ЕУ дозволи одгледување ГМО пченка

3 копии

ЕУ дозволи одгледување ГМО пченка Европските министери одобрија одгледување нова генетски модификувана (ГМО) пченка од типот TC 1507, на американската компанија „Pionir“. Одгледувањето е одобрено откако противниците на ГМО храната не успеале да ја добијат неопходната поддршка за отфрлање на таа мерка. Одгледувањето на ГМО организми предизвикува сомневање кај сите 28 земји на Унијата, додека противниците на ГМО храната тврдат дека таа носи ризици по здравјето на луѓето и животната средина. На средбата во Брисел, неколку министри укажаа дека одделни ГМО посеви веќе добиле безбедносни одобренија, како и тоа дека во ЕУ се увезуваат во големи количини, каде се користат во исхрана на животни и така влегуваат во синџирот на исхрана на човекот.
| | веќе видена | слични

Дванаесет министриод земјитена ЕУпобараа од Европскиот комесар заздравствоТомиБоргда ја одобри форма нагенетски модифициранапченкашто се одгледуваза човечка исхрана.Борг пред Комисијата изјави дека нема законски пречки тоа да се забранува бидејќи пред неколку дена веќе е одобрено користење на таквата пченка. Иакогенетски модифицираникултурисе одгледуваат воАмерика иво Азија и се увезуваат во Европа, тие се непопуларниво Европакаде има силнојавно спротивставување. На состанокот воБрисел вчера, 19 од28земји-членкина ЕУсе спротивставија наодобрување за увоз на ГМОпченката “Пионир 1507” која се увезува од САД.
| | веќе видена | слични

Европската Унија ќе дозволи одгледување ГМО-пченка? Европската комисија наскоро би можела да одобри одгледување генски модифицирана пченка отпорна на инсекти, иако повеќето земји-членки се против тоа. Во вторникот на Советот за општи прашања, кој е составен од министри за надворешни или европски работи, имаше жестока дебата за одобрувањето на одгледувањето на ГМО-пченката 1.507. Против тоа се изјаснија 19 земји-членки, пренесе хрватски „Индекс“. - Ние сме против затоа што сметаме дека нема доволно елементи на заштита на супсидијарност, со други зборови нема доволно инструменти што ~ гарантираат на секоја земја дека самостојно ќе може да одлучува за дозволувањето и за забраната на одгледувањето ГМО-пченка на својата територија – истакна по состанокот хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ. На состанокот немаше формално гласање, но 19 земји се изјаснија дека би биле против ако се гласа. Меѓутоа, тие 19 земји немаат квалифицирана големина да го одбијат предлогот. Во случај да имаше формално ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европските министри одобрија одгледување на нова генетски модифицирана пченка тип “TC1507″ на aмериканската компанија “Пионер” откако противниците на ГМО храна не успеаја да се здобијат со доволно поддршка за отфрлање на мерката . Одгледување на ГМО храна ги зголеми сомнежите во сите 28 земји членки на ЕУ, додека противниците тврдат дека ГМО храната носи ризици за здравјето на луѓето и животната средина. На денешната средба, неколку министри посочија дека некои ГМО култури веќе имаат добиено одобрение за безбедност како и дозвола за увоз во ЕУ во големи количини.
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 100 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ дозволи одгледување ГМО пченка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: