споделат локацијата во реално време. Функцијата се нарекува „Nearby Friends“ и засега ќе е дел од главната апликација на социјалната мрежа за „iOS“ и „Android“. Преку неа корисниците ќе можат да дознаат кои нивни пријатели се наоѓаат во нивна близина. Ако ја активирате, може да видите во кој град и на која улица се вашите пријатели, а добивате и понуда да им испратите порака или да им се јавите. Корисниците ќе имаат и опција кои пријатели и во кое време да им ја гледаат локацијата. Од компанијата велат дека со оваа услуга ќе се зголеми реалното социјализирање помеѓу корисниците.
| | веќе видена | слични

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 208 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 176 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 280 | | | веќе видена

Во саботата наутро почина уште еден, 39-годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ), подлегнувајќи им на повредите ...
сите 217 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател му одговори на премиерот, Зоран Заев кој денеска изјави дека таа е надвор од ...
сите 182 | | | веќе видена

Патниците на автобусот на „Дурмо Турс“, сведоците на тешката сообраќајка кај селото Ласкарци, во скопското обвинителство ќе раскажат што се случувало за време ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова опција на Facebook, дозволува да ги следите вашите пријатели ?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: