Хамилтон го победи Фетел за ГН на Шпанија


3 копии

Барселона – Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, триумфираше на трката за Големата награда на Шпанија. Тој со подобра тимска тактика успеа да стигне до победничкиот пехар откако во 44. круг го мина Себастијан Фетел од Ферари. Инаку, Фетел имаше лидерско место откако откако во првиот круг успеа да го мине Хамилтон. Другите два болида на Мерцедес и на Ферари не ја завршија трката. Раиконен (Ферари) во првиот круг имаше судар со Макс Ферстапен, а Валтери Ботас (Мерцедес) се откажа во 38. круг поради проблем со моторот. Третото место го освои Даниел Рикардо од Ред Бул, а зад него се пласираа: Серхио Перез, Естебан Окон, Нико Хилкенбург. Во генералниот пласман во водство е Фетел со 104 бодови, пред Хамилтон со 98 бодови. На третата позиција е Ботас со 63, а на четвртото место е Раиконен со 49. Следната трка ќе се вози на 28.мај во Монте Карло за Големата награда на Монако.
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Мерцедес Тото Волф изјави дека W08 не “ослабе“ 5 кг како што некој од новинарите шпекулираа после победата на Мерцедес во Каталуња. Пред трката во Шпанија, Ники Лауда изјави дека тежината на болидот е еден од најголемите проблеми за Мерцедес и дека на тоа ќе мора да се поработи по жестоко за се достигне Ферари. После победата на Хамилтон почна да се шпекулира дека болидот е со намалена тежина од 5 кг. “Ние се обидовме да ја подобриме аеродинамиката но и да ја редуцираме тежината но сигурно неможиме да зборуваме за 5 кг. Како што некој шпекулира. Во овој спорт е тешко да го направите овај чекор. Ние зборуваме за неколку грама, а не за килограми.“ Изјави Волф. После трката во Шпанија, Хамилтон призна дека се откажа од шишето за пиење вода во кокпитот само за да се намали тежината на болидот. “Јас повеќе не го носам тоа шише во болидот. Затоа после трката бев многу по уморен од вообичаено“- Изјави Луис.
| | веќе видена | слични
2 копии

Луис Хамилтон со Мерцедес и Себастијан Фетел со болидот на Ферари водат битка и се главни фаворити за шампионската титула во Формула 1. По три години борба со клупскиот колега, британскиот пилот изјави дека е среќен за новата ситуација на патеките. – Моменталната борба со Фетел ми е една од најдрагите, ако не и најдрагата во кариерата. Навистина не се сеќавам добро на сите мои дуели во Формула 1, но секако знам дека се наоѓам во подобра ситуација од минатата година. Уживање е за мене да се борам со пилот од друга екипа, а тоа воедно значи дека нема тензии во тимот на Мерцедес. Никогаш не сум среќен кога ќе завршам на второто место, но во дуелите со Себастијан знам дека причината е фантастичен возач – изјави Британецот. На последната трка за ГН на Шпанија, Хамилтон излезе како победник во директниот дуел со германскиот пилот во Ферари, најмногу по заслуга на одличната тактика на Мерцедес, но и умешноста на Британецот во меѓусебниот дуел на патеката.
| | веќе видена | слични

Валтери Ботас откри дека си поставил мисија на Шпанското Гранд При, а тоа е да го блокира и забави Себастијан Фетел. Германецот по трката спомена дека загубил доста време зад Валтери, што му дозволило на Луис Хамилтон да го мине и да победи по втор пат оваа година. Ботас се мачеше со ритамот и брзината откако имаше судар во првиот круг со Кими Раиконен, немаше дефект, но кон средина на трката откажа неговиот мотор. „Правев се за да помогнам Себастијан зад мене да загуби време, но така одат работите. Во тој момент тоа беше мојата работа и мојата мисија, но ритамот помеѓу мене и него беше многу различен и тој успеа да ме мине. Но, мислам дека дефинитивно му помогнав на тимот и се надевам дека направив разлика и како екипа направивме зголемување на пердноста во однос на Ферари што е добро. Сепак, се можеше да биде добро доколку двајцата завршевме во поени“, објасни Ботас.
| | веќе видена | слични

Валтери Ботас имаше големо влијание на пласманот во трката на ГН Шпанија во Барцелона заради тоа што Фетел изгуби доста време додека возеше позади него. На тој начин Луис Хамилтон успеа да ја намали разликата иако беше на поспорите медиум пневматици. Секако дека Фетел од овој потег на на Ботас не беше задоволен, но финецот му одговори дека ваков потег е логичен затоа што имал задачи да му помогни на својот тим. “Направив све за да го задржам Себастијан за да изгуби време. Тоа е нормално. Тоа беше моја задача во тој момент“. – изјави Ботас и додаде дека на овој начин му помогнал на тимот да ја намали разликата во бодови во однос на Ферари. Сепак Ботас не ја заврши трката, мораше да се откаже заради прболемите со моторот. Но уште на стартот му беа намалени шансите за добар резултат кога го оштети болидот во инцидентот кога трката ја завршија Раиконен и Ферстапен. Двајцата возачи сметаат дека Ботас е виновен за овај инцидент, но возачот на Мерцедес тврди дека неможел ништо да направи да го избегне ...
| | веќе видена | слични

Фетел се пожали на фактот што загуби многу време зад Финецот, по што неговиот колега Луис Хамилтон го претекна за втора победа во 2017 година на Шпанското ГП. Ботас се мачеше со брзината по инцидентот во првиот круг со Кими Раиконен и Макс Ферстапен, по што го крена нивото пред неговиот мотор да откаже. „Правев сè што можам да го заддржам Себастијан зад мене и да помогнам тој да загуби време. Тоа е работата. Тоа беше моја работа и моја мисија во тој момент. Но, разликата во брзината беше преголема и тој ме помина. Но, мислам дека помогнав на тимот да стигне до победа. Ќе беше подобро и јас да ја завршев трката“, вели Финецот.
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон заврши пред Себастијан Фетел на неделната трка во Барселона за ГН на Шпанија, но, голема заслуга во триумфот има и неговиот клупски колега, Валтери Ботас. Финскиот возач објасни дека направил се што може за да ги исполни тимските наредби и да го задржи Фетел што подолго зад себе. По првото влегување во боксот за промена на пневматиците, Фетел по неколку круга го стигна Ботас кој се уште возеше со истиот сет. Финецот успеа да го успори Фетел и не му дозволи лесно да го престигне. Германецот на крај мораше да преземе ризичен потег за конечно да го помине болидот на Мерцедес на првиот завој по стартно-целната рамнина. Благодарение на овој маневар на Ботас, Хамилтон направи предност која потоа беше недостижна за Фетел и му донесе победа на Британецот. „Дадов се од себе да го задржам максимално Фетел зад мене. Знаев што се бара од мене во тимската стратегија и мислам дека Себ загуби драгоцени секунди кои на крај помогнаа за победата на Хамилтон“ – беше коментарот на Валтери Ботас по трката во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Возачот на Мерцедес, Британецот Луис Хамилтон, изјави дека во текот на трките воопшто не пие течност, ниту пак во болидот носи некаков пијалок, а причина за тоа се подобрите резултати и зачувување на пропишаниот лимит на тежината на болидот Екипата ан Мерцедес од почетоткот на сезоната ги вложува сите напори за да ја намалат тежината на болидот и возачите, кој треба да изнесува под 728 килограми, а за тоа да успее, Хамилтон не смее да носи шишиња со вода за време на трките. Намалувањето на килограмите е повеќе од важна, па Британецот излезе како "жртва" на Мерцедес. Не носам течност за да бидеме полесни, па затоа и ништо не пијам во текот на трките. Мораме да искористиме се што можеме, изјави Хамилтон. Шефот на Мерцедес, Тото Волф, додаде дека не го загрижува физичката состојба на своите пилоти, иако изминатиот период бил прилично загрижен, пред се за Хамилтон. Луис даде се од себе, и воодушевен сум од неговото залагање во почетокот на шампионатот, заврши Волф.
| | веќе видена | слични

Мерцедес признаваат дека работат напорно на намалувањето на тежината на В08 болидот, откако имаа проблеми да стигнат до лимитот од 728 килограми за возачот и болидот. Иако по првите пет трки од сезоната направија подобрувања, тимот мора да најде начин да ја намали тежината за подоцна со користење на баласт да добие подобар баланс на болидот. Хамилтон токму затоа решил да се ослободи од шишето вода (од килограм-два) на секоја трка, што може да донесе до негова дехидрација во болидот. „Од првата кривина до крајот одиме до крај. Користите се што имате. Не носам пијалок во болидот за да ја намалам тежината, така што не пијам во текот на трката“, вели Хамилтон. Шефот на Мерцедес, Тото Волф вели дека не е загрижен што Хамилтон звучеше исцрпено по крајот на трката. „Мислам дека тоа само покажува колку тој е посветен и пожртвувам. Кога морате да следите болид толку блиску немате време за неважни работи“, објасни Волф
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон за време на трката во Барселона морал да се откаже од дополнителното шише со вода. На тој начин Мерцедес решил да го компензира проблемот со потешките болиди, кои според мислењето на стручњаците, се за 5 кг потешки од болидите на Ферари. При крајот на трката во Барселона, Хамилтон на тимското радио звучеше помалку истоштено, но успеа да се справи со дехидрирањето и да го задржи зад себе Себастијан Фетел. Британецот на крај заврши на првото место ја ја намали разликата со Фетел во генералниот пласман на возачи на само шест бода. „Од првиот свиок до финишот во Барселона, притискав колку што можев без да внимавам на техниката или на пневматиците. Дадов се од себе и среќен сум што победивме. На стартот Фетел беше како „убиец на патеката“, ни го зеде стартот и се одвојуваше напред со секој круг“ – коментираше Луис Хамилтон по трката за ГН на Шпанија. Британскиот возач, нагласи дека имал потешкотии во финишот поради недостатокот на вода, но успеал да се справи со проблемот. „ Избравме правилна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да се престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 46 | | | веќе видена

Францускиот муслимански совет (ЦФЦМ), водечки претставник на муслиманите во Франција, денеска соопшти дека ги тужи „Фејсбук“ и „Јутуб“, бидејќи емитувале ...
сите 130 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастање веќе нема авторитет, а тоа ги отежнува обидите на претседателот Макрон да најде конструктивен излез од кризата ...
сите 97 | | | веќе видена

Ако не помине законот со кој ќе се реши статусот и ќе се продолжи работата на Специјалното јавно обвинителство се зголемува можноста земјава во јуни да не ...
сите 131 | | | веќе видена

Денеска времето во Република Македонија ќе биде променливо облачно, попладне во западните делови со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува ...
сите 165 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хамилтон го победи Фетел за ГН на Шпанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: