Фејсбук призна нов проблем со податоците

3 копии

Водечката социјална мрежа во светот повторно моли за прошка: поради грешка приватните пораки на голем број корисници на Фејсбук биле прикажани јавно. Грешката се појавувала во периодот од 18 до 27 мај и од неа биле погодени 14 милиони корисници, јавуваат американските медиуми. Во текот на тој период, личните кориснички подесувања автоматски и без знаење на корисниците се менувале така што целата Фејсбук-заедница можела да ги види содржините кои всушност биле наменети само за пријателите или помали групи корисници. Некои се мислат, а некои веќе си заминаа од Фејсбук SpaceX и Тесла Елон Маск, милијардерот сопственик на фабриката за електрични автомобили Тесла и ракетно производство SpaceX, на Твитер објави дека ги брише обата профили на неговите компании на Фејсбук. Одлуката делуваше спонтана, откако Маск напиша дека „не знаел“ оти SpaceX воопшто има Фејсбук профил. Профилите на двете компании имаа 2,6 милиони следбеници пред да бидат избришани. Некои се мислат, а некои веќе си заминаа од Фејсбук Моѕила ...
| | веќе видена | слични

Facebook повторно ги разочара корисниците со огромна грешка... Официјално беше потврдено од Facebook дека биле објавени „ненамерно“ пораките на 14 милиони корисници. Тоа се случило од 18 до 27 мај, при што проблемот бил од техничка природа. Facebook тврди дека сега проблемите се веќе отстранети.
| | веќе видена | слични

Фејсбук потпишал договор за споделување на податоци за корисниците со најмалку 60 компании, меѓу кои се Apple, Amazon, Samsung и Microsoft. Без дозвола на корисниците и без нивно знаење, технолошките гиганти имале пристап до приватни податоци на корисниците, дури и после ветувањето на Фејсбук дека нема да ги споделува тие податоци, пренесува „Њујорк Тајмс“. Основачот на Фејсбук, Марк Закерберг сведочеше во американскиот Конгрес во април откако изби скандалот со британската компанија „Кембриџ Аналитика“, откако протече информација дека таа аналитичка компанија во разни политички кампањи ги користела податоците на 87 милиони корисници на Фејсбук. Од аспект на приватноста, споделувањето на податоците на корисниците стана проблематично уште во 2012-та година. Две години подоцна, Фејсбук започна да ја укинува праксата на девелоперите на апликацијата да им се даваат на увид информации за пријателите на корисниците (имиња, датум на раѓање, политички и верски ставови...). Сепак, според „Њујорк Тајмс“, најголемиот ...
| | веќе видена | слични

Традиционалната конференција за програмери освен востановената презентација на софтверски новини од Епл годинава се претвори отворен фронт против Фејсбук и неговиот јавашлук со личните податоци на корисниците. На конференцијата презентациите на Епл имаа невообичаен број на ишарети кон „гревовите“ на Фејсбук. Така, Фејсбук и Инстаграм беа истакнати како пример за апликации кои им трошат најмногу време на корисниците на Ајфон. Подоцна во презентацијата за новите опции на Сафари за блокирање на плагините за социјални медиуми, Епл својата алатка ја презентираше на Фејсбук плагинот за коментари. Иако најголемиот дел од заштита на приватноста Епл ја прави за да ги испочитува новите европски правила за приватност, компанијата тоа го претстави како начин за заштита на своите потрошувачи, порачувајќи: „Епл верува дека приватноста е фундаментално човеково право, и секој Епл производ е создаден да го минимизира собирањето и користењето на твоите податоци.“ „Ако Епл е компанијата која ќе те заштити од интернетот, и од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Фејсбук соопшти дека личните пораки на 14 милиони корисници по грешка биле изнесени пред пошироката јавност четири дена, во периодот од 18 до 27 мај. Инцидентот се случил по дефект во компјутерскиот систем, којшто бил откриен деновиве, изјави Ерин Иген, одговорна за прашањата на заштита на приватноста во Фејсбук. Таа додава дека проблемите сега се отстранети. Оваа грешка се случува во период во кој социјалната мрежа работи на нови начини на споделување на некои елементи од профилот, како на пример слики и видео снимки. – Го решивме проблемот и од вчера започнавме да ги предупредуваме засегнатите да си ги проверат пораките од тој период – рече Иг
| | веќе видена | слични
2 копии

Софтверска грешка, која била активна една недела во мај, веројатно била причината што некои приватни пораки станале јавни, објави Фејсбук. Компанијата верува дека со овој проблем биле зафатени околу 14 милиони корисници во периодот од 18 до 27 мај. Објавите на корисниците на социјалната мрежа вообичаено се презентираат според однапред определени уредувања за приватноста, сепак софтверската грешка веројатно ги променила уредувањата во „јавни“ објави. Од компанијата велат дека проблемот е решен и дека платформата ја вратиле на преферираните уредувања на корисниците. Фејсбук сега работи на известување на сите 14 милиони корисници, кои можеби биле опфатени со проблемот, преку известување на нивните профили. „Од денес ги известуваме сите засегнати и бараме од нив да ги прегледаат своите објави кои ги направиле во тој период“, се наведува во соопштението на службеникот за приватност Ерин Еган. Овој проблем се надоврзува на скандалот со компанијата за политички консалтинг „Кембриџ Аналитика“, која добила податоци ...
| | веќе видена | слични

Ерин Иген, одговорна за прашањата на заштита на приватноста во Facebook , официјално соопшти дека личните пораки на 14 милиони корисници, погрешно биле изнесени пред јавноста во рок од четири дена, во периодот од 18 до 27 мај. Проблемот бил технички, во компјутерскиот систем, а бил откриен оваа недела, вели Facebook. Компанијата тврди дека сега проблемите се веќе отстранети. Грешката се случува токму кога Facebook конечно се извлече од комплицираната ситуација со доведување на милионски профили во опасност.
| | веќе видена | слични

Останато

„Врвниот специјален јавен обвинител“ отиде на распит за рекетарлук со – адвокат, коментира Богдан Илиевски за специјалната јавна обвинителка.Тоа е сè што треба ...
сите 496 | | | веќе видена

Обвинителката која е дел од тимот на Катица Јанева, Ленче Ристовска преку социјалните мрежи испрати интересна порака. Таа без да нагласи за кој е наменета ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 166 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фејсбук призна нов проблем со податоците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: