ЦУЦУЛОВСКИ: Почетокот на братоубиствената војна


Правејќи (самите од себе) смешни суштества, само ја потврдуваат старата вистина дека она што некој може да си го направи, никој друг не може да му го направи,пишува професорот Кога нешто се тврди не е значајно само тоа што се тврди, туку ништо помалку не е значајно и што тврдење имплицира, односно какви логички консеквенции повлекува со себе, вели професорот Љубомир Цуцуловски на Фејсбук. Според професорот, истиот принцип би требало да важи како за бугарската официјална историја и политика, така и за бугарашите воопшто, сеедно каде живеат и сеедно од кои причини се чувстуваат Бугари. Бугарашите, заедно со бугарската историја и политика, тврдат дека Македонците не се друго освен Бугари, односно дека Бугарите и Македонците се ист/един народ. Кажано сликовито, тоа би му дошло како едно тело со две глави, или две тела со една глава. Ако се прифати ова тврдење, тогаш консеквентно следи дека на 11-ти октомври 1941, кога македонскиот народ се крена на востание против бугарската окупација, започнала, ни повеќе ни ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на реванш натпреварот помеѓу Хајдук Сплит и Левски Софија, хотелот каде престојуваат фудбалерите на Хајдук беше нападнат со пиротехника од страна навивачите на бугарскиот клуб. „Сектор-Б Ултрас“ навивачката група на Левски, ноќеска околу три часот по полноќ го обиколија „Хилтон“, па покрај навредливите скандирања го нападнаа хотелот со огномети. Истата навивачка група подоцна објави видео од нападот на нивната фан страна на социјалната мрежа „Фејсбук“, со наслов: Хајдук, спиевте ли мирно? . #LevskiSofia taraftarları dün gece sabaha kadar #HajdukSplit otelinin önünde havai fişek patlattı. Karşılaşma bugün oynanılacak… pic.twitter.com/DBftO1Klz5 — Tribünsel (@tribunselcom) July 20, 2017
| | веќе видена | слични

Во текот на летото, во центарот на вниманието се балканските клубови бидејќи ретко кој од нив има сила да се избори за подолг престој на европска сцена. За жал, не се во центарот на вниманието поради големите успеси, туку поради испадите на нивните навивачи. Синоќа и во текот на ноќта, еден хрватски и еден босански клуб доживеаја напријатно добредојде во Словенија и во Бугарија. Едниот е Хајдук кој вечерва му гостува на Левски во Софија, а синоќа пристигна во бугарската престолнина. Пред стадионот на кој требаше да тренираат, фудбалерите беа пречекани од домашните навивачи кои ги извикуваа „хрватски пи*ки“ и “Србија, Србија”. Левски е казнет од УЕФА, па навивачите на овој клуб нема да можат да присуствуваат на вечерашниот реванш. Капак на се беше огнометот во текот на ноќта пред хотелот каде престојуваа фудбалерите на Хајдук. Словенија географски не припаѓа на Балканот, но поради учеството во поранешна СФРЈ народот од оваа земја наследила некои лоши навики. Синоќа во Марибор гостуваше Зрињски, хрватски клуб ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Требиште во североисточна Албанија изгледа како село на духови, испразнето од своите жители поради напливот на барања за бугарски пасош кој им ја отвора вратата на ЕУ, пишува агенцијата Франс Прес (АФП) Арман Кадриу има албанско име, но ова 12-годишно момче се смета себеси за Бугарин. „Не сакам да останам тука и да чувам крави. Сакам да играм фудбал“, вели тој, целиот препотен додека си игра со топката на правливиот пат во селото кое се наоѓа во регионот Голо Брдо. „Во Англија, со бугарски пасош, тоа е можно“, вели тој, и на бугарски ни довикува „Довиждане!'“ Бугарија и Албанија немаат заедничка граница. А во Албанија, каде тукушто се разгледува закон за малцинствата, нема Бугари меѓу етничките малцинства, за разлика од Грци, Македонци и Срби и Црногорци. Етничката припадност на историски словенските јазични заедници во делови на источна Албанија долго беше флуидна и оспорена- соседна Македонија тврди дека тие се етнички Македонци. Но, според Државната агенција Бугари во странство, која помага да се добие ...
| | веќе видена | слични

Доцна синоќа непознати лица запалиле четворица бугарски државјани во Задар, дознава Индекс од полициски извори. Со пиротехнички средства лицата предизвикале пожар во БМВ со бугарски таблички, а пота избегале од местото на настанот. Според податоци од задарската полиција, полесно бил повреден 32-годишниот возач. Во тек е истрага која треба да ги открие причините за инцидентот. Неофицијално, нападнатите Бугари се дел од навивачка група на Левски и не се работи за напад на туристи, туку за пресметка меѓу навивачи. Вечерва во Сплит Хајдук го пречекува Левски во второто претколо на Европската лига.
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 245 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 252 | | | веќе видена

Белата куќа соопшти дека привремено ќе му ја врати акредитацијата на новинарот на телевизиската мрежа Си-ен-ен, Џим Акоста, кому му беше одземено правото да ги ...
сите 89 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЦУЦУЛОВСКИ: Почетокот на братоубиствената војна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: