ЕЦБ: Крај на програмата за откупување на обврзници?

Во четврток состанок одржува Советот на Европската Централна Банка, на кој би можел да биде најавен крај на широкоградната монетарна политика на банката. Европска централна банка (ЕЦБ) во четврток ќе разгледува кога и како да ја заврши програмата за купување на обврзници што ќе има далекусежни последици за штедачите, како и за задолжените европски држави. ЕЦБ, која ја одредува монетарната политика за 19 држави кои користат го еврото, за 30 милијарди евра месечно откупува владини и корпоративни обрзници од банките. Оваа програма би требало да трае барем до септември, но и подолго ако биде неопходно. Аналитичарите оценуваат дека одлуката за излегување од програмата, која би можелa да има неколку преодни чекори, би можела да биде донесена во четврток или на состанокот на 26 јули. Меѓу сценаријата е и намалување на обемот на откупот од септември и потоа запирање на крајот на годината. Крај на поттикот би бил дел од големите промени во глобалната економија. ЕЦБ би им се придружила на Федералните резерви на САД ...
| | веќе видена | слични

Европската централна банка соопштила дека на крајот на годината ќе го изгаси програмот за откуп на обврзници, поради што моментално дошло до пад на еврото. Купувањето на обврзници од октомври ќе биде намалено од 30 милијарди на 15 милијарди евра месечно, а потоа целосно укинато во декември. Ова го соопштила ECB по завршувањето на заседанието на Управниот одбор на таа институција која брои 25 членови. Во соопштението, исто така, се наведува дека каматните стапки нема да растат барем до летото 2019. година. Програмата за откуп на обврзници помогнала во соборувањето на трошоците на задолжување и во закрепнувањето на економијата на 19 земји кои користат евро. #ECB President Draghi is giving opening remarks at the press conference. Comments so far are exactly in line with the statement, which for markets, is dovish. #Euro at 1.1722. pic.twitter.com/bSlcl6XbCw — Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) June 14, 2018 Тој потег на ECB доаѓа само ден откако американската Управа на федерални резерви (FED), одлучила, по ...
| | веќе видена | слични

Стравот дека еврозоната може да колабира, најизразен беше во 2010 година, кога кризата во Грција беше најизразена. Тој страв сеуште ги нема напуштено финансиските пазари. Можноста светски најголемата економска зона да ја напушти својата валута, ги преплашува финансиските пазари. Нема бегство. Не постои начин да се излезе од Европската унија и еврото кога една држава ќе се приклучи кон унијата. Тоа не значи дека не може да се создаде начин. Процесот на измена на договорот на ЕУ е далеку од едноставен, иако, како и другите, земјите-членки ќе имаат правни предизвици за секој член кој ја загрозува еврозоната и нејзиното заедничко економско богатство. Пореално е да се согледаат неколку од послабите земји што ја напуштаат ЕУ и еврото во “последиците да бидат проколнати”, што ќе ги остави инвестициските мртви зони со години, ако не и со децении, како што се појавуваат законски и економски предизвици. Сметките ќе бидат замрзнати, валутите ќе се заменат, а богатството ќе биде уништено, но еврозоната ќе продолжи со ...
| | веќе видена | слични

Формирањето на Европската унија (ЕУ) го отвори патот за единствен, мулти-државен финансиски систем под единствена валута – еврото. Додека повеќето земји-членки на ЕУ се согласија да го усвојат еврото, неколку, како што се Обединетото Кралство, Данска и Шведска (меѓу другите), одлучија да се држат со своите сопствени валути. Во оваа статија се разгледуваат причините зошто некои земји на ЕУ се оддалечија од еврото и какви предности ова може да ги даде на нивните економии. Во моментов има 28 земји во Европската унија, а од нив девет земји не се во еврозоната – унифициран монетарен систем кој го користи еврото. Две од овие земји, Обединетото Кралство и Данска, се законски изземени од донесувањето на еврото (Велика Британија гласаше да ја напушти ЕУ). Сите други земји на ЕУ мора да влезат во еврозоната по исполнувањето на одредени критериуми. Меѓутоа, земјите имаат право да ги одложат критериумите за еврозоната и со тоа да го одложат нивното усвојување на еврото. Нациите на ЕУ се различни по културата, климата, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот грчки министер за финансии и „гуру” на економските антиглобалисти, Јанис Варуфакис ја повика Германија да не се обврзува да ја зачува еврозоната по секоја цена, на трибина на баварскиот „IFO“ инситут. Германија не мора и не треба да плати за да се спаси еврозоната. Се покажа дека ниту Германија не е доволно богата за да го спаси еврото на долг рок. Идејата за ова не е само погрешна, туку и потенцијално опасна. Треба да се направи разлика меѓу структурните проблеми во еврозоната и прекумерната амбиција и ревноста на политичката класа која управува со процесите, рече Варуфакис, потенцирајќи ја актуелната политичка криза во Италија, како уште една последица на кризата во еврозоната. Коментирајќи ја кризата во Италија Варуфакис рече дека земјите членки на ЕУ, кои како Италија се оптоварени со долгови, се лишени од можноста за девалвација на националната валута за да ја задржат својата меѓународна конкурентност. Тоа е причината зошто земји како Италија се осудени на јавна потрошувачка финансирана од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 149 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 14 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 105 | | | веќе видена

Поранешниот шеф на британската дипломатија и некогашен градоначалник на Лондон, Борис Џонсон освои вчера најмногу гласови во вториот круг од изборите за нов ...
сите 94 | | | веќе видена

Тетовскиот театар вечер од 20 часот во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ ќе ја има својата прва премиера во 2019 година – политичката драма „Изгубено ...
сите 51 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски е оптимист дека германскиот Бундестаг ќе донесе позитивна одлука во септември и оти потоа ќе се чека на формална одлука на ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕЦБ: Крај на програмата за откупување на обврзници?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: