Messenger со нова опција која ќе ве воодушеви


Facebook Messenger ќе започне да поддржува снимање во 360 степени и видео со висока резолуција. Во него може да се вчитуваат снимките од камерата што го имаат тој режим на работење. Доколку снимите панорамска снимка, Messenger може да ја претвори во снимка во 360 степени. Споделувањето на фотографиите направени во 360 степени е речиси исто како вообичаената постапка на додавање фотографии. Проверете дали фотографијата е во „camera roll“. Како и фотографиите во 360 степени во News Feed, и во Messenger ќе можете да управувате со нив за да ги погледнете од повеќе агли. Фотографиите во 360 степени се означени со кружно сличе во долниот десен агол. Видеорезолуцијата е подигната на 720 p. Facebook во текот на минатата година ја подигна резолуцијата на 4К. Новата можност сега е достапна во 18 држави – меѓу кои и Америка, Велика Британија, Канада и Австралија.
| | веќе видена | слични

Архитектот Роберто Роси изградил посебна куќа во северниот дел од Италија која може да се ротира за 360 степени. Куќата во близина на Римини се балансира благодарение на централниот столб и осмислена е како осмоаголник кој може механички да се движи во два правци за да може на сопственикот да му се овозможат различни погледи кон околината. Ротацијата исто така се употребува и за соодветно насочување на соларните плочи кон сончевата светлина. "Клиентот од самиот почеток сакаше куќата да се ротира, од една страна поради можностите за промена на точката на гледиште кон надворешната средина, а од друга страна поради страста кон машините и механизмот", вели Роси за магазинот Дезин. Идејата за ваквата изградба е од друг италијански дом кој може да се ротира - вилата Џирасол, експериментална двокатна куќа изградена во 1930 година. "Сакавме повторно да ја оживееме футуристичката авангардна привлечност на вилата Џирасол", вели Роси. Особено предизвик било тоа што требало лесната конструкција да може да го издржи ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во дебатата на „360 Степени“, тема беше перцепцијата на јавноста за Договорот за Бугарија и за евентуалниот договор со Грција во спорот за името. Притоа беше изнесен податокот за поддршката на Договорот за Бугарија на крајниот Исток, чии граѓани пак се порезервирани во однос на евентуално решавање на прашањето за името со Грција. Според Андреја Стојковски од Центарот за европски стратегии Евротинк, смета дека за жал, овие прашања граѓаните не ги поврзуваат двете прашања, односно размислуваат засебно и ги слушаат центрите на моќ или дефамацијата којашто ја добиваат од политичкото лидерство. На зебелешката дека во однос на македонскиот јазик, ставот на Грција во однос на овие теми е почист во смисла на тоа дека признаваат оти нашиот јазик е различен и од српскиот и од бугарскиот и дека во Македонија живее етникум различен и од Србите и од Бугарите, но дека проблемот е како тоа се именува, додека Бугарија има проблем да признае автономност на јазикот и дека овде има засебна етничка група, Стојковски укажува ...
| | веќе видена | слични

Проблемот со името, лично, е важно или многу важно прашање за 77% од граѓаните во Македонија. За далеку помалку жители на земјава, 20%, прашањето е неважно или воопшто не е важно. Не само што граѓаните сметаат дека прашањето е важно, туку речиси исто толку, 75%, сметаат и дека треба да се реши веднаш. Ова се дел од резултатите од анкетата која од 1-ви до 21 март ја спрове де невладината Евротинк, во соработка со агенцијата М-Проспект, а за која се дебатираше во синоќешното издание на емисијата 360 Степени . Мислам дека овие бројки се резултат на политиките на новата влада, која е многу одлучна во процесот на изнаоѓање на решение на спорот со името и интеграција на Македонија во ЕУ и во НАТО “, оцени Ибрахим Мехмети. Анкетата бележи и значителен раст на оптимизмот дека Македонија ќе стане членка на ЕУ. Речиси една третина од граѓаните сметаат дека тоа може да се случи во следните 5 години иако тоа е технички невозможно. Граѓаните не можат сега премногу да анализираат колку време трае овој процес на ...
| | веќе видена | слични

Во дебата на „ 360 Степени “, директорката на ИРИ во Македонија, Илина Мангова го коментираше порастот на на перцепцијата дека Македонија може брзо да стане членка на Европската Унија во следните 5 години. – Тоа очекување пред се е видливо од минатата година, после формирањето на новата Влада, бидејќи имавме еден долг период од неколку години во криза и сите очекувања и сите позитивни параметри беа паднати и беа ниски. Гледаме дека тоа очекување пред се е качено по стабилизацијата на земјата, штом се формирала Влада и веќе на луѓето им олесни, па можат веќе да гледаат позитивно кон надвор, па 30 до 33 % од луѓето сметаат дека за 5 години ќе влеземе во ЕУ. Видете, сето тоа е реакција е на интензивираните односи со Европската Унија, посети на Брисел, доаѓање на европските претставници во Македонија. Граѓаните не можат премногу да анализираат колку време трае овој процес на интеграција, зачленување и слично. Тоа е работа на тие коишто се избрани и тоа им е задача. Граѓаните очекуваат резултати од тоа. Битно е ...
| | веќе видена | слични

Во дебата на „ 360 Степени “, аналитичарот Ибрахим Мехмети зборуваше за евентуалниот референдум за прашањето за името. – Ако знаеме дека прашањето на името е во контекст на евроинтеграции, тогаш најверојатно тоа ќе биде сложено и во прашањето. Во смисла – дали сте за компромис со вакво име, како предуслов за членство во ЕУ? Бидејќи за НАТО мислам дека нема ни потреба, бидејќи така и беше претходно, Букурешт беше завршена работа, без референдум, и се надевам дека така и ќе остане – рече Мехмети. Тој се согласи дека компромисот всушност се прави токму за влез во ЕУ и НАТО. – Инаку ние немаше да зборуваме за ова ако не беше пречка за интегрирање во ЕУ и НАТО. Македонија ја признаа колку земји со ова име и ние живееме без некој посебен проблем, како што живееме, ама за членство во ЕУ ќе треба да се направи компромис и логично би било тоа да биде така поставено. Ама и тука има трик, како ќе се постави тоа прашање. Може да се постави сугестивно да биде негативно, или да биде неутрално. Тоа ќе видиме како ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Да, јас реков дека сум позитивен, повеќе после Виена, поради тоа што ја отворија министрите душата и фала му на бога ги кажаа отприлика ставовите.“ – изјави премиерот Зоран Заев. Оваа оценка за последната рунда преговори за прашањето за името, премиерот Зоран Заев ја даде вчера. Но, во истата изјава, не пропушти да соопшти дека е оптимист и за исходот од следната средба Димитров – Коѕијас, најверојатно во Охрид, веќе следната недела. „Месеците се пред нас. Убеден сум дека ако направиме напори да водиме грижа за нашите партнери од Грција како тоа што ќе договориме ќе го поминат на институционално ниво, но и тие да водат грижа како тоа што ќе го договориме да помине пред се и кај институциите и кај граѓаните во Македонија, тоа е начинот на решавањето на проблемот и верувам дека ќе најдеме решение коешто ќе го сочува достоинството и идентитетот на дете земји.“ – додава Заев. Јавниот оптимизам, иако е ризичен и голем политички влог, е показател за процената на Владата дека спорот за името е исклучително важно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат-М: -дебата за прашањето за името, перспективата за зачленување во ЕУ, договорот со Бугарија – преку резултатите од анкета во која: 75% од испитаниците рекле дека е важно или многу важно прашањето за името да се реши веднаш (така мислат 69,1% од поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ, 79,3 % од гласачите на СДСМ, 77,8% од гласачите на ДУИ…); 33% од граѓаните очекуваат влез на Македонија во ЕУ во следните 5 години; 49% го оценуваат позитивно договорот со Бугарија (43% одговориле така во ноември 2017 г.); -Дебатираат аналитичарот Ибрахим Мехмети, директорката на ИРИ во Македонија Илина Мангова и Андреја Стојковски од Центарот за европски стратегии „Евротинк“. -нова „Саботажа“
| | веќе видена | слични

Останато

Жестоката расправа за оставката на заменик министерот, Петар Атанасов, но и за квалитетите на останатите министри ја одбележа седницата на собраниската ...
сите 266 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Messenger со нова опција која ќе ве воодушеви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: