Истражување: Само 18 отсто од граѓаните задоволни од услугите на јавната администрација


3 копии

Само 18 отсто од граѓаните се задоволни од услугите на јавната администрација. Поединечно по институции, најзадоволни се од работата на Министерството за внатрешни работи, односно од службите за издавање патни исправи, додека најмалку се заодоволни од работата на центрите за социјална политика. Ова го посочи Дијана Жупановска, од Центарот за европски стратегии, Евротинк презентирајќи ги резултатите од истражувањето, кое Центарот го спроведе заедно со Македонска платформа против сиромаштија, прво од ваков вид. Жупановска истакна дека 63 отсто од граѓаните сметаат дека за да добијат некоја услуга од јавната администрација потребно е да имаат врски.
| | веќе видена | слични

63 проценти од граѓаните во земјава сметаат дека за да добијат некоја услуга од јавната администрација потребно е да имаат врски. 63 проценти од граѓаните во земјава сметаат дека за да добијат некоја услуга од јавната администрација потребно е да имаат врски. Само 18 проценти се задоволни од услугите. Најзадоволни се изјасниле дека се од работата на министерството за внатрешни работи, односно од службите за издавање патни исправи, додека најмалку се задоволни од работата на центрите за социјална политика покажале резултатите од истражувањето на центарот за европски стратегии, Евротинк, кое го спроведоа заедно со Македонска платформа против сиромаштија. Истражувањето беше презентирано пред претставници на министерството за информатичко општество и администрација, а според плановите е да се оди до надлежните министерства со цел да се посочат проблемите содржани во него. Во моментов државата обезбедува околу 150 јавни услуги кон граѓаните. И според ...
| | веќе видена | слични

Нејасни процедури, шетање од шалтер на шалтер, непрофесионален однос на вработените како и доцнење на исплатите за социјална помош и додаток – ова се проблемите на кои граѓаните се жалат кога треба да добијат јавна услуга. Осумдесет и два проценти од граѓаните одговориле дека не се задоволни од јавната администрација, задоволни се само 18 проценти, а повеќе од половина рекле дека за да завршат работа мора да фаќаат врски. Најтешко достапни јавните услуги се за социјално ранливите граѓани. Ова го покажуваат резултатите од најновото истражување на невладините. „Прво што прават граѓаните кога немаат кому да се обратат се граѓанските здруженија кои им се најблиску. Доколку се оставени сами на себе, а станува збор за луѓе кои се дното, тогаш тешко се снаоѓаат, со лутање по шалтерите и се штеаат низ лавиринти.“ - вели Билјна Дуковска – Македонска платформа за борба против сиромаштија. Најголемо е незадоволството во здравството. Анкетираните граѓани одговориле дека Брзата помош не реагира ако станува збор за лице ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните најзадоволни од услугата на Министерството за внатрешни работи за издавање документи, најмногу критики за Центарот за социјални услуги- ова го пoкажува истражувањето на Центарот за европски стратегии. Се опипувал пулсот на јавноста за работењето на јавната администрација. Според Извештајот, најмногу се чека на шалтерите на Агенцијата за вработување, а најкомплицирана е постапката за добивање документација за нега од трето лице или за инвалидско помагало. Според Македонската платформа против сиромаштијата, организација што исто така учествувала во спроведувањето на ова истражување, јазот меѓу богатите и сромашните се продлабочуваа, а тоа уште повеќе го отеженува пристапот до јавните услуги за ранливите групи. Од Министерството за информатичко општество и администрација велат дека се важни ваквите истражувања за да се детектираат проблемите. Најавуваат поефикасни електронски услуги и олеснет пристап до нив за сите граѓани. Во моментов, јавната администрација дава околу 150 јавни услуги. Дијана ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова е само еден од граѓаните кој денеска влезе во некој од центрите за социјална помош во обид да добие помош. Тој, и останатите кои потоа се појавија одмавнаа со глава кога ги прашавме дали успеле да ја добијат, но одбија да ги снимиме. Истражувања на Центарот за европски стратегии Евротинк покажува дека само 18 одсто од граѓаните се задоволни од услугите на јавната администрација. Поединечно по институции, најазадоволни се од МВР, односно од службите за издавање патни исправи, додека најмалку се задоволни токму од работата на центрите за социјална политика. Ова значи дека нашата држава најмногу потфрла во пружањето квалитетни услуги на ранливите категории, односно оние кои се неуки и обесправени. Голем показател за недовербата на граѓаните кон јавната администрација е и високиот процент на оние кои сметаат дека им се потребни врски за да добијат услуга. Според претставникот на Министерството за информатичко општество и администрација, овие резултати ќе им бидат основа во делот на планирања и поместувања на ...
| | веќе видена | слични

Ниски плати, а голем обем на работа за административците. Тие се жалат, но поплаки има и од 82 проценти од граѓаните кои не се задоволни од услугите на јавната администрација. Најголемо е незадоволството во здравството, а најзадоволни се од услугите на министерството за внатрешни работи - ова го покажа истражувањето на платформата за борба против сиромаштијата.
| | веќе видена | слични

Во истражувањата покажале дека „пријатели“ и мито може да ви завршат работа. Граѓаните и во нашата анкета потврдија дека за да завршат работа потребни се и врски за побрзо завршување на работата. Граѓаните најзадоволни биле од услугите во МВР, најмалку задоволни од центрите за социјални грижи.  Од Центарот за европски интеграции ја објаснуваат и другата страна вработените. Тие објаснуваат  имаат многу работа, проблем со разбирањето на граѓаните за потребните документи што најчесто не се целосно и не се запазува рокот. На конференцијата беа присутни и претставници од надлежните министерства.
| | веќе видена | слични

Останато

Според последните информации од Шри Ланка, полицијата смета дека татко на двајца од бомбашите самоубијци кои учествувале во терористичките напади, им помогнал ...
сите 503 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 392 | | | веќе видена

Од нив половина милион се во Велика Британија и 2,5 милиони во САД. Повеќе од 21 милион деца годишно не примаат таква вакцина, додава УНИЦЕФ. Во првите три ...
сите 251 | | | веќе видена

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од Прилеп. „Во очи на вториот круг за ...
сите 186 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 355 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 166 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Истражување: Само 18 отсто од граѓаните задоволни од услугите на јавната администрација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: