Ципрас и Заев се подготвени да го пресечат Гордиевиот јазол


Грчките медиуми се задоволни од исходот на средбата меѓу премиерите на Македонија и на Грција и се оптимисти дека ова може да биде клучен исчекор во конечно затворње на билатералниот спор. Задоволни се што нивниот премиер јасно посочил дека името кое ќе биде договорено мора да биде ерга омнес, односно за севкупна употреба и дека соседната земја ќе мора да мора да направи и уставни измени „Подготвени да го пресечат Гордиевиот јазол“ е насловот на текстот во „Етнос“, со коментар дека разговорите биле во многу добра клима, а како главни точки весникот на насловната страница го наведува барањето на Ципрас за пакет решение и одлуката за преименување на автопатот и аеродромот. Никакво обврзување од Заев за промена на Уставот“ е насловот на „Елефтерос типос“, додека пак весникот „Катимерини“ коментира дека Атина на маса го поставила прашањето со иредентизмот, додека пак за Скопје е тешко да се направат уставни промени. И додека грчките медиуми и власти ликуваат по првата средба на двајцата премиери, расте ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, во земјата наиде на жесток отпор во врска со секое решение во спорот со Македонија, а во случај на компромис би можел да стане своевиден Ото фон Бизмарк на Балканот, пишува „Фајненшл тајмс“ (ФТ) во написот со наслов „Ципрас игра покер во врска со Македонија“. ФТ пишува дека околу 60 проценти од Грците се противат зборот Македонија да биде дел од решението за името. Весникот потсетува дека спорот за името датира од 1991 година по распадот на Југославија, а Грција уште тогаш се спротивставуваше за името со аргумент дека таквото име носи територијална закана за грчкиот регион Македонија. ФТ пишува дека грчката опозициска Нова демократија го нападнала Ципрас што не ги вклучил во разговорите за името и додава дека грчката црква, која на почетокот му дала поддршка за Ципрас, сега е против него.
| | веќе видена | слични
10 копии

Алексис Ципрас се соочува со голем народен и политички отпор кон каква било употреба на терминот „Македонија“ во името на земјата. Од друга страна, пак, дипломатската награда за решавање на спорот за името што може да ја добие е значајна за него и би го претворила во своевиден Ото фон Бизмарк на Балканот, пишува „Фајненшл тајмс“ во написот под наслов „Ципрас игра покер во врска со Македонија“. Угледниот британски весник правејќи историски осврт на спорот помеѓу двете земји до денес, нагласува дека околу 60 проценти од Грците се противат на сложено име кое ќе го содржи терминот „Македонија“, а укажува и на илјадниците граѓани кои учествуваа на протестите во Солун минатиот месец, како и на претстојниот протест што е закажан за в недела во Атина. ФТ пишува дека грчката опозициска Нова демократија го нападнала Ципрас што не ги вклучил во разговорите за името и додава дека Грчката црква, која на почетокот му дала поддршка за Ципрас, сега е против него. Во целата оваа мешаница, која според весникот наликува на ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот лидер се бори со политичкиот отпор кон кое било решение на спорот за името.По 20 години неизвесност, 2018 година може да биде годината во која граѓаните на Македонија ќе дознаат како ќе се нарекува нивната земја, вели Фајненшл тајмс.Спорот датира уште од 1991 година, кога распадот на поранешна Југославија доведе до создавање на Република Македонија. Грција секогаш се противеше на името на својот мал северен сосед, тврдејќи дека тоа блика од територијална закана за грчкиот регион Македонија.Со привремен компромис, Македонија од 1995 година одеше со привремениот и кабест прекар „поранешна југословенска Република Македонија“ (Фиром).Тоа е борба што не е само од локален интерес. Грчката непопустливост во врска со прашањето за името го блокираше членството на Македонија во НАТО и го оневозможи напредокот во пристапот во ЕУ (Атина има вето над двете). Сега двете земји се обидуваат еднаш засекогаш да го решат прашањето.Метју Нимиц, поранешен помошник на Бил Клинтон, кој од 90-тите се обидува да посредува во ...
| | веќе видена | слични

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц во Скопје повтори дека е дојдено време за решение. Шефот на македонската дипломатија Димитров рече дека за идентитетот не може да се преговара. Решение на спорот за името, според посредникот на ОН Метју Нимиц, би можело да се постигне набрзо. „Зборуваме за недели, месеци. Не повеќе. Верувам дека е дојдено време за одлука“, изјави Нимиц во Скопје на прес-конференцијата со македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров. „Не сакам да ги потценам разликите во гледиштата, се надевам, ќе се решат, но се создава еден позитивен момент и треба да се искористи. Ова е вистинско време да се обидеме да постигнеме напредок, конечно да го решиме и регионот да тргне напред со двете земји, а пријателството меѓу двете земји да продолжи“, додаде Нимиц. Тој не сака да шпекулира што ќе се случи доколку македонско-грчките преговори за името не успеат. „Стигнати сме до точка кога двете страни напорно работат да се постигне решение. Не сум чул ништо од грчка страна што би ...
| | веќе видена | слични

За спорот за името во изминатите години имам пишувано, само во „Нова Македонија“, околу дваесет текста, учествувано во дебати и дебатни емисии, правено истражувања и анализи. Некои од написите се „Од нас зависи“, „За кого работи времето“, „Најдолгиот пат“, „Добрососедство“, „И роднини и душмани“, „И роднини и добри соседи“, „Дијалог за спорот за името“, „Брисел виа Атина и Софија“,„Името - аврио, метаврио“. Моите позиции ги имам изразено во „И Македонија и евроатлантски интеграции“, каде што давам два предлога за процесот: национална сплотеност (политички дијалог) и одложена примена на договорот до моментот на членство во ЕУ. Грција со непримената на Привремената спогодба за поддршка на членството во меѓународните организации под привремената референца и со непримената на одлуката од судот во Хаг покажа дека не може да ѝ се верува. Македонските интереси може да бидат заштитени само ако Грција нема повеќе позиција на надмоќ да нè блокира и уценува и ќе биде невидена глупост, ќе биде самоубиство да прифатиме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Угледниот Financial Times ја анализира позицијата на грчкиот премиер Алексис Ципрас кој соочува со голем народен и политички отпор во сопствената држава против употребата на терминот „Македонија“ во било какво решение за спорот за името со Македонија. Од друга страна, пак, дипломатската награда за решавање на спорот за името што може да ја добие е значајна за него и би го претворила во своевиден Ото фон Бизмарк на Балканот, пишува Financial Times во написот под наслов „Ципрас игра покер во врска со Македонија“. Угледниот британски весник правејќи историски осврт на спорот помеѓу двете земји до денес, нагласува дека околу 60 проценти од Грците се противат на сложено име кое ќе го содржи терминот „Македонија“, а укажува и на илјадниците граѓани кои учествуваа на протестите во Солун минатиот месец, како и на претстојниот протест што е закажан за вo недела во Атина. FT пишува дека грчката опозициска Нова демократија го нападнала Ципрас што не ги вклучил во разговорите за името и додава дека Грчката црква, која ...
| | веќе видена | слични

Дневниот весник „Фајненшел тајмс“ од Лондон во својот денешен број се осврнува на прашањето за разликите за името меѓу Македонија и Грција, оценувајќи уште во насловот дека грчкиот премиер Алексис „Ципрас игра покер со Македонија“. По елаборацијата на проблемот од неговото појавување во 1991 година до денес, весникот се фокусира на положбата на Ципрас, сугерирајќи дека „нема да му биде лесно“ да се справи со отпорот од сите страни. „Околу 60 отсто од Грците се противат зборот Македонија да биде дел од сложено име и неодамна илјадници луѓе излегоа на улиците во знак на протест. Друга масовна демонстрација се очекува во Атина в недела. Опозициската Нова демократија го нападна Ципрас дека не ги информира за преговорите со Скопје. Грчката црква, која од почетокот го поддржа Ципрас, сега е против компромис. Додајте ги во миксот ултранационалистите во владеачката коалиција со Ципрас – кои го ставија македонското прашање во срцето на нивната политика на идентитетот – и сето тоа изгледа како тежок хаос. Што има во ...
| | веќе видена | слични

Од друга страна, пак, дипломатската награда за решавање на спорот за името што може да ја добие е значајна за него и би го претворила во своевиден Ото фон Бизмарк на Балканот, пишува „Фајненшл тајмс“ во написот под наслов „Ципрас игра покер во врска со Македонија“. Угледниот британски весник правејќи историски осврт на спорот помеѓу двете земји до денес, нагласува дека околу 60 проценти од Грците се противат на сложено име кое ќе го содржи терминот „Македонија“, а укажува и на илјадниците граѓани кои учествуваа на протестите во Солун минатиот месец, како и на претстојниот протест што е закажан за в недела во Атина. ФТ пишува дека грчката опозициска Нова демократија го нападнала Ципрас што не ги вклучил во разговорите за името и додава дека Грчката црква, која на почетокот му дала поддршка за Ципрас, сега е против него. Во целата оваа мешаница, која според весникот наликува на хаос, е и ставот на ултранационалистите кои се дел од коалицијата во владата на Ципрас, а кои прашањето за Македонија го ставаат во ...
| | веќе видена | слични

Имавме добри средби во Атина. Се надеваме дека ќе имаме добри средби и тука. Се радувам на средбите во Владата и со лидерите во Скопје. Ова вчера го изјави посредникот на ОН во спорот со Грција за името Метју Нимиц, веднаш по пристигнувањето во земјава, само неколку мига откако Владата на прес-конференција во пресрет на доаѓањето на посредникот соопшти дека наскоро ќе излезе со одлука за преименување на аеродромот и автопатот во државата. Претходно, дента пред заминувањето од Атина по средбата со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Атина, Нимиц истакна дека е време двете страни конечно да постигнат согласност за спорот за името. - Мислам дека постои момент тука. Чекањето нема смисла тука, нема смисла кај северниот сосед, генерално нема смисла. Разговараме за ова прашање 25 години, сите знаат кои се прашањата. Време е за носење одлуки и мислам дека сме тука - рече Нимиц без да даде конкретен временски рок, притоа истакнувајќи дека во следните седмици ќе има поинтензивни разговори со двете ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 127 | | | веќе видена

Полицијата на округот Билфилд ги замолила очевидците на несреќата во која загина Шабан Шаулиќ да се јават како би сведочеле за судирот, во кој настрада ...
сите 190 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас и Заев се подготвени да го пресечат Гордиевиот јазол

Од:
До кого (е-маил):
Порака: