Европските часовници сега се предвреме поради српско-косовскиот спор

Часовниците кои добиваат такт од струјната мрежа доцнеа во Европа поради спорот меѓу Србија и Косово. Сега тој проблем е решен, пишува германскиот печат. Но тоа не е крај на проблемите- сега часовниците се понапред! „Часовниците во Швајцарија не се точни. Посебно оние кои се вградени во шпорети на чија работа влијае фреквенцијата на електричната мрежа“, пишува весникот Аргауер цајтунг. „Фреквенцијата е всушност стабилна, за тоа се грижи европскиот систем кој го регулира односот на понуда и побарувачка. Но, доколку електричната мрежа испадне од такт, тогаш и часовникот на шпоретот одеднаш престанува да биде точен и ги спречува луѓето навреме да ги напуштат своите домови за да стигнат на воз, автобус или трамвај“. Весникот потсетува дека европската електрична мрежа, во која е вклучена и Швајцарија, од јануари од март не работеше правилно поради спорот меѓу Србија и Косово. „Поради тоа што Косово не го испорача својот дел од струјата, се случија проблеми. Српските производители можеа да го решат тој проблем. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европските часовници сега се предвреме поради српско-косовскиот спор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: