Во недела изменет сообраќаен режим на ЈСП поради Скопскиот маратон

5 копии

Во недела во периодот од 7 до 14 часот поради одржување на манифестацијата "Скопски маратон" ќе има изменет режим на автобуските линии на Јавниот градски превоз. Линии со изменета траса: - Линија бр. 3: Од Спортска сала МЗТ до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) - Кл.Центар - Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама - ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Југодрво) - Тр. Центар - ул.Владимир Комаров - ул.Васко Каранѓелески - Сп.Сала МЗТ. - Линија бр. 3Б: Од Кванташки Пазар до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) - Кл.Центар Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама - ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Југодрво) - Тр. Центар - ул.Владимир Комаров - ул.Васко Каранѓелески - бул.АСНОМ - Кванташки Пазар. - Линија бр. 4 и 4А: од Хром и Тафталиџе до Соборен Храм по бул. Партизански Одреди, мост Гоце Делчев, бул. Гоце Делчев, бул. Крсте Мисирков, бул. Кочо Рацин, подвозник, ул. Антон Попов, ул.Димо ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Челниците на Ред Бул се уверени дека нема да го загубат Марк Ферстапен пред истекот на неговиот договор. За најмладиот победник на една трка во историјата на Формула 1 сериозен интерес покажува Скудерија Ферари. Шпекулациите дека Ферстапен би можел да се пресели во Ферари ги покрена поранешниот возач Мартн Брандл со изјавата дека чувствува фрустрација кај 19-годишниот возач бидејќи Ред Бул тешко се носи со Мерцедес и Ферари. Шпекулациите говорат дека Ферстапен може да се пресели во Маранело по завршувањето на сезоната кога им истекуваат договорите на Себастијан Фетел и Кими Раиконен. Младиот Холанѓанец има договор со Ред Бул до 2018 година, но во договорот постои клаузула дека тој може да да замине доколку тимот не постигнува добри резултати. Постоењето на ваквата клаузула во договорот на Ферстапен го демантира Хелмут Марко. „Доколку ние не му дозоволиме тој не може да замине во Ферари“. По четири трки во првенството на Формула 1, Ферстапен се наоѓа на петтото место со 35 бодови. Наредната трка се вози в ...
| | веќе видена | слични

Унапредувањето на Макс Верстапен од Торо Росо во Ред Бул се случи пред речиси една година, а потоа следуваше и првата трка за “биковите“ која холанѓанецот ја победи. „Ова време лани добив повик да се приклучам на Ред Бул што беше одлично за мене и се се случи навистина премногу брзо. Поминав многу време во фабриката подготвувајќи се на симулаторот за да се привикнам на болидот. Имав многу големо медиумско внимание, но не бев нервозен туку бев среќен што конечно добивам шанса во врвна екипа. Лани Шпанија беше навистина посебна за мене и на крајот успеавме да дојдеме до триумф. Беше неверојатно кога ја минав целната линија особено кога победувате на првата трка за нова екипа“, се присетува Верстапен. Малкумина веруваа дека холанѓанецот ќе победи на својата прва трка, но оваа година има уште помали шанси затоа што Ред Бул се далеку од Ферари и Мерцедес. „Годинава мораме да почекаме и да видиме што ќе ни донесат новините. Се надевам дека ќе бидеме поблиску до водечките и ќе можеме да ги следиме, тоа би било ...
| | веќе видена | слични

Карлос Саинз инсистира дека моментално е среќен со својот тим и позиција во неговата Формула 1 кариера. Карлос сега е веќе во својата трета сезона тркајќи се за Торо Росо. Во овој период минатата година, тој не ја доби можноста да биде унапреден во Ред Бул, можност која му беше дадена на тогаш тимскиот колега, Макс Верстапен. Но, Саинз инсистира дека тој веќе не се сомнева во одлуката холанѓанецот да напредува пред него. „Мислам дека сум во позиција каде што сум забележан. Драго ми е што постојат луѓе кои сметаат дека заслужувам болид кој ќе се бори за победи. Не се согласувам дека болидот на Торо Росо е недостоен за мене. Торо Росо е многу сериозен тим. Постепено покажува дека може да се натпреварува против силните технички тимови. Многу големи тимови би сакале да го имаат Џејмс Кеј, техничкиот директор. Ние имаме сопствен буџет, не е најголемиот, но е доволен за да ги завршиме работите. Денес сум среќен каде се наоѓам“, изјави 22 годишниот Саинз, денови пред неговата домашна трка. Саинз освои поени на сите ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Поради одржување на манифестацијата Скопски маратон, денеска од 7 до 14 часот ќе има изменет сообраќаен режим на автобуските линии на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП). Промените, како што соопшти ЈСП, се однесуваат на следното: 1. Линии со изменета траса: – Линија бр. 3: Од Спортска сала МЗТ до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) – Кл.Центар – Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Југодрво) – Тр. Центар – ул.Владимир Комаров – ул.Васко Каранѓелески – Сп.Сала МЗТ. – Линија бр. 3Б: Од Кванташки Пазар до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) – Кл.Центар Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Југодрво) – Тр. Центар – ул.Владимир Комаров – ул.Васко Каранѓелески – бул.АСНОМ – Кванташки Пазар. – Линија бр. 4 и 4А: од Хром и Тафталиџе до Соборен Храм по бул. Партизански Одреди, мост Гоце Делчев, бул. Гоце Делчев, ...
| | веќе видена | слични

Денес се одржува големата спортска манифестација „Скопски маратон“ па така добар дел од централното градско подрачје ќе биде блокирано за сообраќај. Од ЈСП известуваат дека до завршување на трките ќе возат по променети рути, а за учесниците на маратонот возењето ќе биде бесплатно. 1. Линии со изменета траса: – Линија бр. 3: Од Спортска сала МЗТ до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) – Кл.Центар – Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Југодрво) – Тр. Центар – ул.Владимир Комаров – ул.Васко Каранѓелески – Сп.Сала МЗТ. – Линија бр. 3Б: Од Кванташки Пазар до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) – Кл.Центар Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Југодрво) – Тр. Центар – ул.Владимир Комаров – ул.Васко Каранѓелески – бул.АСНОМ – Кванташки Пазар. – Линија бр. 4 и 4А: од Хром и Тафталиџе до Соборен Храм по бул. ...
| | веќе видена | слични

Поради одржување на манифестацијата „ Скопски Маратон 2017“ на ден 07 . 05. 20 1 7 год ( недела ) во периодот од 0 7, 0 0 до 14 ,00 часот ќе биде променет режимот на работа на линиите на Јавниот градски превоз. Промените се состојат во следново: I Линии со изменета траса - Линија бр . 3 : Од Спортска сала МЗТ до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) - K л Центар – Комплекс Панорама . В o o братна насока : Комплекс Панорама – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (J угодрво - T р . Центар – ул.Владимир Комаров – ул.Васко Каранѓелески - Сп.Сала МЗТ - Линија бр . 3 Б : Од Кванташки Пазар до J угодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) - K л Центар Комплекс Панорама . В o o братна насока : Комплекс Панорама – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (J угодрво - T р . Центар – ул.Владимир Комаров – ул.Васко Каранѓелески - бул.АСНОМ – Кванташки Пазар - Линија бр . 4 и 4А : o д Хр ...
| | веќе видена | слични

Погледнете кој автобус од каде ќе поминува. Изменетиот режим важи до 14 часот. Од ЈСП информираат дека учесниците на Скопскиот маратон кои имаат и носат стартни броеви на маичките можат да се возат бесплатно во автобусите на ЈСП СКОПЈЕ на денот на маратонот Поради одржување на манифестацијата Скопски маратон, денеска од 7 до 14 часот ќе има изменет сообраќаен режим на автобуските линии на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП). Промените, како што соопшти ЈСП, се однесуваат на следното: 1. Линии со изменета траса: - Линија бр. 3: Од Спортска сала МЗТ до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) - Кл.Центар – Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама – ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Југодрво) - Тр. Центар – ул.Владимир Комаров – ул.Васко Каранѓелески - Сп.Сала МЗТ. - Линија бр. 3Б: Од Кванташки Пазар до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) - Кл.Центар Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама – ул. Јордан ...
| | веќе видена | слични

Фелипе Маса откри дека лично тој очекувал Ред Бул да бидат единствените кои ќе може да го предизвикаат Мерцедес годинава поради тоа што Ферари немаат врвно инженерско име во своите редови. Во моментов Фетел има 13 поени предност пред Хамилтон во шампионатот, додека Мерцедес бега само бог кај конструкторите. Многу се очекуваше во однос на аеродинамиката од генијалниот Адриан Њуи, а Скудерија одбра потполно различен пристап и го унапред Матиан Биното за технички шеф откако претходно си замина Џејмс Алисон. „Ферари прави нешто што никој не го очекуваше годинава и тоа е одлично. Тоа покажува дека само имање на Адриан Њуи во тимот не ви гарантира дека ќе бидете подобри од другите. Луѓето си ја знаат работата во сите области и иако тие немаат врвен инженер за шеф, сепак прават феноменална работа. Доколку ме прашавте во ноември кој сметам дека ќе успее да се спротистави на Мерцедес, веднаш ќе одговорев Ред Бул, но тие го “утнаа“ болидот, а Ферари целосно погоди во целта“, објасни Маса. И покрај тоа што Ред Бул го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 398 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша рано утрово ( понеделник, 21 јануари, 2019) се врати во Белград, со ќерките Атина и Ника. Јелена на аеродромот Никола Тесла пристигнала во ...
сите 209 | | | веќе видена

Владата информира дека согласно Уредба за изменување и дополнување на Уредбата за гранични вредности за нивоа и видови  на загадувачки супстанции во ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во недела изменет сообраќаен режим на ЈСП поради Скопскиот маратон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: