Ограбена обложувалница во Маџари

Вработена во обложувачница во Маџари вршела лажни уплати на тикети, а потоа, за да прикрие дека недостигаат пари, испланирала вооружен грабеж. Според информациите на МВР, полицијата поднесе кривична пријава против лицата А.Ж. (30) од Скопје поради основано сомнение дека извршил кривично дело тешка кражба на дрзок начин и Ј.Б. (22) од Скопје поради основано сомнение дека извршила кривично дело помагање и лажно пријавување кривично дело, при што стекнале противправна имотна корист од 196.000 денари. На 5 септември годинава околу 9.30 првопријавениот претходно се договорил со вработената да влезе со оружје и наводно да ја принуди да му ги даде парите од сефот од обложувачницата. Тие ја договориле кражбата со цел да го прикријат долгот на парични средства што претходно ги направил пријавениот уплаќајки поголем број тикети со високи суми, фиктивно без уплата на пари, а уплатите на тикети ги извршила Ј.Б.
| | веќе видена | слични
7 копии

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград запленија 34,3 килограми марихуана и го уапсија црногорскиот државјанин З.М. (43) поради постоење сомневање дека сторил кривично дело „неовластено производство и продажба на опојни дроги“. Марихуаната спакувана во 41 пакет полицијата ја пронајде во конструкциските шуплини во возилото „рено лагуна”, што осомничениот го возел. На З.М. му е одреден притвор од 48 часа, по што, заедно со кривична пријава, ќе биде приведен на надлежното Вишо јавно обвинителство во Белград, се вели во соопштението. Во текот на овој месец белградската полиција успеала да заплени и други вакви и поголеми количини на марихуана.
| | веќе видена | слични

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на сомнение дека извршил кривично дело неовластено производство и ставање во промет опојни дроги. Полицијата марихуаната спакувана во 41 пакети ја пронашла во изменети, веќе постоечки конструкциони шуплини во возилото „рено лагуна“ кое осомниениот го управувал. З.М. добил притвор од 48 часа , откако по кривичната пријава ќе биде притворен во надлежното јавно обвинителство во Белград, соопштија српските медиуми а видеото видете го тука .
| | веќе видена | слични
3 копии

Триесет лица од повеќе места во Полошко биле приведени во текот на изминатата недела како осомничени дека се вклучени во извршување на кривичното дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. - Приведените лица на возраст од 15 до 46 години во најголем број поседувале или уживале марихуана, кокаин и хероин. Според местото на живеење тие се од Тетово, Гостивар, Пирок, Камењане, Чегране, Речане, Равен, Балиндол и други места од полошкиот регион, рече Јосифовски. Според него, полицијата и во следниот период ќе ги продолжи планираните активности за откривање и законско санкционирање на лицата кои поседуваат, пуштаат во промет или уживаат наркотични средства на подрачјето. Освен поединци, најави тој, полицијата ќе контролира и објекти за кои има сознанија дека претставуваат чести собиралишта на наркокорисници.
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Тетово ги засили планираните активности за откривање и санкционирање на лицата кои поседуваат, пуштаат во промет или уживаат наркотични средства на подрачјето. СВР информираше дека во текот на изминатата недела, поради соменение дека биле инволвирани во „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ биле приведени 30 лица од Тетово, Гостивар, Пирок, Камењане, Чегране, Речане, Равен, Балиндол и други места од Полошкиот регион. Приведените лица биле возраст од 15 до 46 години и во најголем број поседувале или користеле марихуана, кокаин и хероин. Полицијата најави дека ваквите активности ќе продолжат и во наредниот период и со нив ќе бидат опфатени и објекти за кои има сознанија дека претставуваат чести собиралишта на наркокорисници.
| | веќе видена | слични

Вчера околу 20.40 часот полициски службеници од Полициската станица Гостивар го привеле Р.Ф.(23) од Гостивар, осуден на едногодишна затворска казна за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. По приведувањето, Р.Ф. бил предаден во Казнено поправната установа Тетово за издржување на затворската казна. Ноќеска во 03.45 часот во Полициската станица Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, казниво по член 215 од Кривичниот законик на Република Македонија, од слобода бил лишен М.С.(25) од Штутгард-Сојузна Република Германија. Лицето е задржано во полициската станица за понатамошна постапка.
| | веќе видена | слични

Охрид, 16. септември 2018 (ИНПРЕС) – СВР Охрид, до надлежното Јавно обвинителство, поднесе кривична пријава против 79-годишниот З.Ј. од село Издеглавје, општина Дебрца, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка телесна повреда“. – На 28-ми август оваа година, пријавениот физички го нападнал неговиот брат, 81-годишниот Р.Ј. од истото село и со тврд предмет го удрил по главата. По нападот Р.Ј. со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во Општата болница во Охрид каде му биле констатирани тешки телесни повреди и бил задржан на понатамошно лекување, информираат од МВР.
| | веќе видена | слични

Полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово-Полициска станица Гостивар, вчеравечер околу 20 часот и 40 минути го привеле 23-годишниот гостиварец Р.Ф, осуден на едногодишна затворска казна за кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, соопшти полицијата По приведувањето и кусото задржување, реализирани со судска наредба, лицето било предадено во КПУ „Тетово“ за издржување на затворската казна.
| | веќе видена | слични

Лажни пари кружат во Македонија, штипјанец со фалсификувани пари купил автобуска карта и разменил 50 евра. – СВР Штип поднесе кривична пријава против против З.М.(52) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“. На 29.04.2018 година при купување на билет на автобуската станица во Кочани, пријавениот разменил фалсификувана банкнота во апоени од 50 евра, стои во сооптението на МВР.
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Скопје, до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против Б.У.(36), С.Ш.(18) и С.Љ.(19), сите од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека извршиле шест кривични дела „тешки кражби“ и против Б.Е.(26) од Скопје поради постоење основи на сомнение дека сторил едно кривично дело „прикривање“, при што се стекнале со противправна имотна корист од 254.500 денари. Тројцата пријавени делата ги извршиле во периодот од 18.07.2018 до 27.08.2018 година. Првото дело го извршиле во викенд куќа во с.Горњани каде со употреба на сила влегле и одзеле разни предмети за домаќинство, додека останатите пет кражби ги извршиле во црквите Св.Јован во с.Булачани, Св.Троица во с.Чучер, Св.Петка во с.Кучевиште, Св.Недела во с.Кучевишка Бара и во црквата Св.Богородица во с.Бразда. По извршување на кривичните дела, пријавените дел од украдените предмети му ги продавале на четвртопријавениот Б.Е. – сопственик на див отпад, а дел задржувале за себе или ги продавале на непознати ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 514 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 532 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 92 | | | веќе видена

 Народната мудрост вели дека помирувањето по раскинувањето на врската може да донесе уште поголеми маки и проблеми. Но, можно е едноставно да ни треба пауза ...
сите 138 | | | веќе видена

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде е уверен дека Лионел Меси има уште фудбал во себе. Во понеделникот вечерта, Аргентинецот ја собра „Златната топка“ и ...
сите 13 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ограбена обложувалница во Маџари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: