Препорака: Три чудни хорор стрипови од Јапонија за крај на летото

Изгледа ништо што излегува од Јапонија не е вообичаено. Не треба посебно да се трудат за нешто нас, од другата страна на Планетата, да ни изгледа чудно. Еден од најинтересниот формат преку кој јапонците ги искажуваат своите најоригинални и чудни идеи е манга стрипот. За луѓе кои длабоко се навлезени во хорор/сф, оригиналноста на јапонските автори е добро освежување надвор од она што стандардно сме навикнати да гледаме/читаме од европски или американски автори. Во прилог е моја селекција на три хорор стрипови од Junji Ito, мајсторот на weird horror manga, кои топло ги препорачувам за крај на летото. Uzumaki ( или во превод „Спирала“ ) Ова е најпознат weird хорор манга серијал на Junji Ito. Станува збор за еден вид на сценарио на “city under a dome”, во кое малото градче Kurozu-cho е проколнато со чудна клетва – жителите се опседнуваат од спирали. Судбината на жителите станува се почудна и поочајна а оние кои навреме ќе разберат дека ако сакаат да останат живи (и здрави во умот) мора да избегаат, ќе сфатат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 229 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Препорака: Три чудни хорор стрипови од Јапонија за крај на летото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: