Нова опција на Facebook, дозволува да ги следите вашите пријатели ?


Фејсбук лансираше нова опција Nearby Friends,која не е задолжителна, а следењет на луѓето го подига на ново ниво. Како телефоните секогаш знаат каде сте, сега, ако сакате Фксбук на вашите пријатели ќе им даде на знаење дека сте блиску до нив. Исто така ако вие се најдете во близина на некој свој пријател, апликацијата ќе ви каже каде тој се наоѓа. Nearby Friends ги повлекува податоците од ГПС-от на мобилниот и како велат во Фејсбук, ќе ви открие каде се наоѓаат вашите пријатели додека сте во движење. Ако ја вклучите опцијата, апликацијата повремено ќе ви ги јавува локациите на луѓето. Можете да одлучите кој смее да види каде се наоѓате, а исто така можете во било кој миг да го исклучите приказот. Опцијата пристигнува и за Андроид и за Ајфон во САД во наредните неколку недели, но не се наведува кога стигнува и во остатокот на светот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со помош на оваа апликација можете да им дадете на знаење на вашите пријатели точно каде сте, но и вие да дознаете каде се тие. Nearby Friends ги повлекува податоците од ГПС-от на мобилниот и како велат во Фејсбук, ќе ви открие каде се наоѓаат вашите пријатели додека сте во движење. Ако ја вклучите опцијата, апликацијата повремено ќе ви ги јавува локациите на луѓето. Можете да одлучите кој смее да види каде се наоѓате, а исто така можете во било кој миг да го исклучите приказот. Во САД опцијата пристигнува во наредните неколку недели, а потоа и во остатокот на светот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Новата услуга на „Фејсбук“ ќе им овозможува на корисниците да ја споделат локацијата во реално време. Функцијата се нарекува „Nearby Friends“ и засега ќе е дел од главната апликација на социјалната мрежа за „iOS“ и „Android“. Преку неа корисниците ќе можат да дознаат кои нивни пријатели се наоѓаат во нивна близина. Ако ја активирате, може да видите во кој град и на која улица се вашите пријатели, а добивате и понуда да им испратите порака или да им се јавите. Корисниците ќе имаат и опција кои пријатели и во кое време да им ја гледаат локацијата. Од компанијата велат дека со оваа услуга ќе се зголеми реалното социјализирање помеѓу корисниците.
| | веќе видена | слични

Останато

 Договорот од Преспа е добар и за двете страни, па дури и политичари од партиите кои јавно се против признаваат дека не можеше да се постигне нешто подобро, ...
сите 124 | | | веќе видена

Граѓаните на Македонија имаат историска шанса да ја определат натамошната иднина на државата и верувам дека ќе ја искористат со тоа што позитивно ќе се ...
сите 119 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Доколку се стремите кон бизнис напредок, ќе морате да бидете послушни и без прашања да ги усвојувате одлуките за авторитет декретите на ...
сите 50 | | | веќе видена

Ако правите колач со сода бикарбона, важно е да го знаете ова. Во колачот никако не ставајте многу сода, затоа што тогаш ќе има темна боја и непријатен мирис. ...
сите 140 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната средба со претседател на словенечкиот Државен збор на Дејан Жидан ги истакна исклучително високите пријателски односи со ...
сите 41 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова опција на Facebook, дозволува да ги следите вашите пријатели ?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: