Рикиардо најбрз во Шангај за прво славје на „Ред Бул“


Даниел Рикиардо го обезбеди првото славје за „Ред Бул“ сезонава со триумфот на третата трка од формула еден шампионатот што се возеше за Големата награда на Кина. Австралиецот во 46 круг ја реши драматичната трка во Шанагај кога го престигна Финецот Валтери Ботас на „Мерцедес“ и стигна до шестата победа во кариерата. За неа клучна беше и добрата стратегија на „Ред Бул“ во однос на „Ферари“ и Мерцедес“ при замената на пневматиците во моментите кога на патеката беше безбедносното возило. Ботас го освои второто место додека Финецот Кими Раиконен на „Ферари“ беше трет. Актуелниот првак Британецот Луис Хамилтон на „Мерцедес“ заврши четвртти, местото кое го загуби Холанѓанецот Макс Верстапен на „Ред Бул“ кој заработи казна од 10 секунди поради сударот со Германецот Себастијан Фетел. Возачот на „Ферари“ на крајот се задоволи со осмата позиција и беше најголем трагичар на трката. Германецот Нико Хулкенберг на „Рено“ беше шести, Шпанецот Фернандо Алонсо на „Мекларен“ седми, а покрај Фетел бодови од кинеското Гран при ...
| | веќе видена | слични

Светскиот шампион Луис Хамилтон, оствари најдобри времиња на првите тренинзи во Шангај во пресрет на трката за Големата награда на Кина од шампионатот во Формула-1. Голем ривал Хамилтон имаше во вториот возач на Ферари Кими Раиконен кокј на првиот тренинг беше послаб од Хамилтон за 0,359 секунди, а неговиот колега од Мерцедес Валтери Ботас доцнеше за 0,448 секунди за третото место. Ривалството на овие тројца продолжи и на вториот тренинг на кој Хамилтон го подобри своето време но добри изданија имаа и Раиконен и Ботас. Финецот доцнеше за 7 илјадинки, Ботас 33, а Фетел за 182 илјадинки. Хамилтон во кариерата пет пати победил на трката за Големата награда на Кина каде имал и 5 пол позиции на вкупно 11 трки. Квалификациите за трката во Шангај ќе се одржат в сабота со почеток во 8 часот, а трката се вози в недела во истиот термин.
| | веќе видена | слични

Макс Верстапен повтори дека ќе остане агресивен како и секогаш во иднина, но ќе се обиде подобро да ги пресудува ситуациите. Возачот на Ред Бул дојде “под лупа“ по инцидентот со Себастијан Фетел во Кина. Холанѓанецот се обиде да го мине возачот на Ферари иако тоа беше премногу оптимистички, така што двајцата се извртеа на патеката. „Не беше моја најдобра трка, но повеќе не размислувам за тоа. Научив од грешката и поминувам преку тоа. Нема да намалам со агресивноста, но ќе ги пресудувам ситуациите подобро“, објасни Макс. Тој смета дека во иднина ќе се осврнува повеќе на луѓето кои им верува за совет, како на пример татко му Јос и Советникот на Ред Бул, Хелмут Марко. „Тие луѓе знаат како стојат работите и ме разбираат и поради тоа сметам дека не ми треба психијатар. Дали спијам мирно? Секогаш спијам добро. Знам дека требаше да постапам поинаку, но ако се е познато однапред можете веднаш да го смените целиот свет. Во одреден момент треба да погледнете пред себе, така што јас сега гледам кон Баку“, заврши ...
| | веќе видена | слични

Тото Волф, првиот човек на Мерцедес повика сите во екипата да останат смирени и да почнат да работат, а во исто време е охрабрен од перформансите на Валтери Ботас на последниот Гранд При викенд во Кина. “Сребрените“ за прв пат од 2014 година имаат низа од три трки без победа, но австриецот не дозволува разочарување. „Во Формула 1 никогаш нема брзо решавање на проблемите. Гледате колку брзо може да се промени сликата затоа што на тестирањето и трката во Мелбурн луѓето сметаа дека повторно сме доста пред сите затоа што болидот беше доминантен. Но, по трки трки се виде дека не сме далеку. Треба да ја симнеме главата, да останеме смирени и да најдеме решение. Има голема самодоверба во тимот, а тоа сме го докажувале и во минатото“, објасни Тото. Во врска со последната трка во Кина, тој е задоволен од изданието на неговиот фински возач. „Целиот викенд општо гледано не беше одобар за нас, но Ботас беше единствен кој заслужи да биде пофален. Имаше фантастична трка, не направи никаква грешка со Безбедносното возило и ...
| | веќе видена | слични

Според шпекулациите во шпанските медиуми, Фернандо Алонсо заминува од тимот на Мекларен на крајот на сезоната, и негова замена ќе биде ценетиот млад Британец Лендо Норис. Порталот „Диарио гол“, вели дека Алонсо уште повеќе е исфрустриран оваа сезона откако Мекларен не покажаа голем прогрес да се доближат до тимовите на Мерцедес, Ферари и Ред бул иако ја сменија Хонда со Рено по фрустрирачки три сезони со нестабилните мотори на јапонската компанија. Мекларен имаат опција да го продолжат договорот за уште една година, но Алонсо сака да си ја обиде среќата на друго место. Мерцедес и Ферари би можеле да имаат слободно место на крајот на сезоната, бидејќи договорите на Валтери Ботас и Кими Раиконен завршуваат на крајот на годината. Алонсо би можел да се обиде и во поинакво тркање, откако оваа година ќе вози во Светскиот ендуранс шампионат (ВЕЦ) во обид да се победи на 24 Часа Ле Ман. Фото: ЕПА
| | веќе видена | слични
3 копии

Пилотот на Ферари, Кими Раиконен е убеден дека секоја трка од сезоната 2018 во Формула 1 може да биде освоена од различен пилот. Финецот верува дека односот на силите е многу поизрамнет од претходните години и веќе првото место се решава од најмалите детали. Кими тврди дека тоталната доминација на Мерцедес веќе е во минатото и Ферари и Ред Бул можат да се борат против нив како еднакви за освојување на светската титула. – Веќе не можат да се прават предвидувања, како што беше порано. Секоја следна трка од сезоната може да биде освоена од различен пилот. Ние, Мерцедес и Ред Бул покажуваме дека силите на патеката се израмнети и тоталната доминација на Луис Хамилтон веќе е во минатото. Тој останува фаворит на база успесите и еволуцијата на нивниот автомобил, но Валтери, како и ние четворицата од Ферари и Ред Бул можеме да победиме при различен развој на трките, убеден е Кими. Тој смета дека ваквата разврска ќе го направи актуелниот шампионат „најинтересен по години“ и фановите ќе се забавуваат како порано.
| | веќе видена | слични

Кими Раиконен вели дека е тешко да се процени кој е најсилниот Формула 1 тим во моментов по три трки во новата сезона, но додава дека тоа е „убаво“. Очекувањата беа Мерцедес повторно да доминира како во претходните четири сезони, но наместо тоа Себастијан Фетел донесе две победи за Ферари, а Даниел Рикјардо триумфираше на возбудливото Кинеско ГП минатиот викенд. Ова не значи дека „Сребрената стрела“ е ослабена, откако Валтери Ботас и Луис Хамилтон освоија по два подиуми. Раиконен, кој има две трети места вели дека е убаво да се види дека Ф1 може да биде неизвесна. „Чиста брзина, со сите на исти гуми? Тешко е, многу е тешко да се процени. Но, мислам дека тоа е убаво за гледање, бидејќи никој навистина не знае. Ситуацијата се менува од трка до трка и мала работа може да донесе победа. Ќе видиме“, вели Раиконен. Фото: ЕПА
| | веќе видена | слични

Младата ѕвезда на Формула 1, Макс Верстаден изјави дека ќе ја задржи својата агресивност на патеката и нема намера да побара помош од психолог. Пилотот на Ред Бул додаде дека ќе се обиде подобро да ги проценува ситуациите во иднина, отколку што го правел тоа досега. Дваесет-годишниот Холанѓанец повторно влезе во видното поле со своите ризични маневри на патеката, откако во Гран При на Кина се удри во болидот на Себастијан Фетел (Ферари), со кого се бореше за третото место. На крајот, Германецот заврши 8-ми, а Макс беше казнет и потроши шанса да застане на подиумот за прв пат во сезоната. По трката, таткото на Макс, поранешниот Ф1 пилот, Јос Верстапен го критикуваше јавно својот син за фактот дека тој „не ја користи својата главата“. – Тој немаше шанси да го претекне Фетел во овој момент. Тоа едноставно не беше можно. Станува збор за погрешна проценка, рече Јос. Макс покажа атипична смиреност и ги прифати сите забелешки. – Дефинитивно не беше мојата најдобра трка, но веќе не треба да се размислува за неа. Ја ...
| | веќе видена | слични

Кристијан Хорнер не е многу загрижен за инцидентите што на последните две трки ги предизвика неговиот пулен Макс Верстапен, затоа што е свесен дека и четирикратниот првак Себастијан Фетел, на почетокот на кариерата имал сличен стил на возење. Јасно е дека ако останеше приземен и повеќе размислуваше, холанѓанецот можеше да победи во Кина, но тоа го направи неговиот колега Даниел Рикардо и стигна до победа на фантастично атрактивен начин. „Убеден сум дека тој има феноменален талент и е доволно умен да ги препознае областите на кои треба да работи. Не се сомневам дека ќе ги поправи негативните страни затоа што разговараме за тоа. Талентот му е многу очигледен, неговата храброст и тркачки инстинкт исто така. Денеска лошо пресуди, беше многу нетрпелив, но следниот пат сигурен сум дека ќе го поправи тоа, нема сомнеж“, смета Хорнер. Британскиот тимски шеф го спореди Макс со Себастијан Фетел на млади години, возачот кој донесе 4 титули во Милтон Кинс. „Зборував со Себастијан по трката и тој многу го ценеше гестот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Луис Хамилтон смета дека имал среќа што неговиот болид останал недопрен во “синхронизираното извртување“ на Себастијан Фетел и Макс Верстапен на трката во Кина. Британецот беше веднаш зад возачот на Ред Бул кога Макс се обиде да мине пред Ферари иако беше многу поназад, по што неговите задни тркала се закочија, имаше контакт со Себ и двајцата се извртеа на самиот излез на кривината број 14. Хамилтон во тој момент излета надвор од патеката за да ги избегне двата болиди и загуби позиција од Кими Раиконен кој поради тоа што беше поназад имаше повеќе време да реагира и одбра линија од внатрешниот дел на кривината. „Не ги видов кога бев на врвот од кривината на таа “шнола“ и одеднаш се појавија двајцата свртени кон мене. Не можев да завртам повеќе како што тоа го направи Кими и морав да ги минам од надвор. Дефинитивно бев исплашен да не удрам во нив особено во моментот кога се обидуваа да се свртат за 180 степени и да се вратат во трка“, објасни шампионот. Иако загуби позиција од Кими, Луис е благодарен за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 477 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Техеран нема да попушти под притисокот на САД и дека нема да се откаже од своите цели, дури и ако Иран биде ...
сите 167 | | | веќе видена

На средбата беше констатирано дека во овој важен период за Република Северна Македонија, потребно е целата политичка енергија да се насочи кон исполнувањето на ...
сите 211 | | | веќе видена

Пратеникот Павле Богоевски, откако денеска на Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања, со која претседава тој, информира оти поднесува оставка, ...
сите 129 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рикиардо најбрз во Шангај за прво славје на „Ред Бул“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: