Фејсбук воведува „Dislike“


По повеќегодишна дебата, изгледа дека најактивната социјална мрежа е на само неколку чекори од воведување на „Dislike“ опција на страната. Директорот на Фејсбук, на состанок во седиштето на компанијата изјави дека во следните месеци планираат да ја воведат опцијата „Не ми се допаѓа“, покрај постоечката „Ми се допаѓа“. Марк Цукенберг истакна дека ова им овозможува на корисниците да ги искажат своите емоции, со тоа што досега имаа на располагање само една опција. „Корисниците со години прашуваа за воведување на „dislike“. Денес конечно можам да потврдам дека работиме на тоа и наскоро ќе биде достапно“, изјави Цукенберг притоа додавајќи дека не е секој момент, добар момент. „На пример, ако споделувате содржини како што се вестите за избегличката криза или статус за смрт на некој во семејството, не е најпријатно да се притисне „ми се допаѓа“ на таква содржина. Сметам дека на корисниците им е важно да се воведат повеќе опции“, вели Цукенберг.
| | веќе видена | слични

Основачот на Facebook, Марк Закерберг, најави воведување на опцијата Dislike на популарната социјална мрежа. Според него, оваа опција не била досега воведена бидејќи не сакале да има слични опции со Reddit.. „Луѓето со години прашуваат за опцијата Dislike. Денеска е посебен ден, бидејќи можам да ви соопштам дека сериозно работиме на тоа“ - изјави Закерберг. Тој како пример ги спомнал бегалската криза или смртен случај во фамилијата, објави кои се тажни и на кои не е соодветно да се стави Like. „Сакаме да им овозможиме на корисниците да изразат емпатија. Не секој момент е добар момент“ - изјави тој. Според првиот човек на мрежата, опцијата ќе стане наскоро достапна. Извор: Kajgana.com
| | веќе видена | слични
8 копии

Пред неколку дена Марк Цукерберг соопшти дека Фејсбук започнал сериозно да работи на знакот „дислајк“ (dislike), што предизвика позитивни реакции кај корисниците на оваа социјална мрежа. Но, по ваквата најава, некои корисници почнаа да доставуваат предлози за воведување на нови ознаки и емотикони на Фејсбук. Така, на листата на предлози се најдоа и: „зошто секогаш лажеш“, „престани со расистичките гомненици“, „смири се“, „никој не сака да те чита“, „едноставно престани“… На предлагачите на нови симболи на фејсбук им се придружи и водителот Конан О’Брајан, кој ги сугрирара и опциите: „твоето бебе сепак не е толку слатко колку што мислиш“ и „ми се допаѓа ова – се мразам себе си“.
| | веќе видена | слични

Фејсбук е познат по своето Like копче, но со текот на времето стана јасно дека доколку постои можност за означување дека нешто што ни се допаѓа, треба да има и опција дека нешто не ни се допаѓа, што Марк Цукерберг и компанијата постојано одбиваа да го постават. Ова, конечно ќе се смени. Наскоро доаѓа и Dislike опцијата! „Луѓето со години ме прашуваат за Dislike опција. Денес е посебен ден, бидејќи, конечно, можам да кажам дека ние работиме на тоа и наскоро оваа опција ќе биде достапна. Ако споделите нешто што ве погодува во емотивна смисла, смрт на близок роднина или криза како оваа со бегалците во Европа, малку е непријатно тој пост да го означите со Like. Мислам дека е важно на луѓето да им се даде алтернатива“, изјави Цукерберг на прес-конференција во седиштето на компанијата. За жал, не открива кога оваа опција би требало да биде на располагање, но вели дека прво ќе биде тестирана на мал број на корисници. А и јасно е зошто толку се чека на воведувањето на опцијата „Не ми се допаѓа (Dislike)“. Имено, ...
| | веќе видена | слични

Веста дека популарната социјална мрежа Фејсбук ќе воведе компче за ,,дислајк” ги израдува корисниците кои веќе долго време повикуваат да се воведе оваа опција. Но, на крајот сопственикот изјави дека компанијата работи на поинаква опција, бидејќи како што вели не сака да се претвори Фејсбук во форум на кој луѓето ќе гласаат против некоја објава. „Тоа не изгледа како видот на заедницата што ние сакаме да ја создадеме“, изјави Zuckerberg. Новата опција е предвидена за корисниците да можат да изразат емпатија, односно сочуство кон некоја објава. Досега некој објавуваше некаква тажна вест, се случуваше непријатна ситуација во која луѓето кликаа „ми се допаѓа“, односно копчето „лајк“ беше единствениот начин на кој тие можеа да изразат некакво чувство во врска со ваквите постови. На Фејсбук ќе можеда се замени копчето „лајк“ со новата опција или да го додадат ново копче (кое би можело да гласи „сори“ или нешто слично) покрај постоечките опции.
| | веќе видена | слични

На сесијата „Q+A“ (прашања и одговори) одржана во седиштето на Фејсбук во Менло Парк, Калифорнија, Марк Цукерберг откри дека наскоро пристигнува опцијата за „dislike“ со која луѓето ќе можат да го изразат нивното сочувство и нивната солидарност. Тој изјави дека опцијата е многу блиску до фазата на тестирање од корисниците. Голем број корисници уште од одамна бараат воведување на ваква опција, уште од самото воведување на легендарната „like“ опција во 2009 година. „Луѓето постојано прашуваа каде е копчето „dislike“, и тоа доста долго време. Веројатно многу луѓе го побараа ова, а денес е посебен ден бидејќи можам да кажам дека работиме на него и сме доста блиску до негово тестирање“. Сепак, тој вели дека опцијата не треба да се користи како механизам со кој луѓето ќе ги уништуваат постовите на другите. Наместо тоа, копчето ќе биде наменето за оние тажни постови за кои е несоодветно копчето „like“. Проф. Андреа Форте, експерт за социјални и партиципативни медиуми на Дрексел Универзитетот во Филаделфија вели ...
| | веќе видена | слични

Опцијата „не ми се допаѓа“ или „дислајк“ е една од најбараните опции на Фејсбук, за која корисниците „лобираат“ речиси од самиот почеток на социјалната мрежа. Кога сопственикот Mark Zuckerberg вчера излезе во јавност и кажа дека компанијата работи на ново копче, стотици светски медиуми јавија дека тоа е долгоочекуваното „дислајк“ копче. Но, вистината е поинаква. Како што објасни Zuckerberg, компанијата не сака да го претвори Фејсбук во форум на кој луѓето ќе гласаат за и против некоја објава. „Тоа не изгледа како видот на заедницата што ние сакаме да ја создадеме“, изјави Zuckerberg. Тој појасни дека компанијата всушност ќе воведе копче со кое корисниците ќе можат да изразат емпатија. Кога досега некој објавуваше некаква тажна вест, се случуваше непријатна ситуација во која луѓето кликаа „ми се допаѓа“, односно копчето „лајк“ беше единствениот начин на кој тие можеа да изразат некакво чувство во врска со ваквите постови. Со новото копче, корисниците ќе изразат жалење, сожалување или емпатија, односно ќе ...
| | веќе видена | слични

Фејсбук работи на долго очекуваното копче „дислајк“, најави основачот на оваа социјална мрежа, Марк Цукерберг. - Луѓето долга низа години прашуваа за копчето „дислајк“. Денеска е посебен ден, бидејќи денеска можам да кажам дека работиме на тоа, посочил Цукерберг. Тој објаснил дека социјалната мрежа во почетокот не го сакала ова копче, односно опција, бидејќи не сакале систем во стилот на Редит. Фејсбук и неговиот основач сфатиле дека луѓето само сакаат да имаат можност да ги изразат и чувствата поинакви од оние кои ги изразуваат со „лајк“. Тој рекол дека постојат ситуации како што се вестите за бегалската криза или објавите за починати членови на семејството кои корисниците на социјалните мрежи не сакаат да ги „лајкнуваат“, но за кои засега немаат друга можност. - Она што тие навистина сакаат е можноста да изразат сочувство. Не е секој момент добар, рекол Цукерберг.. Фејсбук работи на ова веќе извесно време, а во компанијата се надеваат дека наскоро оваа опција ќе им биде достапна на корисниците. - ...
| | веќе видена | слични

Кога се работи за Facebook една од најголемите дискусии, е можноста за воведување на dislike копче кое што за многу луѓе е логичен избор до популарното like. Меѓутоа за Facebook ова не е толку едноставна работа, па затоа и до сега корисниците не видоа ни нешто слично. Причината за ова е што воведувањето на едно вакво копче може да предизвика проблеми кои што од компанијата не би сакале да ги има на нивната мрежа. Има голем број на корисниците кои што би ја користеле мрежата многу поретко доколку на нивните објави добиваат повеќе негативни реакции. Исто така, голем е бројот на компании кои што ја користат мрежата за рекламирање, па добивањето на dislike не е нешто што би било прифатено позитивно. Сепак, корисниците долги години бараат, па Facebook изгледа сепак работи на некаков вид на dislike копче, како што потврди Марк Цукерберг на настан каде што одговараше на прашања (Q&A). „Луѓето прашуваат за dislike копчето повеќе години и можеби стотици луѓе имаат прашано за ова и денес е специјален ден затоа што ...
| | веќе видена | слични

Основачот на најпопуларната социјална мрежа, Марк Закерберг најави вчера дека Фејсбук најпосле работи на долго очекуваното копче „дислајк“ (Dislike - не ми се допаѓа). Закерберг ова го најави на сесијата на која одговарал на мнпогубројните прашања на членовите на Фејсбук заедниците. - Луѓето долга низа години прашуваа за копчето „дислајк“. Денеска е посебен ден, бидејќи денеска можам да кажам дека работиме на тоа - рекол Закерберг одговарајќи на прашањата во седиштето на компанијата. Тој објаснил дека социјалната мрежа во почетокот не го сакала ова копче, односно опција, бидејќи не сакале систем во стилот на Редит. Но, Фејсбук и неговиот основач сфатиле дека луѓето само сакаат да имаат можност да ги изразат и чувствата поинакви од оние кои ги изразуваат со „лајк“. Тој рекол дека постојат ситуации како што се вестите за бегалската криза или објавите за починати членови на семејството кои корисниците на социјалните мрежи не сакаат да ги „лајкнуваат“, но за кои засега немаат друга можност. - Она што тие ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фејсбук воведува „Dislike“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: