Британија го казнува Фејсбук со пола милион фунти

2 копии

Фејсбук се соочува со првата парична казна поради тоа што не ја спречил фирмата Кембриџ аналитика да дојде до информации од профилите на корисници на таа социјална мрежа. Фејсбук се соочува со првата парична казна поради тоа што не ја спречил фирмата Кембриџ аналитика да дојде до информации од профилите на корисници на таа социјална мрежа. Надлежната канцеларија на британската Влада која го истражуваше скандалот соопшти дека има намера да го казни „Фејсбук“ со 500 илјади фунти (663 илјади долари) поради лошата заштита на податоците. Тоа е максималната казна која повереник за информации може да ја наплати поради кршење на британските закони за приватност на податоците. Тоа ќе биде прва опиплива казна за компанијата поради скандалот, кој ја загрози репутацијата и поради кој нејзиниот извршен директор Марк Закерберг сведочеше во април во Конгресот во САД за податоците на корисниците кои компанијата ги направила достапни за трети лица. „Фејсбук“ објави дека британската компанија Кембриџ Аналитика, компанија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Facebook се соочува со првата парична казна, поради скандалот со компанијата Cambridge Analytica, односно за злоупотребата на личните податоци на милиони корисници на оваа мрежа.. Надлежната канцеларија во британската влада, која го истражуваше скандалот, соопшти дека ќе го казни Facebook со 500.000 фунти, поради лошата заштита на податоци. Ова е максималната казна, која чувар на информации може да ја исплати, поради кршење на британските закони за приватност на податоци. Казната од половина милиони фунти е мала сума за Facebook, кој, според пријавените 11,97 милијарди долари во првите три месеци оваа година, овие пари практично ги заработува секои седум минути. Ова ќе биде првата конкретна казна за компанијата, поради скандалот, кој ја загрози репутацијата и поради кој директорот Марк Закерберг во април сведочеше пред Конгресот во САД, за податоците на корисниците, кои компанијата им ги направи достапни на трети лица. Кон крајот на мај, сведочеше и пред Европскиот парламент, каде се извини и поради начинот ...
| | веќе видена | слични

Facebook патентираше нова технологија што прецизно ќе прогнозира животни настани... Facebook сака конкретно да ги предвидува животните текови на корисниците, што значи дека сака уште поголема заработка од реклами. Скриената поента на сето тоа е да ги направи корисниците позависни од социјалната мрежа. Што отприлика машината ќе прогнозира? Брачен статус, нова професија, раѓање на дете, роденден, дипломирање или најбизарното - евентуална смрт.
| | веќе видена | слични

Апликациите Messenger и Whatsapp недостапни за голем број корисници од Европа... Голем број корисници на Facebook Messenger i Whatsapp не можеа да праќаат и примат пораки неколку часа.Бидејќи повеќето проблеми се појавиле кај корисниците на Андроид паметни телефони,постои сомневање дека до тоа дошло поради ажурирање на апликацијата. Некои корисници јавија дека проблемите исчезнале по деинсталирање и повторно инсталирање на апликацијата, додека од Facebook сеуште не изјавиле поради што имале проблеми корисниците.
| | веќе видена | слични

По неодамнешниот скандал на Facebook, веројатно размислувате да го деактивирате вашиот профил на оваа социјална мрежа. Но, доколку го направите тоа, со што ќе го замените?. За голем број луѓе решението изгледа лесно: за комуникација наместо Messenger ќе почнат да користат WhatsApp, а сликите ќе ги ставаат на Instagram. Сепак, тоа нема да ве спаси, бидејќи овие компании ги поседува токму Facebook. Постојат социјални мрежи кои оптимистите ги опишаа како „убијци на Facebook“, како што се Ello и Diaspora . Тие имаат слични опции и можности како Facebook (во теорија можеби и подобри), но ако вашите пријатели и роднини не ги користат овие мрежи, која е поентата да се префрлите таму? Facebook заклучно со март 2018 година има 2,13 милијарди активни корисници, WhatsApp има 1,5 милијарди и Instagram има 800 милиони корисници. Забележувате колку е тешко да се избега од влијанието на Facebook. Комуникациските алатки се полесни за замена, бидејќи има голем број од нив кои ја вршат истата или слична работа со Facebook ...
| | веќе видена | слични

Британските власти ја казнија друштвената мрежа 664 000 долари. Казната доаѓа поради пропустите на Facebook со кои и овозможи на Cambridge Analytica да дојде до податоците на корисниците. Прелиминарната казна можеби изгледа ниска, но тоа е максимумот кој можеше да биде изречен. Канцеларијата на Комесарот за информации продолжува да истражува и следното јавно обраќање ќе биде за неколку месеци, во октомври. Во зависност од тоа што ќе биде откриено можна е и промена на казната. Најголемата друштвена мрежа можеше да избегне дел од проблемите ако во 2015 година провереше дали Cambridge Analytica навистина ги избришале податоците. Наместо тоа, друштвената мрежа им веруваше дека податоците се избришани. Секако дотогаш штетата веќе беше направена. Cambridge Analytica имала доволно податоци за да ги креира своите алгоритми, и да овозможат да дојдат фокусирано до голем дел од корисниците. Истражувањето во Британија е фокусирано на над 172 компании и 285 индивидуалци, вели Washington Post . Со тоа обемот на истрагата ...
| | веќе видена | слични

Cambridge Analytica , прекршувањето на приватноста на корисниците на Facebook, сведочењето на Марк Цукерберг и другите високопозиционирани вработени, ги полнеа медиумите во последно време. Многу корисници најавија напуштање на оваа социјална мрежа, од кои имаше и многу јавни личности. Кога падна прашината, Facebook излезе речиси неоштетен од скандалот, и не сносеше никакви конкретни последици поради своите пропусти и грешки - се досега. Британското регулаторно тело Information Commissioner’s Office (ICO) неделава донесе одлука дека деновиве дека Facebook сепак го прекрши законот, затоа што не ги заштити личните информации на корисниците, поради што им е доделена максимална парична казна во износ од 500 илјади фунти. Тоа е ситница за Цукерберг и екипата, што може да го извадат од една пауза за кафе. Facebook секоја минута реализира профит од 28 илјади фунти, што значи дека казната нема ниту да се осети.
| | веќе видена | слични

За некои од нас шокирачка вест, за некои не толку. Имено,  студија  објавена во 2014 г. која дури сега станува популарна, укажува на сличноста меѓу симптомите предизвикани од користењето на Facebook и користењето на наркотици како кокаин или коцкањето. Студијата е означена како „контроверзна“ од некои магазини кои ја пренесоа, веројатно бидејќи ги доближува корисниците-зависници од Facebook до зависниците од дроги и коцкарите. Сепак, постојат некои битни разлики меѓу двете групи. Студијата анализирала 20 студенти од колеџ од САД кои биле скенирани во реално време со Функционална магнетна резонанца (ФМР; fMRI) додека им биле покажувани сообраќајни знаци и знаци и симболи од Facebook. ФМР била употребена за да се измери брзината на реакција на испитаниците, при што било пронајдено дека тие побргу реагираат на симболи од Facebook отколку на сообраќајни знаци, што ќе се согласите дека е потенцијално опасно. Реакцијата ја имале во деловите на мозокот одговорни за импулсивно однесување т.е. системот  амигдала – ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Фејсбук“ се соочува со првата парична казна поради скандалот со „Кембриџ аналитика“, компанијата на која и овозможи користење на личните податоци на корисниците на оваа социјална мрежа. Надлежната канцеларија на британската влада, која го истражуваше скандалот, соопшти дека планира да го казни „Фејсбук“ со половина милион фунти (663.000 долари) поради лошата заштита на податоците. Тоа е максималната казна што надлежните може да ја изречат за кршење на британските закони за приватност на податоците. Казната од половина милион фунти е незначителен износ за мрежата што има пријавено приход од 11,97 милијарди долари за само првите три месеци од годинава. Овие средства таа ги генерира речиси на секои седум минути. Британската компанија „Кембриџ аналитика“, која го советуваше амриканскиот претседател Доналд Трамп во изборната кампања во 2016 година, прибрала лични податоци на 87 милиони корисници во светот.
| | веќе видена | слични

Ако блокирате некого на Facebook, обично сакате така и да остане, барем додека самите не одлучите поинаку. Меѓутоа, нештата не функционираат баш така во виртуелниот свет.. Социјалната мрежа Facebook соопшти дека околу 800.000 корисници биле зафатени од грешка во кодирање што доведе до незабележитално одблокирање на дел од блокираните корисници. Информацијата за овој пропуст беше објавена дури сега, а „багот“ бил активен од 29 мај до 5 јуни, наведуваат од Facebook. Оттаму се бранат дека „багот“ одблокирал само еден корисник на 80% од корисниците, без да ја наведе точната бројка на ненамерно одблокирани корисници. Треба да се напомене дека „багот“ не ги „спријателил“ повторно корисниците со блокираните, дури и во случаи кога биле пријатели на социјалната мрежа пред блокирањето. Тоа значи дека ништо од она што го објавувале корисниците јавно не било видливо за контактоите кои тие денови биле одблокирани. Меѓутоа, во овој период одблокираните можеле да праќаат покани за пријателство на оние кои претходно ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 109 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 80 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 141 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вчера по петти пат победи на неофицијалното Светско првенство Вимблдон победувајќи го Роџер Федерер кој важееше за голем ...
сите 314 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Британија го казнува Фејсбук со пола милион фунти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: