Фатен џиновски питон долг над 5 метри

Во националниот парк Еверглејдс, Флорида, фатен е бурмански питон со должина од 5,18 метри, и тежина од над 80 килограми и во него биле пронајдени 87 јајца. Експертите се зачудени од ваквата појава и сметаат дека овој вид на змии сериозно го нарушуват балансот на живиот свет бидејќи јадат тотално се. Имено, за потсетување овој вид на влекачи ги убуваат своите пленови со обмотување и со гушење и можат да проголтаат животни како елен или алигатор така што големината на питоните можат сериозно да предизвикаат вистинска окупација на животинскиот свет.
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 225 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 163 | | | веќе видена

Манекенката позната по последната врска со српскиот репрезентативец Адем Љаиќ, Софија Милошевиќ, која според пишувањата на медиумите, му била љубовница на ...
сите 233 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 223 | | | веќе видена

Опозицијата категорично бара да го види конечниот и пречистен текст на македонскиот устав со се вметнатите измени, власта уверува дека нема ништо спорно и дека ...
сите 38 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фатен џиновски питон долг над 5 метри

Од:
До кого (е-маил):
Порака: