Прогресивниот данок ќе донесе до 40 милиони евра плус во буџетот, велат експертите


Државата ќе инкасира меѓу 30 и 40 милиони евра годишно повеќе пари во буџетот, со воведување на прогресивното оданочување, доколку втората стапка се утврди на 18 отсто, а прагот над 1.000 евра, смета даночниот експерт Павле Гацов. Но, тој укажува дека дури и да не се зголеми даночната стапка и таа да остане само 10 отсто како сега, има голем простор за пораст на даночните приходи во државната каса, само доколку се укинат големиот број даночни ослободувања што сега постојат. „На пример, кај авторските хонорари, постојат ослободувања од 25 до 60 отсто. Ако осдлободувањето е 60 отсто, тоа значи дека стапката паѓа – од 10 проценти на 4 проценти на бруто приходот. Имаме намалување и кај други приходи, како што се помош, надоместоци, собирање на отпад и кај некои други категории и тоа веднаш значи дека даночната основица се намалува и дека дефакто е променета помала даночна стапка. Ако се тргнат овие ослободувања, тоа ќе значи дека ќе дојде до зголемување на стапката, бидејќи претходно се плаќало 4, 5 или 7,5 ...
| | веќе видена | слични

Според истражувањата на „UHY Hacker Young“, меѓународните сметководствени и консултантски мрежи во европските земји, во просек, имаат даночно оптоварување од 43,3% на бруто домашниoт производ. Ова е скоро двојно повеќе од просечната стапка на големите економии во развој на „BRICS“ со 21,8%. Според истражувањата европскиот просек од 43,3% е повеќе од 50% над глобалниот просек кој е 28,2%. „UHY“ истражуваше 34 земји од цел свет, при што утврди колкав процент од БДП зема владата преку даноците. Данска, која беше прва на ранг листата во 2015-та година со 48,6%, повторно се наоѓа на прво место со 53,5 %. Земјите кои се дел од организацијата ,,G 7“ со 31,1% се најблиски до глобалниот просек, со малку пониски даноци во однос на европските конкуренти, САД бележи 22%, а Јапонија 34.4%. Наводно, во САД наредните неколку години процентот би можел да опадне, а според некои коментари, неодамна објавениот даночен план на претседателот Трамп би можел да предизвика намалување на данокот за околу 2.000 милијарди долари. На ...
| | веќе видена | слични

Владата најави дека од наредната година ќе воведе повисока стапка на данокот на доход за луѓето со највисоки приходи. Кои се тие луѓе и на кој начин ги заработуваат парите? Воведувањето на прогресивен данок на доход од 18 проценти за приходите што надминуваат 60 илјади денари би донеле меѓу 30 и 40 милиони евра во буџетот, под услов да не се зголеми даночната евазија, велат економските аналитичари. Воведувањето на повисок данок за оние со повисоки приходи доби зелено светло и од Светската банка . Сепак, тие ја повикаа владата подетално да го анализира прагот над кој ќе ја воведе повисоката стапка за да се види како тоа ќе влијае на различните категории граѓани. Тие соопштија дека експерти од Вашингтон прават анализи како воведувањето на прогресивниот данок ќе влијае, не само на даночните приходи, туку и на категориите граѓани што ќе ги опфати. Министерот за финансии Драган Тевдовски смета дека прагот треба да се постави на приходи над 1.000 евра , додека вицепремиерот Кочо Анѓушев смета дека прагот треба да ...
| | веќе видена | слични

Дали оние кои земаат поголема плата од 1.000 евра ќе треба да платат поголем персонален данок или не, е една од главните теми на дискусија во јавноста деновиве откако министерот за финансии Драган Тевдовски рече дека за него е прифатливо лицата кои заработуваат над 1.000 евра месечно да плаќаат повисок данок за секој денар што ќе го заработат над оваа сума. Според податоците на Министерството, само 2 отсто од населението заработува месечно над 1.000 евра. Премиерот Зоран Заев рече дека оваа мерка ќе се спроведе затоа што прогресивното оданочување (богатите плаќаат повеќе) е дел од владината програма. Тој информираше дека персоналниот данок на доход на граѓаните со високи примања ќе се зголеми од 10 на 18 отсто за сумата што ќе ја земаат над 1.000 евра. Според него, ако прагот се стави над 1.000 евра, повисок данок ќе плаќаат 74.000 граѓани, а со тоа годишно буџетот би се дополнил за 30 милиони евра. Персоналниот данок кој што го плаќале македонските граѓани пораснал за нешто помалку од 100 милиони евра во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 218 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прогресивниот данок ќе донесе до 40 милиони евра плус во буџетот, велат експертите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: